Odchovat mládě sysla na zvířecí záchrance pomohla parta veverek. Naučilo se i šplhat

Další fotky

Každý rok přijme pražská Záchranná stanice pro volně žijící živočichy stovky osiřelých či opuštěných ptačích a savčích mláďat, která přišla o rodiče nebo rodné hnízdo a bez lidské pomoci by si v přírodě nedokázala poradit.

S mláďaty některých druhů, jako jsou ježci, veverky, kosi nebo labutě, se ošetřovatelé setkávají pravidelně každý rok, každá sezona mláďat si ale pro naše zaměstnance připraví také několik nečekaných překvapení. Mezi tyto netradiční pacienty se letos zařadilo i mládě kriticky ohroženého sysla obecného. O tohoto chráněného hlodavce se pražská zvířecí záchranná stanice starala teprve podruhé ve své sedmileté historii.

Na vyčerpané syslí mládě, které bez hnutí leželo mimo noru, narazily nálezkyně koncem května letošního roku na Mladoboleslavsku, kde žije kolonie syslů obecných, při fotografování těchto drobných zvířat.
Mládě, které přivezly do stanice, bylo naprosto vysílené a dehydratované. Mělo ještě zavřené oči a nemohlo být tedy starší než 3 týdny, jedno oko však již mělo zanícené a plné muších vajíček. Několik prvních dní bylo pro malou syslí slečnu, která dostala jméno Soňa, kritických. Díky intenzivní péči ošetřovatelů se ale její stav začal rychle zlepšovat a mládě začalo přibývat na váze.

Veverky to v Praze nemají lehké. Letos jich v záchranné stanici ošetřili už 80

Syslové jsou však velmi společenská zvířata, která žijí ve skupinách, a tak mladé pacientce záhy začala chybět společnost. Smutně pískala a volala své druhy, jenže na vypuštění zpět do volné přírody ještě nebyla dost silná. A tehdy přišli na řadu náhradní kamarádi: V záchranné stanici se právě zotavovalo několik podobně starých veverčat. Veverky a syslové jsou příbuzní, a tak je zkusili dát dohromady. Mláďata si na sebe rychle zvykla a velmi k sobě přilnula. Syslí slečna se dokonce naučila pár veverčích triků, například šplhání po větvích, i když obvykle se sysel jako zemní hlodavec drží raději při zemi.

Tři mláďata ledňáčka přišla na zvířecí záchranku, dvě se nejspíš podaří zachránit

Po měsíci péče v záchranné stanici byla Soňa připravená vrátit se zpátky ke svému původnímu druhu. Její zachránkyně ji odvezly na místo, kde ji původně našly, a ujistily se, že syslí kolonie svého ztraceného člena v pořádku přijala.
Sysel obecný patří mezi hlodavce a je naším jediným zástupcem takzvaných zemních veverek. Žije v koloniích, které mohou čítat až několik stovek jedinců. Syslové nejraději obývají přehledné travnaté plochy s nízkou vegetací, kde se mohou snadno orientovat a včas se skrýt před případným nebezpečím do některé ze svých nor. Sysel patří mezi kriticky ohrožené druhy české i evropské fauny.

Zdroj: Lesy hl. m. Prahy

FOTO: Mládě sysla ve zvířecí záchrance

Mládě sysla ve zvířecí záchrance - 1_uMládě sysla ve zvířecí záchrance - 2 syselMládě sysla ve zvířecí záchrance - 3 sysel2Mládě sysla ve zvířecí záchrance - 4 sysel3Mládě sysla ve zvířecí záchrance - 5_u
Další fotky
Mládě sysla ve zvířecí záchrance - 6_uMládě sysla ve zvířecí záchrance - 7 mlbMládě sysla ve zvířecí záchrance - 0_u
Dnes, 07:38
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
Včera, 18:51
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
Včera, 16:15
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Včera, 15:42
Nový zookoutek v lesoparku v Kamýku přivítal první návštěvníky. Celý areál prošel zásadní proměnou, během...
Včera, 14:40
Do pěti let propojí Prahu 6, Troju a Prahu 8 lanová dráha. Zastupitelstvo hl. m....
Včera, 13:22
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo poskytnutí dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na území hl....
Včera, 10:35
Sezonu zahájí až na přelomu července a srpna. Teď probíhá testování bazénové technologie a kolaudační...
6.7.2020
„Řada lidí možná toto místo objevila teprve letos na jaře, když se zazelenala velká travnatá...
6.7.2020
Rada Prahy schválila záměr odkoupit pozemky, na kterých stojí část areálu tenisových kurtů na Letné,...
6.7.2020
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
Reklama