Ovce, kozy a krávy spásají Prahu. Tradiční způsob údržby město provozuje už 20 let

Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav. Mluvčí města Vít Hofman sdělil, že stejně jako loni se od dubna na chráněných lokalitách pohybují tři stáda ovcí a koz a dvě stáda jalovic. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců.

Ve třech stádech ovcí a koz po asi 70 kusech podle Hofmana převažují ovce, které spásají hlavně trávu. Kozy pak okusují především listy dřevin. Zvířata se každoročně od jara do podzimu pohybují na desítkách míst, především v Prokopském a Šáreckém údolí a v Trojské kotlině, ale i v Radotínském údolí, na Třešňovce v Hrdlořezech nebo na Vidouli.

„Aktuálně jsou tři smíšená stáda ovcí a koz v přírodní rezervaci Prokopské údolí, přírodní památce Podbabské skály a v přírodní památce Bohnické údolí,“ doplnil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Kromě toho město od roku 2012 využívá i krávy, které spásají zejména podmáčené a vlhké louky. Jedno stádo o 13 kusech spásá od května až do října suchý poldr Čihadla a druhé o deseti kusech je na loukách v oblastech Milíčova, Šeberova, Lipenců a Obory Hvězda.

Magistrát si zvířata půjčuje od soukromých zemědělců, kteří také zajišťují jejich pastvu. „Pasáčci celý den stádo hlídají a také kontrolují, zda ovce spásají jen území, která jsou k pastvě skutečně určená,“ uvedl Hofman. Po skončení sezóny se zvířata vrací zpět. Díky měnícím se termínům pastvy na jednotlivých územích je rovněž zajištěno, že ovce, kozy a krávy nespásají každý rok totožné druhy rostlin.

Ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností, jak se o lokality starat. Tento způsob údržby zeleně podle magistrátu vytváří vhodné podmínky pro udržení biodiverzity. Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn, a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což přispívá k druhové pestrosti. Dostávají tím prostor například konkurenčně slabší druhy rostliny.

adp/ČTK

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama