Oprava Libeňského mostu se oddaluje. TSK chce kvalitní nabídky

Soutěž na opravu Libeňského mostu nabrala zpoždění už víc než čtvrt roku. Technická správa komunikací totiž poněkolikáté posunula termín pro podání nabídek. Důvodem je podle ní zájem o kvalitní nabídky. Řešení nesmí způsobit zásadní dopravní komplikace na jiných místech Prahy.

Zakázka za téměř tři miliardy korun na rekonstrukci Libeňského mostu nabírá stále větší zpoždění. Termíny pro podání nabídek na jednu z největších veřejných stavebních zakázek posledních let v Praze její zadavatel – Technická správa komunikací (TSK) – už poněkolikáté posunula. Předposlední termín do 22. února změnila až do 8. července.

„Důvodem prodloužení termínu podání nabídek bylo množství zaslaných dotazů a zájem zadavatele získat kvalitně připravené nabídky. Bližší informace sdělíme po podání nabídek v souladu s tím, co nám umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková. Aktuálně je podle materiálů v zadávací dokumentaci už 205 dotazů.

Zakázka probíhá ve standardu Design and build, kdy se soutěží současně stavební firma i projektant. Oprava se týká kompletního úseku od křižovatky Dělnické s Jankovcovou až po Palmovku. Součástí obnovy má být i výstavba nových ramp pro pěší a cyklisty na Rohanský ostrov, kde má vzniknout park. Hlavním kritériem v hodnocení bude cena, která bude mít v hodnocení váhu 80 %. Dvacetiprocentní váhu bude mít doba navržené výluky tramvají. Odhadovaná cena je 2,85 miliardy korun. Podle původních plánů měly práce začít v polovině roku 2022, hotovo má být do roku 2025.

Začíná proměna Masaryčky a okolí. Vyroste zde projekt Zahy Hadid

Klíčové hledisko

Časové hledisko je při přípravě na případnou opravu či výstavbu nového mostu zcela klíčové i podle docenta dopravní fakulty ČVUT Zdeňka Lokaje. „Musí se vytvořit takové náhradní řešení po dobu trvání rekonstrukce či stavby, které zajistí dostatečnou dopravní obslužnost a nezpůsobí zásadní dopravní komplikace na jiných místech v Praze, například na Hlávkově mostě či na Rohanském nábřeží, respektive na mostě Barikádníků a do Povltavské, kam se část vozidel přesune a kde je již současná intenzita provozu dost vysoká,“ řekl Našemu REGIONU Lokaj. „Libeňský most je velmi důležitou spojnicí mezi Libní a Holešovicemi, zejména pro zajištění dopravní obslužnosti MHD, v tuto chvíli pro 4 linky tramvají, pro které je v případě jeho uzavření velmi složité nalézt alternativu. Stejně tak most odvádí značnou část dopravy z Holešovic směrem do Libně a dále na Prahu 8 a Prahu 9,“ myslí si Lokaj. Tíživé dopravní situaci by podle něj mohl do budoucna pomoci i nově zamýšlený most mezi Karlínem a Holešovicemi, nicméně u něj ještě není zcela jisté, kdy a zda vůbec k jeho stavbě dojde.

Vyhrála oprava

Soutěží na rekonstrukci mostu skončily dlouholeté spory o tom, zda se nemá most raději zbourat a postavit nový. Předchozí Rada hlavního města Prahy podpořila na jaře 2018 návrh náměstka primátora Petra Dolínka na jeho demolici a nahrazení mostem novým. To ovšem vyvolalo veřejný protest včetně blokády mosty. Nové vedení magistrátu od tohoto plánu odstoupilo a oznámilo, že nechá vypracovat studii na opravu mostu. Zátěžové zkoušky navíc ukázaly, že most architektů Pavla Janáka a Františka Mencla, považovaný za významnou funkcionalistickou či kubistickou památku, je stále v relativně dobrém stavu.

Dopravní změna v centru. Projedou tudy jen místní

Libeňský most či spíše soumostí skládající se ze šesti celků měří celkem 1 200 metrů. I po rekonstrukci zůstane stejně široký, tedy 21 metrů, a bude mít kromě dvou tramvajových kolejí v každém směru jeden pruh pro auta, jeden pro cyklisty a jeden pro chodce. Pěší a cyklistický provoz zůstane zachován i během rekonstrukce.

Včera, 16:12
Národní knihovna se stala v noci na dnešek terčem kybernetického útoku. Po zjištění útoku knihovna...
Včera, 15:55
Město u Prahy, které bylo třikrát po sobě vyhodnoceno jako nejlepší místo pro život z...
Včera, 15:02
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:02
Policie se zabývá případem, kdy muž ukradl zboží z boxů výdejního místa v Roztokách u...
Včera, 14:45
Policie v minulém týdnu zadržela nebezpečného recidivistu, který od začátku letošního roku páchal v Praze...
Včera, 14:18
Radnice Prahy 1 vyzvala magistrát, aby vyhláškou zakázal prodej alkoholu ve večerkách po 22:00. Do...
Včera, 12:46
Za první čtvrtletí letošního roku se v pražských hromadných ubytovacích zařízeních v meziročním srovnání snížilo...
Včera, 11:52
Klidná pracovní neděle se policii rázem změnila v nebezpečnou akci. Zdrogovaný motorkář kličkoval ulicemi Prahy...
Včera, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
17.5.2021
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
17.5.2021
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Reklama