Opravdu je dálková výuka nouzovým řešením? Jak to vidí studenti

Distanční výuka. Nejskloňovanější slovní spojení posledních pár týdnů. Některé školy začaly se studiem už v polovině září, většina však zahájila tuto nezvyklou formu výuky až po sv. Václavovi, tedy 29. září. Jak se studenti, ale i vyučující potýkají s přednáškami on-line?

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze začala s výukou již 14. září. Její mluvčí Michal Janovský se vyjádřil, že škola byla na distanční výuku zcela připravena. Většina škol započala on-line studium až 29. 9. Těmi je například Vysoká škola ekonomická, Česká zemědělská univerzita v Praze nebo Univerzita Karlova.

Během úterního dopoledne tedy na školách proběhla většina úvodních přednášek, kde profesoři nastínili studentům, jak bude vůbec tato výuka probíhat, co bude cílem jejich předmětu, jakou literaturu si mají k předmětu přečíst nebo kdy a jakým způsobem se bude konat průběžný test. Někde došlo i k seznámení s předmětem a nastíněním, o co v jejich hodinách půjde. Všechny první distanční přednášky však sloužily především k odpovídání otázek studentů, jelikož na většině škol studijní oddělení rozeslalo už začátkem září hromadný e-mail, že dotazy mají být směřovány přímo na profesory.

Co se týče názoru studentů na zavádění distanční výuky, tak v Praze se momentálně jedná o demonstraci, kterou nespokojení žáci chtějí uskutečnit začátkem října. Zde ale vyvstává otázka, zda demonstrace nebude muset být zrušena na základě nařízení ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Většina studentů prvních ročníků se shoduje v tom, že nástup na vysokou školu není jen o výuce, ale i o kontaktu s novými lidmi, jenž automaticky tímto ztratili. Emílie studující první semestr na zemědělské univerzitě je smířena se svou situací. Uvědomuje si, že školy teď nemají jinou možnost. Zároveň ale namítá toto: „Podle mě je tato forma výuky naprosto nepřínosná. Člověk zde totiž ztrácí kontakt s profesorem, tudíž i iniciativu vůbec něco dělat. Zároveň jsou zrušeny všechny akce spojené se studiem, jako je imatrikulace nebo plesy, a tak je student ochuzen o podstatné životní události.“

Někteří studenti však mají i opačný názor. Jakub, jenž studuje první semestr na VŠE, je s distanční výukou spokojen. „Jediný rozdíl je podle mě v tom, že člověk nemusí nikam dojíždět. Dnes jsem se probudil a rovnou připojil na první přednášku. Vysoká škola je stejně spíše o samostudiu a doporučené literatuře. Když bude člověk chtít mít červený diplom, bude ho mít i v této době.“

V současné době je tedy distanční výuka zavedena na všech vysokých školách v Praze. Prezenčně fungují pouze laboratorní, experimentální nebo umělecké práce a klinická a praktická výuka, to vše maximálně do patnácti lidí. Školy tedy mají otevřeno a fungují naplno, jediné, co je zrušeno je samotná výuka. Studenti však do školy přijít můžou navštívit třeba knihovnu nebo studovnu, můžou přijít na individuální konzultaci a na zkoušku – zde má být však pohromadě maximálně deset lidí. Jediné, co je na školách dočasně úplně zrušeno, je tělesná výchova.

Dnes, 12:30
Od října do 18. listopadu obdržel pražský magistrát zhruba 190 oznámení o porušení vládních opatření...
Dnes, 12:20
Pražští radní dnes budou schvalovat návrh rozpočtu na příští rok. Na programu mají také rozšíření...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:59
Před nějakým časem jsem procházel kolem Wilsonova nádraží v Praze, naproti kterému se nachází pověstný...
Dnes, 07:35
Rozsvěcování vánočních stromů v Praze bude letos bez účasti veřejnosti. Některé radnice slavnostní akt divákům...
Včera, 18:35
Krize na pražském trhu s byty se prohlubuje, ceny za posledních pět let vzrostly o...
Včera, 17:43
Zatímco „státní večerka“ se posunula z 21. na 23. hodinu, denní provoz MHD zůstává v...
Včera, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Včera, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
28.11.2020
Pražané nepřijdou o letošní vánoční oslavy, i když se vzhledem k pandemii covidu-19 ponesou v umírněnějším duchu....
28.11.2020
U železniční zastávky v pražských Běchovicích dnes ráno srazil rychlík přibližně 30letého muže. Mladík zraněním...
Reklama