Opravdu je dálková výuka nouzovým řešením? Jak to vidí studenti

Distanční výuka. Nejskloňovanější slovní spojení posledních pár týdnů. Některé školy začaly se studiem už v polovině září, většina však zahájila tuto nezvyklou formu výuky až po sv. Václavovi, tedy 29. září. Jak se studenti, ale i vyučující potýkají s přednáškami on-line?

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze začala s výukou již 14. září. Její mluvčí Michal Janovský se vyjádřil, že škola byla na distanční výuku zcela připravena. Většina škol započala on-line studium až 29. 9. Těmi je například Vysoká škola ekonomická, Česká zemědělská univerzita v Praze nebo Univerzita Karlova.

Během úterního dopoledne tedy na školách proběhla většina úvodních přednášek, kde profesoři nastínili studentům, jak bude vůbec tato výuka probíhat, co bude cílem jejich předmětu, jakou literaturu si mají k předmětu přečíst nebo kdy a jakým způsobem se bude konat průběžný test. Někde došlo i k seznámení s předmětem a nastíněním, o co v jejich hodinách půjde. Všechny první distanční přednášky však sloužily především k odpovídání otázek studentů, jelikož na většině škol studijní oddělení rozeslalo už začátkem září hromadný e-mail, že dotazy mají být směřovány přímo na profesory.

Co se týče názoru studentů na zavádění distanční výuky, tak v Praze se momentálně jedná o demonstraci, kterou nespokojení žáci chtějí uskutečnit začátkem října. Zde ale vyvstává otázka, zda demonstrace nebude muset být zrušena na základě nařízení ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Většina studentů prvních ročníků se shoduje v tom, že nástup na vysokou školu není jen o výuce, ale i o kontaktu s novými lidmi, jenž automaticky tímto ztratili. Emílie studující první semestr na zemědělské univerzitě je smířena se svou situací. Uvědomuje si, že školy teď nemají jinou možnost. Zároveň ale namítá toto: „Podle mě je tato forma výuky naprosto nepřínosná. Člověk zde totiž ztrácí kontakt s profesorem, tudíž i iniciativu vůbec něco dělat. Zároveň jsou zrušeny všechny akce spojené se studiem, jako je imatrikulace nebo plesy, a tak je student ochuzen o podstatné životní události.“

Někteří studenti však mají i opačný názor. Jakub, jenž studuje první semestr na VŠE, je s distanční výukou spokojen. „Jediný rozdíl je podle mě v tom, že člověk nemusí nikam dojíždět. Dnes jsem se probudil a rovnou připojil na první přednášku. Vysoká škola je stejně spíše o samostudiu a doporučené literatuře. Když bude člověk chtít mít červený diplom, bude ho mít i v této době.“

V současné době je tedy distanční výuka zavedena na všech vysokých školách v Praze. Prezenčně fungují pouze laboratorní, experimentální nebo umělecké práce a klinická a praktická výuka, to vše maximálně do patnácti lidí. Školy tedy mají otevřeno a fungují naplno, jediné, co je zrušeno je samotná výuka. Studenti však do školy přijít můžou navštívit třeba knihovnu nebo studovnu, můžou přijít na individuální konzultaci a na zkoušku – zde má být však pohromadě maximálně deset lidí. Jediné, co je na školách dočasně úplně zrušeno, je tělesná výchova.

Včera, 08:45
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama