Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala ostré spory

Další fotky

Za účasti vnuček maršála Ivana Stěpanoviče Koněva (1897-1973) Anny a Jeleny se v úterý 21. listopadu u jeho sochy v Praze 6 uskutečnilo pietní shromáždění uspořádané Českým svazem bojovníků za svobodu ve spolupráci s iniciativou Hej, občané!, kterého se zúčastnilo zhruba 100 lidí. Blíží se totiž 120. výročí jeho narození, které připadne na 28. prosince. Ohledně sochy se již dříve strhnul, dosud pokračující, spor.  

Pod velením maršála Koněva osvobodila v roce 1945 Rudá armáda Prahu, Koněv stál od roku 1944 v čele Prvního ukrajinského frontu Rudé armády, jeho vojska se podílela i na závěrečném útoku na Berlín. Za to ho k soše přišli uctít lidé různých politických názorů, vnučky za něj převzaly ocenění In Memoriam. Přítomní se vymezili proti tomu, aby byla na sochu připevněna “vysvětlující cedulka”. Vyslovili také nesouhlas s tvrzením, že sovětská vojska přijela už do osvobozené Prahy. Na akci vystoupili předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, místopředseda KSČM Josef Skála, europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM), senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) či náměstek hejtmana Ústeckého kraje Petr Šmíd (SPO). Izraelský rabín David Bohbot u sochy poděkoval sovětské armádě za osvobození jménem židovského národa.

Válka o nové kadibudky na Praze 6: Starosta s radním se hádají, který návrh je hezčí

Protestující drželi v rukou antikomunistické transparenty

Ke konci shromáždění přečetla moderátorka Jelena Vičanová dopis účastníků, kteří vyslovili nesouhlas s tím, aby socha byla jakkoli upravována. V rámci piety zazněly izraelská, ruská a česká státní hymna. Na místo přišlo i několik lidí, kteří proti shromáždění protestovali – v rukou drželi transparenty s protikomunistickými hesly, například: “Třešně nebo šeříky, mí soudruzi drazí, nic nemění na faktu, že KSČ jsou vrazi”. Části shromáždění byl přítomen i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), který nedávno zaslal dopis ruskému velvyslanci, kde ho informoval o záměru Rady městské části Prahy 6, že na piedestal sochy Koněva by měla být umístěna cedule v češtině, ruštině a angličtině, která by historickou postavu představila s klady i zápory. Životopis maršála podle starosty zpracovali čeští odborníci na historii. V dopise uvedl i alternativní variantu – přemístit sochu na území ruské ambasády. Vičanová chtěla dát Kolářovi slovo, aby záměr vysvětlil, na místě v tu chvíli už ale nebyl.

Poznejte šest nejkrásnějších starých vil na Praze 6. Víte, jak vypadají dnes?

Semelová z KSČM vyzvala starostu Prahy 6 k rezignaci

Spor ohledně sochy, která je instalována na náměstí Interbrigády, nedávno gradoval. Pražská zastupitelka Marta Semelová (KSČM) vydala, v reakci na Kolářův dopis, stanovisko, v němž mimo jiné uvedla, že spory kolem sochy nevyvolávají občané, na něž se Kolář odvolává, ale »pár antikomunistických fanatiků, především ze strany TOP 09, v čele se starostou Kolářem«. “Nehorázný dopis, který sepsal a zaslal velvyslanci Ruské federace, je hrubou a neomluvitelnou urážkou všech padlých rudoarmějců, kteří obětovali své životy za mír, svobodu a za to, abychom my mohli žít. Pokračuje skandální přepisování historie a nenávistné útoky, které mají umlčet pravdu o minulosti,” uvedla a Koláře vyzvala k rezignaci.

FOTO: Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory

Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - IMG_2833Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - IMG_2834Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - socha koněva 2Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - socha koněva 3Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - socha koněva 4
Další fotky
Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - socha koněva 5Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - socha koněvaOsvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - IMG_2837Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - IMG_2838Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - IMG_2840Osvoboditel před nacisty, nebo masový vrah? Socha maršála Koněva vyvolala 120 let po jeho smrti ostré spory - IMG_2839

Kolář reagoval údivem, jak se k Semelové dopis z ruské ambasády dostal, KSČM označil za “pátou kolonu Kremlu”. Reakcí bylo, že dopis je veřejný a není nic divného na tom, že ruská ambasáda o něm informovala zastupitele. Podle těch, kteří informativní cedulku na piedestalu prosazují, je kaňkou v Koněvově životopise kupříkladu účast na potlačení maďarského povstání v roce 1956. Zastupitel Prahy 6 Ivan Hrůza (KSČM) v reakci na takové návrhy v nedávné diskusi s Kolářem na vlnách Českého rozhlasu Plus uvedl, že by to byla dehonestace, jinak by totiž musely být vysvětlující tabule i u jiných osobností, třeba u sochy Winstona Churchilla, který je podle slov Hrůzy “zodpovědný za obrovský hladomor a miliony obětí v Bengálsku”.

Dnes, 17:45
Archeologická sonda na hřbitově v Ďáblicích by v létě měla zjistit, kde byly uloženy ostatky...
Dnes, 08:04
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
3.7.2020
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
2.7.2020
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
2.7.2020
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Reklama