Opilci v ulicích ruší obyvatele centra Prahy. Restaurační zahrádky zůstanou otevřené

Rozbité lahve, zvýšená kriminalita a hluční turisté pokřikující pod okny do rozednění. Obyvatelům městské části Prahy 1 dlouhodobě vadí nezkrotný hluk a alkoturismus v jejích ulicích. V létě navíc přibydou zahrádky, otevřené dlouho do noci. Radnice se prý s problémem popere.

Centrum města odjakživa přitahuje turisty všeho druhu. Zvlášť mladší návštěvníci večery tráví na diskotékách nebo v barech. Otevřené nonstop večerky prodávají alkohol celou noc a podnapilí lidé pak řádí v ulicích.

Zahrádky dostanou zelenou

Bývalý starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha sobě) chtěl proto omezit počet restauračních zahrádek v centru města. Jejich hosté totiž konzumují alkohol a ruší noční klid dlouho po desáté večer.

Na Starém Městě se přes Airbnb pronajímá každý pátý byt

Současná radnice volí jinou strategii. „Nyní pouze chceme posunout účinnost navržených opatření a provést důkladnou analýzu každé předzahrádky. Plošné zrušení by mohlo poškodit všechny slušně fungující provozovatele a zároveň by to mohlo poškodit občany, kteří naopak některé předzahrádky chtějí navštěvovat i ve večerních hodinách,“ říká současný starosta Petr Hejma (STAN). Zároveň dodává, že pro radnici je dodržení nočního klidu po 22. hodině prioritou.

Místní obyvatelé se otevřených zahrádek obávají. Strach mají především z hluku a zhoršené životní úrovně. Radnice se hájí tím, že klid zajistí majitelé restaurací. „Kontrolní komise bude zohledňovat hlavně to, jestli je provozovatel v okolí zahrádky schopen udržet klid. Provozovatelé budou třeba muset zajistit k předzahrádce osobu dohlížející na dodržování nočního klidu,” vysvětluje mluvčí Prahy 1 Martin Šebesta.

Povolení pro předzahrádky dostanou podle radnice jen ti, kteří budou dodržovat přísné podmínky, aby nebyli obyvatelé Prahy 1 v nočních hodinách rušeni. Případné sankce jsou přesně dojednány ve smlouvě o pronájmu.

Problematické Airbnb

Neukáznění turisté způsobují místním problémy i doma. „Uvědomuji si, že se rezidenti potýkají s různými nepříjemnostmi, třeba s hlukem nebo nedostatkem bezpečnosti. Zejména v centru metropole se celé domy mění v jakési neformální hotely,“ připouští radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení Hana Marvanová (STAN).

Praha 1 v jednání se společností Airbnb přitvrzuje. „Krátkodobé ubytovací služby v domech, které mají v první řadě sloužit k trvalému a spokojenému bydlení, stále agresivněji zasahují do atmosféry domů i do jejich bezpečnostní situace. A to musí skončit,“ prohlásil starosta Prahy 1 Petr Hejma. Radnice tento týden vyhlásí pro Společnost vlastníků jednotek (SVJ) dvě dotace, které pomohou zvýšit ochranu domů a bytů. Přibližně do konce března budou moci SVJ o dotace zažádat.

Vedení Prahy bude současně spolupracovat s městskou policií. Strážníci budou městu poskytovat informace o incidentech řešených v souvislosti s pronajímáním bytů. Město pak vyšle na místo magistrátní kontrolory. Podle mluvčí Airbnb Kirstin MacLeodové chce společnost s pražským magistrátem spolupracovat tak, aby se pronajímatelé mohli řídit místními pravidly a mohli sdílet své byty.

Současně probíhá jednání o změně zákona v oblasti krátkodobých pronájmů. „Připravila jsem legislativní záměr na změny právních předpisů ve čtyřech oblastech,” vysvětluje Marvanová.

První změna zpřísňuje pravidla pro krátkodobý pronájem. V případě, že poslanci novelu odsouhlasí, budou muset pronajímatelé takových bytů obci podrobně informovat o jejich stavu, ale i o počtech ubytovaných hostů. Město bude moci snadněji vymáhat poplatky a daně. Nově by také mohly regulovat počet poskytovatelů krátkodobých pronájmů.

Navíc by „podnikatelé s dočasným ubytováním” museli požádat o souhlas ostatní obyvatele domu. „Pronajímání bytů by mělo podléhat stejně přísným podmínkám jako provozování hotelu. To je nezbytné z hlediska bezpečnosti a požární prevence a zároveň by tím došlo ke zrovnoprávnění podmínek na trhu,” uzavírá Marvanová.

Poslanci v poslední době dva návrhy ohledně regulace krátkodobého ubytování zamítli. Radní si přesto myslí, že je to na dobré cestě a doufá, že do konce roku nějaké zákonné úpravy schválí.

Dnes, 06:22
Dnes je Muzeum Bedřicha Smetany jednou ze specializovaných expozic Muzea české hudby a organizačně spadá...
Včera, 13:10
Neznámý pachatel už od konce minulého roku sexuálně obtěžuje ženy na tramvajových zastávkách v Praze...
Včera, 10:11
Komerční článek
Koronavirus je pro kybernetické útoky živnou půdou. Podvodné emaily obsahující zavirované odkazy se v poslední době...
Včera, 10:11
Na pražské Kampě včera večer sjelo do řeky Vltavy auto, ve kterém byl jeden člověk....
Včera, 09:02
Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupí na pilotním koncertu s...
Včera, 06:39
Jedna z předních propagátorek rehabilitační Vojtovy metody fyzioterapeutka Marcela Klemová pracuje ještě v osmdesáti letech....
10.5.2021
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
10.5.2021
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
10.5.2021
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
10.5.2021
Celorepubliková kalamita lýkožrouta smrkového dorazila i do hlavního města. Pražští lesáci už kvůli němu museli...
10.5.2021
Muž s pěti zákazy řízení a na odcizené motorce ujížděl v neděli večer před policií....
Reklama