Ožívá projekt megasjezdovky v Chuchli? Výbor schválil změnu územního plánu

Magistrátní Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči začátkem února schválil podnět na změnu územního plánu, která umožňuje vznik obřího multifunkčního sportovního areálu ve Velké Chuchli. Kromě zástupců opozice projekt podpořily koaliční Spojené síly pro Prahu, tedy TOP 09 a STAN. 

Sportoviště by mělo obsahovat mj. i krytou sjezdovku, halu s dvěma hokejovými hřišti a rychlobruslařským oválem, 1 800 metrů dlouhý tunel pro běžkaře, velodrom a třeba i pětikilometrový okruh pro silniční cyklistiku a online bruslaře, je projektován do těsného sousedství přírodní památky Nad Závodištěm ve Velké Chuchli. Areál s pracovním názvem Sport Areal Lahovice je situován mezi železniční trať, přes kterou by přemostěním měla vést sjezdovka ze sousedního kopce, přes dnes nevyužívané louky až po Strakonickou ulici.

„Výbor projednal pouze záměr, který schválil proto, aby k němu mohla být shromážděna vyjádření dalších orgánů. Jedná se tak o velmi ranou fázi celého záměru, o který žádala právnická osoba, konkrétně architektonická kancelář,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Velká Chuchle

Podjezd, nebo nadjezd? Vleklý spor ve Velké Chuchli!

Jak upozornili pražští Zelení, kteří patří k dlouhodobým odpůrcům uvažované stavby, podnět na změnu územního plánu doporučil výbor pro zkrácené projednání, třebaže k záměru vydal negativní stanovisko i pražský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle něj není zjevný obecný přínos ani energetická udržitelnost záměru. Spodní část areálu se nachází v záplavovém území Vltavy i Berounky a zastavění říční nivy by tak pro místní obyvatele přineslo větší nebezpečí v případě povodní.

„Projekt betonové sjezdovky zakusující se do lesa absolutně nerespektuje krajinný ráz říční nivy. Tu tvoří několikametrová vrstva štěrkopísků, které filtrují pitnou vodu. Realizací areálu by o tuto funkci celá oblast přišla. Štěrkopísky však patří také mezi cenné stavební komodity. Krajní podezření proto budí i vlastník významné části pozemků pod plánovaným areálem, kyperská firma s anonymními akciemi, která podle médií patří uhlobaronovi Pavlu Tykačovi,“ podotkl Matěj Pomahač, opoziční zastupitel Prahy 16 – Radotína a člen Zelených.

Úvahy o obří stavbě budí ale odpor i u vedení Radotína, do jehož katastru území spadá. „Pro nás je důležitá ochrana krajiny a kvalita života lidí, a ne ustupování komerčním zájmům, jejichž megalomanský projekt by místním přinesl hlavně zvýšenou dopravní zátěž a povodňové nebezpečí,“ uvedla Zuzana Vejvodová, starostka Zbraslavi.

Z dostihového závodiště v Chuchli má být jezdecký areál evropské úrovně

Jak se uvádí v koncepci využití území pro sportovní areál, jež vypracovala architektonická kancelář DECO Projects, základní myšlenkou je vytvoření koncentrovaného prostředí pro rozšířené sportovní disciplíny, jeho maximálního využití na úrovni amatérského, rekreačního, klubového až vrcholového sportu. Kritériem údajně bylo umístit areál do míst s vytvořeným stávajícím územním plánem s ohledem na jeho budoucí rozvoj, urbanismus, regionální politiku, infrastrukturu a zejména na krajinný ráz pro plánované objemy staveb, uvádí materiál architektů.

Vyjádření předsedy výboru Petra Kubíčka (TOP 09)

Jako předseda výboru pro sport a volný čas mám zájem na tom, aby na území hlavního města Prahy docházelo k budování nové sportovní infrastruktury, jejíž současný stav považuji za zastaralý a zanedbaný. Nebojím se ani vizionářských projektů, o jejichž realizaci se rozhodne teprve na základě širšího a detailního zkoumání všech podmínek k výstavbě. Projekt SAL čeká ještě velmi dlouhá cesta k samotné realizaci včetně několika veřejných projednávání, a já osobně podporuji, aby se autoři projektu mohli ucházet o možnost projekt zrealizovat. Projekt SAL má podporu odborné veřejnosti, sportovních svazů a organizací, a v neposlední řadě i radnice městské části Praha 16 a městské části Velká Chuchle, bez kterých by realizace projektu nebyla reálná. Předmětné území je v současné době nevyužité a pokud se autorům projektu podaří získat potřebná povolení včetně stanoviska k posouzení vlivů na životní prostředí (SEA), není dle mého názoru na místě, projektu ve výstavbě bránit.

Včera, 08:19
Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, bude od dnešních 12:00 vidět...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Reklama