Osada Baba dostala vlastní mobilní aplikaci. Poznejte kus šestkové historie

Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat, jak bude vypadat vaše kuchyň nebo koupelna, na to už je každý zvyklý. Teď však můžete díky nové aplikaci také poznat kus šestkové historie. Osada Baba totiž dostala vlastní webové stránky i mobilní aplikaci.

Obojí vzniklo spojením několika institucí ve spolupráci s magistrátem.Vše najdou zájemci na odkazu www.baba1932.com. Záměr je jednoduchý – umožnit veřejnosti blíže se seznámit s unikátním obytným souborem funkcionalistických vil. Že je místo opravdu výjimečné dokládá i to, že soubor získal loni prestižní ocenění Evropské dědictví neboli EuropeanHeritage Label (dále EHL). Žádost o toto označení byla podána v roce 2018 v rámci projektu Obytné soubory Werkbundu v Evropě 1927–1932. Její součástí je pětice meziválečných experimentálních obytných souborů Werkbundu, které se nacházejí ve Stuttgartu, Vratislavi, Vídni, Brně a právě v Praze.

Pražský magistrát navíc zahájil zpracování územní studie na citlivou úpravu veřejných prostranství v této lokalitě. A pozadu nezůstanou ani místní, počítá se totiž s participací, tedy zapojením veřejnosti do plánování změn.

Při přípravách na udělení označení EHL byl souběžně zahájen projekt Baba 1932. Ten má za cíl propagovat osvětu a posilovaní povědomí občanů o unikátním šestkovém kulturním dědictví.

Prohlédněte si on-line skvosty architektury 60. a 70. let! Uvidíte spoustu zajímavých počinů

Aby byla propagace co nejucelenější a možná i virtuální cestou, bez níž v dnešní době snad už ani nic nefunguje, vznikly zmíněné webové stránky.

Ty spolu s „apkou“ představují i zahraniční lokality Werkbundu ve čtyřech jazykových mutacích, a to česky, anglicky, německy a polsky a společně tvoří základní pilíř informačního systému dostupného nepřetržitě on-line. Aplikace zároveň slouží jako nejsnadnější forma k přehledné orientaci přímo v lokalitě. Na Babě se dále počítá i s infopanelem s dalšími podrobnostmi.

Zmíněná územní studie má být podkladem pro úpravu okolních veřejných prostranství a vzniká ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a vítězem veřejné soutěže – ateliérem ARCHUM architekti s. r. o. Řešit má podobu revitalizace a kultivace veřejných prostranství, která zlepší vzhled památkové zóny Baba a vylepší kvalitu bydlení i hodnotu nemovitostí. Díky změnám by měla osada Baba získat vzhled a kvalitu srovnatelnou s ostatními obytnými soubory Werkbundu.

Jubilejní zemská výstava: Jako dílna „Cyklopů“!

„Připravujeme revitalizaci tohoto veřejného prostranství s ohledem na původní vzhled v době výstavby obytného souboru Baba. Tehdy se jednalo o jedinečný a zároveň o jeden z posledních celoevropských urbanistických společných počinů výstavby na zelené louce. Cílem nové studie je podpora, zachování a rozvoj historické hodnoty na základě udržitelné památkové ochrany, zkvalitnění obytného prostředí pro místní obyvatele a vytvoření kvalitního zázemí včetně technické infrastruktury této výjimečné lokality. Neočekáváme přitom zásadní změny pro život obyvatel v daném místě ani zvýšenou koncentraci turistů,“ uvedl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Kolonie Baba v Dejvicích je soubor více než tří desítek ukázkových moderních vil postavených na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století a vystavěna byla jako jedna ze šesti evropských kolonií, které vznikaly z iniciativy Werkbundu. Baba je jako jediná z kolonií složená pouze z individuálních domů postavených na míru soukromému investorovi. V rámci funkcionalistických kolonií je Baba jednou z nejzachovalejších, protože obdobné výstavby ve Vídni a v Německu byly během druhé světové války poškozeny. Osada Baba je od roku 1993 městskou památkovou zónou.

Před sedmi lety spolu začaly tyto subjekty komunikovat zejména pro vzájemnou výměnu informací, zkušeností a poznatků týkajících se funkce, péče a ochrany těchto obytných souborů

Včera, 08:19
Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, bude od dnešních 12:00 vidět...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Reklama