Okolí magistrátu na Mariánském náměstí se stane pěší zónou zeleně a oddechu

Od pátku 20. září auta už neprojedou ani nezaparkují na Mariánském náměstí, ze kterého se stane pěší zóna se zelení a městským mobiliářem.

Kvůli změně budou ulice Linhartská a U radnice nově obousměrné, Husova ulice bude průjezdná v opačném směru než dosud. Praha 1 se i tímto krokem přidává k trendu moderních evropských metropolí a začíná výrazně zklidňovat nerezidentní automobilovou dopravu v centru.
Parkování pro rezidenty zůstane nedotčené.

„Podle naší analýzy na základě dat z parkovacího systému využívalo parkoviště před radnicí na Mariánském náměstí dlouhodobě méně než 5 % rezidentů. Modré zóny v okolních ulicích zůstávají nedotčené, stejně jako provoz v Platnéřské,“ vysvětluje David Skála, radní pro dopravu Prahy 1. „Centrum města a Pražané tak získávají nové obyvatelné náměstí, kde bude zatím fungovat dočasný režim i s kulturním a jiným programem,“ dodává radní, jež má v gesci též neinvestiční akce na území pražské památkové rezervace.
Změnu na Mariánském náměstí inicioval magistrát, v součinnosti s Prahou 1.

Změny začnou platit již v pátek 20. září během dne, kdy proběhne osazení značek Technickou správou komunikací.
V sobotu, během Dne bez aut, Mariánské náměstí ožije celodenním bohatým programem pro celé rodiny, který připravil Magistrát hlavního města Prahy spolu s Městskou knihovnou, Národní knihovnou, Institutem plánování a rozvoje Prahy a Prahou 1.

V pondělí začíná výluka tramvají u holešovické tržnice. Vznikne tramvajová linka 34 a autobus X25

Až do 1. října bude na náměstí umístěn informační kontejner Institutu plánování a rozvoje Prahy, v němž se Pražané mohou zapojit do rozhodování o budoucí podobě a využití náměstí. Studie k budoucí rekonstrukci by měla vzniknout začátkem příštího roku. Všechny sousedské instituce také připravují program pro dočasný režim užívání náměstí. Do rekonstrukce tu bude umístěná mobilní zeleň, Pražské židle i umělecké instalace.

„Do ulic patří život Pražanů. Proto mám radost, že se z parkoviště na Mariánském náměstí stane opravdové náměstí, kde se lépe dýchá a maminky, senioři nebo návštěvníci přilehlých institucí mohou chvíli spočinout v rušném centru. Věřím, že tuto proměnu veřejného prostoru přímo před Městskou knihovnou, Národní knihovnou a budovou radnice Pražané ocení,“ okomentoval starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.
Radní Prahy 1 se zúčastní také sobotního programu přímo na náměstí.

Počet havárií v pražské vodovodní síti od začátku roku mírně roste

V Husově ulici bude v prvním týdnu nového dopravního režimu přítomná také městská policie, aby dohlédla na dodržování průjezdu v otočeném směru. Ulice Linhartská bude zaslepená a zobousměrněná, takže na Mariánské náměstí nepůjde zajet. Oběma směry se nově bude jezdit také v ulici U Radnice, provoz v Platnéřské ulici zůstává nezměněný. Z Platnéřské půjde ale na Mariánské náměstí vjet pouze pro dopravní obsluhu místních institucí.

Zaslepení čeká od pátku 20. září také úzký úsek ulice Ostrovní v místě, kde ústí do Spálené ulice. Podle sčítání IPRu jde o místo s jednou z největších hustot chodců v celé Praze. Auta se tam nebezpečně proplétají s chodci a blokují vytíženou tramvajovou trať. Z ulice Purkyňova se tedy nově řidiči dostanou jen do Spálené ve směru na Karlovo náměstí nebo do ulice Myslíkova.

Zdroj: web Prahy 1

magoš bez aut p1
(web Prahy 1)

 

Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
22.5.2020
Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha...
22.5.2020
V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení...
Reklama