Osahávací výstava: Dokážete nahradit zrak ostatními smysly?

Čočka, fazole, bylinky, proutěná ošatka nebo kuchyňské pomůcky. Pro většinu obyčejné věci, pro někoho to, co nikdy neviděl. Zkoušeli jste někdy poznávat bylinky po čichu nebo hmatem rozpoznávat luštěniny? „Osahejte“ si výstavu v Národopisném muzeu na Smíchově.

Článek vychází také v časopise Vaše 5

V Letohrádku Kinských, kde muzeum sídlí, je toptiž vedle oblíbené výstavy Venkov, i hmatová expozice. Jmenuje se Tradiční lidová kultura dotykem a slabozrakým a nevidomým návštěvníkům přibližuje vybraná témata spojená s životem našich předků na vesnici na přelomu 19. a 20. století.

FOTO: Hmatová výstava

Hmatová výstava - hmatHmatová výstava - hmatHmatová výstava - hmat

Výrobky a pracovní nástroje lidových řemeslníků, ale i příklady luštěnin, obilovin a bylinek, které se v té době využívaly pří přípravě pokrmů, může hmatem poznat každý návštěvník muzea. V prostoru expozice jsou totiž umístěny masky na oči, se kterými si mohou zájemci projít výstavu hmatem a přiblížit si tak svět nevidomých a slabozrakých návštěvníků. Kromě toho se můžete také zaposlouchat do tradičních lidových písní nebo poznat model dřevěného trojdílného čtyřprostorového domu vesnického typu.

Dotek minulosti

Součástí expozice je i doprovodný katalog Tradiční lidová kultura dotykem v Braillově písmu a černotisku. Hmatová expozice vznikla v rámci projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice, financovaného Ministerstvem kultury.

Kromě toho můžete navštívit další dvě výstavy, které v Letohrádku potrvají do ledna příštího roku. Svatba se jmenuje expozice, která, jak název napovídá, přibližuje vdávání a ženění v dobách minulých. Výstava je zaměřena na všechny důležité momenty tradiční svatby na venkově v Čechách a na Moravě v 19. a 20. století.

Dozvíte se třeba to, jak vůbec pravá vesnická veselka vypadala, uvidíte, jak se nevěsta a ženich oblékali ke svatebnímu obřadu, co bylo nutnou součástí věna, nebo jak vypadaly svatební kytice, výzdoba a hostina. Výstava ale odpoví i na to, jak vznikly některé důležité okamžiky slavnostní chvíle, kterou svatba bezpochyby je. Víte třeba, kde se vzala tradice družiček a svatebního závoje? Můžete také porovnat, jak moc se liší svatby konané v současnosti a v minulosti. Třeba plány a přípravy svatebního obřadu, což se příliš neliší od dnešní doby, trvaly několik týdnů.

Druhou výstavou, kterou je možné shlédnout do ledna, je Venkov. Ta seznamuje příchozí s každodenností českého, moravského a slezského venkova v druhé polovině 19. a na počátku 20. Století. Ukazuje činnost hospodářů, sedláků i dalších obyvatel venkova, k vidění je i model trojdílného domu s dvorem téměř v reálné velikosti. A na své si v Národopisné muzeu – Musaion v Letohrádku Kinských, přijdou i děti. Mohou si zkusit podojit krávu nebo si prohlédnout pomůcky z hospodářství, bez kterých by dřív vůbec nebylo možné žít.

Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
27.5.2020
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Reklama