Olga Havlová bude mít 85 stromů. Tolik by jí letos bylo roků

Další fotky

Starosta Prahy 5 Pavel Richter zasadil v parku Portheimka Strom Olgy Havlové.
Praha 5 tak uctila památku nedožitých 85. narozenin Olgy Havlové, zakladatelky Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) a připojila se k Roku Olgy Havlové.

Nadace VDV v Roce Olgy Havlové rozhodla připomenout výjimečnou osobnost paní Olgy zasazením nejméně 85 stromů dobré vůle po celé České republice ve spolupráci s městy, obcemi a vybranými organizacemi.

Slavnostního aktu se v Portheimce zúčastnili zástupci VDV, Dialogu Jessenius a Projektu 35.
„V Praze 5 sázíme 69. strom z 85. Bude nám všem připomínat silnou osobnost paní Olgy, která s noblesou a statečností bojovala s rakovinou a díky níž můžeme pomáhat nemocným a potřebným, pro které paní Olga nadaci založila. Chtěli bychom poděkovat radnici, že našla tento kus země pro strom, který nás bude s paní Olgou navždy spojovat, protože stromy rostou do nebe,“ řekla MUDr. Petra Tesařová, která aktivně působí jak v obecně prospěšné onkologické organizaci Dialog Jessenius, tak v Projektu 35 (speciální program pro mladé ženy ve věku do 35 let, které onemocněly karcinomem prsu).

„Noblesních lidí, jakou ona rozhodně byla, je ve veřejném prostoru čím díl méně. A to je veliká škoda,“ řekl starosta Richter, kterému při sázení lípy pomáhal Zdeněk Tůma, člen dozorčí rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a centrální bankéř.

Všem přítomným na místě rovněž poděkovala Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle Olgy Havlové. „Paní Olga vysadila první strom v roce 1993 v Olomouci – Topolanech. Byli jsme se tam podívat, dnes je z malé sazenice velký košatý strom, který tam pevně zapustil své kořeny. Po vzoru této první lípy chceme zasadit dalších 85 stromků po celé republice, aby trvale připomínaly odkaz paní Olgy, která se vždy zastávala práv ohrožených občanů, jedním z nich je i tato lípa,“ uvedla.

Olga Havlová, rozená Šplíchalová (1933 v Praze – 1996 tamtéž) byla první manželkou československého a později českého prezidenta Václava Havla. Intenzivně se věnovala charitativním aktivitám, počátkem roku 1990 založila s přáteli z Charty 77 Výbor dobré vůle, který patřil k prvním projektům tohoto druhu v Československu. V roce 1992 založila Nadaci Olgy Havlové. Hlavním cílem Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové je pomáhat lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným v jejich začlenění do společnosti. Činnost nadace začala být brzy známá i v zahraničí. V některých zemích Evropy i v zámoří vznikly pobočky k podpoře hlavních cílů nadace.

FOTO: Strom Olgy Havlové

Strom Olgy Havlové - 1 Strom-5 (1)Strom Olgy Havlové - 2 Strom-11Strom Olgy Havlové - 3 Strom-8Strom Olgy Havlové - 4 botany.czStrom Olgy Havlové - 5 vdvůle
Další fotky
Strom Olgy Havlové - 6 havlova02Strom Olgy Havlové - 7 havlova lavička vaňkaStrom Olgy Havlové - 0 wi
Dnes, 12:11
Vršovické divadlo MANA chystá Podzimní sonátu, severské drama o rodinných vztazích od slovutného spisovatele a...
Dnes, 09:33
V sobotu a v neděli mezi 10. a 16. hodinou se v hotelu Olympik Congress...
Dnes, 07:34
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy rozšířila svůj vozový park o dvojici nových speciálů.
Včera, 13:14
Na tzv. nostalgické lince v Praze budou jezdit historické tramvaje T2. Veřejnost se jimi bude...
Včera, 13:01
Smíchovskou náplavku ovládnou v sobotu mezi 10. a 18. hodinou vepřové hody, vtipně zvané vepřobraní.
Včera, 11:01
V pražském průchodu sídla YMCA (Na Poříčí 12, Praha 1), kde už se představil nejeden...
Včera, 07:58
„Jeho citlivý smysl pro úměrnost, jasnou koncepci a logickou, účelností vázanou komposici, staví jej v...
Včera, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
Jména nových ulic schvalovala Rada hl. m. Prahy koncem roku. Tři vznikly i ve Vysočanech....
20.2.2020
V pondělí 24. února začne Technická správa komunikací s opravami vozovky v ulici Poděbradská v...
Reklama