Opoziční ANO a ODS novou vládu nad Prahou nešetřily. Ve sporu o výbory dosáhly svého!

Vládu nad Prahou drží Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (TOP 09, STAN). Sic ve volbách vítězná, skončila ODS v opozici s hnutím ANO. Na prvním zasedání 15. listopadu ovšem opozice novopečené radní nešetřila. Jednání trvala od rána do půlnoci.

Zastupitelé zvolili nové vedení, jehož se ujal primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s náměstky Petrem Hlaváčkem (TOP 09), Petrem Hlubučkem (STAN), Pavlem Vyhnánkem a Adamem Scheinherrem (oba Praha Sobě). Dalšími radními byli zvoleni Adam Zábranský, Vít Šimral (oba Piráti), Hana Třeštíková, Milena Johnová (obě Praha Sobě), Jan Chabr (TOP 09) a Hana Marvanová (STAN). Až potud šla volba jak po másle. Zlom nastal u rozdělení výborů, placených funkcí a hodnocení stylu komunikace nové koalice s opozicí.

Nacher: Změna k horšímu

Předseda zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher například koalici připomínal, že se nazývala změnou. „A ta opravdu nastala, mohu to potvrdit. Jenomže k horšímu. Ona ‚změna‘ třeba spočívá v tom, že v současné koalici pokračuje hned polovina zastupitelského klubu původní Trojkoalice, která poslední čtyři roky spoluvládla. Máme tu dokonce dva bývalé radní, kteří teď budou předsedové výborů, máme tu ale i Jana Čižinského, kterému se podařilo před lidmi utajit, že na způsobu vedení města, které v kampani tak kritizoval, se celé čtyři roky aktivně podílel. Dva ze tří lídrů, kteří z plakátů lidem slibovali, jak budou profesionálně spravovat město, se nakonec z Rady úplně stáhli a veškerou odpovědnost přehodili na primátora Zdeňka Hřiba. Tomu říkám hrdinství,“ rýpnul si Nacher do Čižinského a Pospíšila, kteří jsou pouze předsedy zastupitelských klubů, nikoli členy magistrátní rady.

Nacher kritizoval styl komunikace s opozicí. Zatímco bylo podle něj nepsaným pravidlem, že opoziční strany seděly pohromadě, nová vláda je odsunula na kraj sálu.

FOTO: Zastupitelstvo MHMP 2018-2022

Zastupitelstvo MHMP 2018-2022 - zastupko5Zastupitelstvo MHMP 2018-2022 - zastupko4Zastupitelstvo MHMP 2018-2022 - zastupko3Zastupitelstvo MHMP 2018-2022 - zastupko1Zastupitelstvo MHMP 2018-2022 - zastupko2
Další fotky
Zastupitelstvo MHMP 2018-2022 - Zdeněk Hřib

Boj se rozhořel také o výbory a placené funkce. „To je další ukázka pokrytectví Pirátů, ale i dalších koaličních stran. Počet placených funkcí v rámci koalice je největší v historii – bude jich 21 – kromě radních tedy deset uvolněných předsedů nebo místopředsedů výborů,“ rozčiloval se šéf opozičního ANO. „To je vskutku skandální o to více, o co více nás tito politici přesvědčovali, že zatočí s trafikanty. Poprvé v historii je třeba placená funkce místopředsedy výboru,“ zdůraznil Nacher. Podle výpočtů ODS tolik placených funkcionářů vyjde na 32 milionů korun ročně.

Udženija: Řečičky o spolupráci

Občanští demokraté také namítali, že rozdělení míst v 16 magistrátních výborech, které jsou poradním orgánem zastupitelstva, je pro opozici nižší než v předchozích obdobích. Zatímco dřív to bývalo 5:4 (koalice:opozice), noví radní navrhovali poměr 6:3.

