35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Open House ukáže šetrné budovy a prázdné domy města

Pátý festival Open House Praha, který umožňuje zájemcům o architekturu nahlédnout do míst, kam se běžně nedostanou, připravil nově dvě tematické sekce. Jedna představí ekologicky šetrné domy a druhá budovy v majetku Prahy včetně těch, které nemají využití. Mezi šesti stavbami je vedle renesančních či prvorepublikových paláců i Velký strahovský stadion. Stadion s největší rozlohou na světě je kulturní památkou, ale využíván je také minimálně. Zájemci se mohou na něj i do dalších osmi desítek objektů přijít podívat 18. a 19. května.

Reklama

Z budov patřících městu, pro něž Praha nemá využití, mohou lidé navštívit Desfourský palác na Florenci, který pouze příležitostně zpřístupňují některé kulturní akce. Uvnitř paláce se skrývají výtvarně i řemeslně cenné interiéry. Stejně jako on je památkově chráněný i renesanční Dům pážat pánů z Martinic na Hradčanech. Jméno má z doby vlády Rudolfa II., který zde ubytovával pážata. Na jeho přestavbě se podílel slavný barokní architekt Carlo Lurago. Posledními jeho obyvateli byli městští úředníci, kteří jej v roce 2008 opustili a od té doby je prázdný.
Více než deset let také zeje prázdnotou blok historicky cenných domů nedaleko Staroměstského náměstí, kterým se říká radniční domy. V domech U Zlatého rohu a U Minuty se v roce 2017 otevřelo Pražské kreativní centrum a nová politická reprezentace pražského magistrátu slibuje, že oživí i zbývající prostory.
Specifickým objektem ve správě města je Velký strahovský stadion, který také dnes nemá využití. Stavba s kapacitou 250.000 míst byla otevřena už v roce 1926 pro všesokolské slety, po rozpuštění Sokola komunisty se na stadionu od roku 1955 konaly spartakiády. Poslední byla v roce 1985, obnovený XII. Všesokolský slet se za účasti prezidenta Václava Havla konal v roce 1994, další slety se už ale konaly na vedlejším Rošického stadionu či jinde.
Obrovská stavba od pádu komunismu neměla využití a chátrala, ochozy se dostaly do havarijního stavu a na začátku 21. století se objevovaly tendence stadion zbourat, které ale byly opuštěny. Na ploše stadionu vzniklo sedm fotbalových hřišť. V roce 2014 se vyřešily složité majetkové vztahy a stadion připadl městu, které nyní chce zpracovat územní studii na využití celého areálu.
Z ekologicky šetrných budov mohou lidé navštívit objekty Amazon Court, Filadelfie, Mezifakultní centrum environmentálních věd II, Palác Křižík II, Quadrio nebo novou budovu Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Festival Open House Praha v uplynulých čtyřech letech zpřístupnil 195 budov, které navštívilo 185.000 lidí.
Zdroj: čtk

Nejhezčí snímky z přírody od českých a slovenských fotografů jsou k vidění v Karolinu

Před 3 hodinami
Praha 22 dostala dotaci 40 milionů korun, schválilo ji minulý týden magistrátní zastupitelstvo.
Včera, 18:25
Mezi mihotajícími se záclonami probleskují napětí, vůně růží a záře neonů. Skutečnost, na níž ulpívají...
Včera, 18:00
Na lince metra C nepojede od této do následující soboty metro mezi stanicemi Pražského povstání...
Včera, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Včera, 11:01
Při tropických teplotách posledních týdnů se nelze ubránit otázce, kde vzít dostatek vody na zalévání...
Včera, 10:30
Kulturní mapa Prahy se od poloviny června rozrostla o novou divadelní scénu, letní amfiteátr pod...
Včera, 09:33
Jednou z největších investičních akcí v Lysolajích je jednoznačně výstavba v lokalitě Dolina-Štěpnice. Kolik zeleně...
Včera, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Včera, 08:32
Minulý týden začala obnovou trávníku v okolí dětského hřiště Vozovna ve Stromovce.
24.6.2019
Pražské zastupitelstvo vyhlásilo klimatický závazek, tedy cíl snížit emise CO2 v hlavním městě o minimálně...
Reklama