Označení Sestra Smrt se médiím nevyplatilo. Zdravotní sestře zaplatí televize přes milion

Televize Nova byla odsouzena za hrubé nerespektování presumpce neviny v případu Věry Marešové a musí jí jako odškodné dát 1,2 miliónu korun. Médium nyní čeká na doručení rozsudku.

„Vraždila čtyři roky“ nebo „Kolik lidí sestra Věra zabila?“ To jsou titulky článků, ve kterých podle Marešové žaloby Nova svým divákům podsouvala, že jedinou možnou pachatelkou je ona. A to ještě do uzavření vyšetřování. Podle obvinění policie měla Marešová v letech 2010 až 2014 podávat pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Jenže soud, kde čelila obžalobě z šesti vražd, jí nakonec osvobodil s tím, že se ani nepodařilo dokázat, zda se ony skutky vůbec staly. Marešová strávila ve vazbě 429 dnů. Dodnes si nese těžké psychické následky, obvinění se podepsalo na jejích sociálních vazbách a během jejího dlouhotrvajícího zadržení jí například uhynul pes.

Po celou dobu až do soudu, který rozhodnul o její nevině, byla Marešová médii označována za vražedkyni pacientů. Chytlavé označení Sestra Smrt jen TV Nova použila podle právníka Marešové v několika desítkách případů, presumpci neviny nedodržovali ale ani novináři z jiných médií.

Po vynesené osvobozujícího rozsudku se začala Marešová bránit a zažalovala kromě Novy také televizi Prima i vydavatelství Mafra, Economia, VLM a Czech News Center o zhruba 35 milonů korun. Posledně jmenovaný vydavatel například deníku Blesk už odsouzen byl k zaplacení 900 tisíc korun. Marešová za nezákonné trestní stíhání a ztížení společenského uplatnění žaluje i stát o 5 milionů.

Podle Marešové mají mít její žaloby preventivní funkci. Mediální štvanice, které byla vystavena, prý byla v jejím případě opravdu nebývalá. K zaplacení odškodného ve výši 1 milion byla Nova odsouzena již vloni v listopadu, odvolací soud částku zvýšil ještě o dalších 200 tisíc. Soudkyně městského soudu Veronika Křesťanová je přesvědčená, že hrubého porušení presumpce neviny se dopustily kromě Novy i ostatní média. Zásah do práv Marešové považuje za ní značný a neodčinitelný. Televize podle ní navíc neprojevila dostatečnou reflexi.

Mluvčí TV Nova Jana Lohrová uvedla, že rozhodnutí soudu budou respektovat a další kroky zváží po písemném doručení rozsudku.

Dnes, 17:40
V Praze se turisté budou moci v budoucnu vydat i po trasách mimo centrum, vznikne...
Dnes, 17:00
Zatímco na jaře, když Prahu trápila první vlna nákazy Covid-19 bylo parkování v metropoli zdarma,...
Dnes, 15:00
Pro vysvětlení a poučení místních a (někdy snad i) turistů budou sloužit nové modré tabulky....
Dnes, 14:20
V omezeném režimu fungují na základě nařízení vlády ČR radnice v Česku. Omezení úředních hodin se týká...
Dnes, 13:00
Z Hradce Králové do Prahy vyrazil dnes v osm hodin ráno vojenský konvoj, který poveze...
Dnes, 12:20
Situace Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je v případě první a druhé vlny pandemie koronaviru...
Dnes, 10:48
Tištěné noviny Náš REGION Praha jsou od pondělí 19. října k dispozici zdarma u kamelotů...
Dnes, 07:35
Obyvatelé Prahy se snad nikdy v minulosti nepotkávali s příslušníky městské policie tak často jako...
Včera, 18:35
Do pražských Letňan dnes již dorazila první část organizačního týmu a část vojáků, kteří mají...
Včera, 15:52
Stovky sportovních fanoušků demonstrovalo proti vládním opatřením proti koronaviru. Protože se jich v Praze na...
Reklama