13℃
Dnes je 19. září , svátek má Zita

Open House ukáže šetrné budovy a prázdné domy města

Pátý festival Open House Praha, který umožňuje zájemcům o architekturu nahlédnout do míst, kam se běžně nedostanou, připravil nově dvě tematické sekce. Jedna představí ekologicky šetrné domy a druhá budovy v majetku Prahy včetně těch, které nemají využití. Mezi šesti stavbami je vedle renesančních či prvorepublikových paláců i Velký strahovský stadion. Stadion s největší rozlohou na světě je kulturní památkou, ale využíván je také minimálně. Zájemci se mohou na něj i do dalších osmi desítek objektů přijít podívat 18. a 19. května.

Reklama

Z budov patřících městu, pro něž Praha nemá využití, mohou lidé navštívit Desfourský palác na Florenci, který pouze příležitostně zpřístupňují některé kulturní akce. Uvnitř paláce se skrývají výtvarně i řemeslně cenné interiéry. Stejně jako on je památkově chráněný i renesanční Dům pážat pánů z Martinic na Hradčanech. Jméno má z doby vlády Rudolfa II., který zde ubytovával pážata. Na jeho přestavbě se podílel slavný barokní architekt Carlo Lurago. Posledními jeho obyvateli byli městští úředníci, kteří jej v roce 2008 opustili a od té doby je prázdný.
Více než deset let také zeje prázdnotou blok historicky cenných domů nedaleko Staroměstského náměstí, kterým se říká radniční domy. V domech U Zlatého rohu a U Minuty se v roce 2017 otevřelo Pražské kreativní centrum a nová politická reprezentace pražského magistrátu slibuje, že oživí i zbývající prostory.
Specifickým objektem ve správě města je Velký strahovský stadion, který také dnes nemá využití. Stavba s kapacitou 250.000 míst byla otevřena už v roce 1926 pro všesokolské slety, po rozpuštění Sokola komunisty se na stadionu od roku 1955 konaly spartakiády. Poslední byla v roce 1985, obnovený XII. Všesokolský slet se za účasti prezidenta Václava Havla konal v roce 1994, další slety se už ale konaly na vedlejším Rošického stadionu či jinde.
Obrovská stavba od pádu komunismu neměla využití a chátrala, ochozy se dostaly do havarijního stavu a na začátku 21. století se objevovaly tendence stadion zbourat, které ale byly opuštěny. Na ploše stadionu vzniklo sedm fotbalových hřišť. V roce 2014 se vyřešily složité majetkové vztahy a stadion připadl městu, které nyní chce zpracovat územní studii na využití celého areálu.
Z ekologicky šetrných budov mohou lidé navštívit objekty Amazon Court, Filadelfie, Mezifakultní centrum environmentálních věd II, Palác Křižík II, Quadrio nebo novou budovu Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Festival Open House Praha v uplynulých čtyřech letech zpřístupnil 195 budov, které navštívilo 185.000 lidí.
Zdroj: čtk

Nejhezčí snímky z přírody od českých a slovenských fotografů jsou k vidění v Karolinu

Před 2 hodinami
Vodní nádrž o rozloze takřka 29 000 m2, která je v majetku hlavního města Prahy...
Před 2 hodinami
Dnes od 16 hodin proběhne na rohu ulic na Příkopě a Havířská slavnostní zakončení celostátní...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Před 3 hodinami
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podle opozičních ODS a ANO při jednání s premiérem...
Dnes, 09:01
Začátkem října přiletí jako první do Evropy, a to do Centrálního parku, obří herní sova...
Dnes, 06:54
Parkovací zóny v Praze 4 se ještě letos rozšíří do Braníku, Podolí, Krče a Michle....
Včera, 18:35
Marie Čermínová (1902 v Praze – 1980 v Paříži), kterou zná celý svět pod pseudonymem...
Včera, 17:01
Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli plánované úřednické...
Včera, 16:44
Veris/Paris. Pod tímto názvem se v aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Bubenči otevírá v pátek...
Včera, 15:01
Z důvodu rekonstrukce tramvajové trati je od pondělí 23. září (přibližně od 4.30 hodin) do...
Včera, 10:44
V sobotu 21. září se ulice po celé Praze promění v divadelní jeviště, pódia pro...
Reklama