Olga Havlová bude mít 85 stromů. Tolik by jí letos bylo roků

Další fotky

Starosta Prahy 5 Pavel Richter zasadil v parku Portheimka Strom Olgy Havlové.
Praha 5 tak uctila památku nedožitých 85. narozenin Olgy Havlové, zakladatelky Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) a připojila se k Roku Olgy Havlové.

Nadace VDV v Roce Olgy Havlové rozhodla připomenout výjimečnou osobnost paní Olgy zasazením nejméně 85 stromů dobré vůle po celé České republice ve spolupráci s městy, obcemi a vybranými organizacemi.

Slavnostního aktu se v Portheimce zúčastnili zástupci VDV, Dialogu Jessenius a Projektu 35.
„V Praze 5 sázíme 69. strom z 85. Bude nám všem připomínat silnou osobnost paní Olgy, která s noblesou a statečností bojovala s rakovinou a díky níž můžeme pomáhat nemocným a potřebným, pro které paní Olga nadaci založila. Chtěli bychom poděkovat radnici, že našla tento kus země pro strom, který nás bude s paní Olgou navždy spojovat, protože stromy rostou do nebe,“ řekla MUDr. Petra Tesařová, která aktivně působí jak v obecně prospěšné onkologické organizaci Dialog Jessenius, tak v Projektu 35 (speciální program pro mladé ženy ve věku do 35 let, které onemocněly karcinomem prsu).

„Noblesních lidí, jakou ona rozhodně byla, je ve veřejném prostoru čím díl méně. A to je veliká škoda,“ řekl starosta Richter, kterému při sázení lípy pomáhal Zdeněk Tůma, člen dozorčí rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a centrální bankéř.

Všem přítomným na místě rovněž poděkovala Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle Olgy Havlové. „Paní Olga vysadila první strom v roce 1993 v Olomouci – Topolanech. Byli jsme se tam podívat, dnes je z malé sazenice velký košatý strom, který tam pevně zapustil své kořeny. Po vzoru této první lípy chceme zasadit dalších 85 stromků po celé republice, aby trvale připomínaly odkaz paní Olgy, která se vždy zastávala práv ohrožených občanů, jedním z nich je i tato lípa,“ uvedla.

Olga Havlová, rozená Šplíchalová (1933 v Praze – 1996 tamtéž) byla první manželkou československého a později českého prezidenta Václava Havla. Intenzivně se věnovala charitativním aktivitám, počátkem roku 1990 založila s přáteli z Charty 77 Výbor dobré vůle, který patřil k prvním projektům tohoto druhu v Československu. V roce 1992 založila Nadaci Olgy Havlové. Hlavním cílem Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové je pomáhat lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným v jejich začlenění do společnosti. Činnost nadace začala být brzy známá i v zahraničí. V některých zemích Evropy i v zámoří vznikly pobočky k podpoře hlavních cílů nadace.

FOTO: Strom Olgy Havlové

Strom Olgy Havlové - 1 Strom-5 (1)Strom Olgy Havlové - 2 Strom-11Strom Olgy Havlové - 3 Strom-8Strom Olgy Havlové - 4 botany.czStrom Olgy Havlové - 5 vdvůle
Další fotky
Strom Olgy Havlové - 6 havlova02Strom Olgy Havlové - 7 havlova lavička vaňkaStrom Olgy Havlové - 0 wi
Dnes, 15:00
V polovině listopadu má v Praze na Těšnově začít fungovat tzv. mikrodepo, sloužící k překládce...
Dnes, 12:52
V centru Prahy přímo na Staroměstském náměstí se přes prázdniny uvolnila luxusní restaurace v památkově...
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
Novou lávku propojující Troju s Císařským ostrovem dnes čekají zatěžovací zkoušky, které prověří její konstrukci.
Dnes, 11:00
Tak jako k českému národu neodmyslitelně patří Jára Cimrman, Václav Havel, pivo, fotbal nebo Pražský hrad,...
Dnes, 08:59
Roční podmíněný trest a stotisíc korun. To je verdikt, který si Benjamin Wittig odnesl za...
Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Včera, 16:20
Policie už ukončila vyšetřování lednového pádu muže pod metro ve stanici Anděl a navrhla podání...
Včera, 14:20
Na pražské Jižní spojce začne ve středu 23. září poslední fáze oprav. Rekonstruován bude pravý...
Reklama