16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Okolí magistrátu na Mariánském náměstí se stane pěší zónou zeleně a oddechu

Od pátku 20. září auta už neprojedou ani nezaparkují na Mariánském náměstí, ze kterého se stane pěší zóna se zelení a městským mobiliářem.

Reklama

Kvůli změně budou ulice Linhartská a U radnice nově obousměrné, Husova ulice bude průjezdná v opačném směru než dosud. Praha 1 se i tímto krokem přidává k trendu moderních evropských metropolí a začíná výrazně zklidňovat nerezidentní automobilovou dopravu v centru.
Parkování pro rezidenty zůstane nedotčené.

„Podle naší analýzy na základě dat z parkovacího systému využívalo parkoviště před radnicí na Mariánském náměstí dlouhodobě méně než 5 % rezidentů. Modré zóny v okolních ulicích zůstávají nedotčené, stejně jako provoz v Platnéřské,“ vysvětluje David Skála, radní pro dopravu Prahy 1. „Centrum města a Pražané tak získávají nové obyvatelné náměstí, kde bude zatím fungovat dočasný režim i s kulturním a jiným programem,“ dodává radní, jež má v gesci též neinvestiční akce na území pražské památkové rezervace.
Změnu na Mariánském náměstí inicioval magistrát, v součinnosti s Prahou 1.

Změny začnou platit již v pátek 20. září během dne, kdy proběhne osazení značek Technickou správou komunikací.
V sobotu, během Dne bez aut, Mariánské náměstí ožije celodenním bohatým programem pro celé rodiny, který připravil Magistrát hlavního města Prahy spolu s Městskou knihovnou, Národní knihovnou, Institutem plánování a rozvoje Prahy a Prahou 1.

V pondělí začíná výluka tramvají u holešovické tržnice. Vznikne tramvajová linka 34 a autobus X25

Až do 1. října bude na náměstí umístěn informační kontejner Institutu plánování a rozvoje Prahy, v němž se Pražané mohou zapojit do rozhodování o budoucí podobě a využití náměstí. Studie k budoucí rekonstrukci by měla vzniknout začátkem příštího roku. Všechny sousedské instituce také připravují program pro dočasný režim užívání náměstí. Do rekonstrukce tu bude umístěná mobilní zeleň, Pražské židle i umělecké instalace.

„Do ulic patří život Pražanů. Proto mám radost, že se z parkoviště na Mariánském náměstí stane opravdové náměstí, kde se lépe dýchá a maminky, senioři nebo návštěvníci přilehlých institucí mohou chvíli spočinout v rušném centru. Věřím, že tuto proměnu veřejného prostoru přímo před Městskou knihovnou, Národní knihovnou a budovou radnice Pražané ocení,“ okomentoval starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.
Radní Prahy 1 se zúčastní také sobotního programu přímo na náměstí.

Počet havárií v pražské vodovodní síti od začátku roku mírně roste

V Husově ulici bude v prvním týdnu nového dopravního režimu přítomná také městská policie, aby dohlédla na dodržování průjezdu v otočeném směru. Ulice Linhartská bude zaslepená a zobousměrněná, takže na Mariánské náměstí nepůjde zajet. Oběma směry se nově bude jezdit také v ulici U Radnice, provoz v Platnéřské ulici zůstává nezměněný. Z Platnéřské půjde ale na Mariánské náměstí vjet pouze pro dopravní obsluhu místních institucí.

Zaslepení čeká od pátku 20. září také úzký úsek ulice Ostrovní v místě, kde ústí do Spálené ulice. Podle sčítání IPRu jde o místo s jednou z největších hustot chodců v celé Praze. Auta se tam nebezpečně proplétají s chodci a blokují vytíženou tramvajovou trať. Z ulice Purkyňova se tedy nově řidiči dostanou jen do Spálené ve směru na Karlovo náměstí nebo do ulice Myslíkova.

Zdroj: web Prahy 1

magoš bez aut p1
(web Prahy 1)

 

Dnes, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Dnes, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Dnes, 13:35
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Dnes, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Dnes, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Dnes, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
Včera, 14:15
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
Včera, 10:55
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
Včera, 08:51
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
Reklama