Odborníci analyzovali Libeňák: Rekonstrukce i postavení nového mostu vyjde na 600 milionů

Další fotky

Přes Libeňský most v současné době nemohou projíždět autobusy ani tramvaje. Na stranách mostů stojí kola, autobusy mohou zajíždět také jen k okrajům mostů. Cestující tak musí zhruba 450 metrů ujít po svých. Technická správa komunikací obdržela konečně hotovou expertní zprávu Kloknerova ústavu ČVUT o stavu Libeňského mostu. Ta ukázala konkrétní diagnostiky a statické analýzy. Vypadá to tak, že most bude potřeba postavit úplně nový. 

„Jde o velmi obsáhlý materiál. Asi nejdůležitější informací je, že požadovanou zatížitelnost mostu lze zajistit dvěma způsoby, buď komplexní rekonstrukcí mostu, nebo stavbou zcela nového mostu bez využití spodní stavby stávajícího mostu. Odborníci zároveň zdůraznili, že požadovanou životnost a trvanlivost mostu (100 let) lze dosáhnout pouze stavbou zcela nového mostu,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

FOTO: Libeňský most

Libeňský most - Libeňský mostLibeňský most - Libeňský mostLibeňský most - Libeňský mostLibeňský most - Libeňský mostLibeňský most - libeňský most
Další fotky
Libeňský most - libeňský mostLibeňský most - Libeňský most TOP 09 petice Most Krnáčové a Dolínka Praha 7 Praha 8Libeňský most - libeňský most uzavřen praha 7Libeňský most - Libeňský most Praha 7 Praha 8Libeňský most - Libeňský most TOP 09 petice Most Krnáčové a Dolínka Praha 7 Praha 8Libeňský most - Libeňský most TOP 09 petice Most Krnáčové a Dolínka Praha 7 Praha 8

Ze zprávy vyplývá to, že je stav mostu havarijní. Jeho nejslabší části jsou rámové konstrukce, a to na obou stranách mostu. Proto je nutné okamžitě provést provizorní liniové podepření poškozených trámů rámové oblasti C na libeňském předmostí a lokální podepření smykově oslabených trámů rámové části I-VI na holešovickém předmostí.

Analýza Libeňáku leží na stole. Sedmička chce zahájit rekonstrukci a řešit dopravu

Kdy se bude přes most jezdit?

TSK už minulý týden vybrala ze čtyř nabídek společnost SMP CZ, a.s. Pak proběhla detailní obhlídka místa, by mohla firma začít s pracemi. Stavební firma udělá podepření rámového mostu C na libeňské straně a další navržené konstrukce na holešovické straně. Opravu firma garantuje dodat do 30 dnů. Pak provedené úpravy vyhodnotí statik a vydá stanovisko ohledně možnosti obnovení provozu na mostě.

Libeňský most dočasně nahradil přívoz. Jezdí ode dneška

Vznikne místo Libeňáku nový most?

Podle odborníků z Kloknerova ústavu je možné docílit trvanlivosti a životnosti mostu podle platných předpisů jen dvěma cestami. Opravy to ale nejsou. První možností je komplexní rekonstrukce a druhou možností je stavba nového mostu. Pořizovací náklady na stavbu mostu nového i na komplexní rekonstrukci jsou na podobné úrovni, asi od 550 do 600 milionů korun bez DPH.

Autobus bude zajíždět na Libeňský most, kam to jen jde. Lidé se méně nachodí

Částka se týká však pouze rekonstrukce, či stavby nového mostu, ale neobsahuje třeba protipovodňová opatření, řešení návaznosti komunikací a podobně. Celková investice do Libeňského mostu tedy bude mnohem vyšší.

Přesný odhad částky bude možné určit až poté, co bude k dispozici finální projekt rekonstrukce či výstavby. Rozdílné náklady se předpokládají až při následné údržbě mostu. Zatímco rekonstruovaný most by bylo třeba podrobně sledovat a monitorovat, nový most by by se sledovat nemusel.

Dnes, 09:05
Bezpečnostní rady Prahy žádá vládu, aby zachovala povinnost nošení respirátorů nebo nanoroušek v MHD. Obává...
21.6.2021
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
21.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.6.2021
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
Reklama