„My to považujeme za jasný signál, který nová koalice vysílá opozičním zastupitelům, a nejenom jim, ale i voličům. Je to jasný signál o tom, že nemá zájem se s námi bavit víc, než je nezbytně nutné. Signál, že veškeré řečičky o spolupráci opozice s koalicí byly jen marketingovým trikem, a signál o tom, že hlavním cílem nového vedení města není dohoda v zájmu Prahy, ale dohoda mezi sebou navzájem, ať už je jakákoli,“ řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Mezi zvolenými zastupiteli je též exministr financí Ivan Pilný (ANO), který kritizoval Piráty, Prahu Sobě, TOP 09 a STAN za to, že do výborů nominovali externisty. „My všichni, kteří sedíme v tomto sále, jsme byli zvoleni jako zastupitelé do hl. m. Prahy voliči. Dostali jsme mandát. Ten mandát jsme dnes potvrdili svým slibem a také jsme slíbili, že ho budeme vykonávat ve prospěch občanů Prahy. Proto mě velmi překvapuje, že v materiálu o složení výborů v každém výboru sedí externisté. Ti nemají tento mandát, přesto se v těch výborech bude volit a hlasovat a má to zásadní dopad na průběh jednání zastupitelstva,“ podivoval se na prvním zasedání zastupitelstva Pilný.

Opozice skórovala

Někdejší primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se pomocí analogie se Sněmovnou pokusil koalici přesvědčit, že opozice může dokonce i vést některý výbor. Jako příklad uvedl sněmovní výbor pro obranu, kterému předsedá poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). „My tu nejsme proto, aby někdo měl menšinu a někdo většinu. My všichni jsme tu proto, abychom mohli naplnit svůj slib, že se vší vehemencí budeme hájit zájmy a prospěch Pražanů. Když opustíme to, že jsme my jako ODS volby vyhráli. Jenom to připomínáme, abyste si uvědomili, s kým hovoříte, s jakými partnery hovoříte. My nejsme někdo, koho tento pražský lid nechtěl. My jsme ti, kteří od pražského lidu dostali nejvíc hlasů. A to, za co teď bojujeme, je vlastně boj za to, abychom mohli ten svůj slib naplnit. Když nám umožníte, že budeme v některém výboru z opozice jeden a z druhé části opozice dva, kde je jakákoli spravedlnost? Kde je jakákoli možnost té strany, která tam má o jednoho méně, aby argumentačně mohla obhajovat svůj názor, aby průnik myšlenek byl skutečně dostatečný? Naše hlasy nejsou stejné, jako jsou hlasy ANO. V řadě věcí se lišíme. A má-li to být spravedlivé, tak tam ta opozice musí být vyrovnaná,“ apeloval Svoboda na koalici, aby jak opoziční ODS, tak i ANO měly každá po dvou zástupcích ve výborech.

Svobodova slova vyslyšel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Pospíšil a navrhl, aby výbory byly 11členné. „S tím, že opozice bude mít po dvou zastupitelích. Tedy došlo by k volbě, která by nenutila rozhodovat zbytek zastupitelstva o tom, kdo bude či nebude ve výborech,“ řekl Pospíšil, za což sklidil potlesk.

Kanibal Jeffrey Dahmer. Kdo zabil nejbrutálnějšího amerického sériového vraha?

Dnes, 15:00
Na jedné ze stěn Křižíkova pavilonu B je obří mural. Autorská dvojice Tron a X-Dog,...
Dnes, 14:59
Před nějakým časem jsem procházel kolem Wilsonova nádraží v Praze, naproti kterému se nachází pověstný...
Dnes, 12:30
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 12:30
Od října do 18. listopadu obdržel pražský magistrát zhruba 190 oznámení o porušení vládních opatření...
Dnes, 12:20
Pražští radní dnes budou schvalovat návrh rozpočtu na příští rok. Na programu mají také rozšíření...
Dnes, 07:35
Rozsvěcování vánočních stromů v Praze bude letos bez účasti veřejnosti. Některé radnice slavnostní akt divákům...
Včera, 18:35
Krize na pražském trhu s byty se prohlubuje, ceny za posledních pět let vzrostly o...
Včera, 17:43
Zatímco „státní večerka“ se posunula z 21. na 23. hodinu, denní provoz MHD zůstává v...
Včera, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Včera, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
28.11.2020
Pražané nepřijdou o letošní vánoční oslavy, i když se vzhledem k pandemii covidu-19 ponesou v umírněnějším duchu....
Reklama