Strhněme tu zeď! Praha se bouří proti okupaci Stromovky

Praha 7 chce odstranit mohutnou betonovou zeď, která odděluje pozemek velvyslanectví Ruské federace od Stromovky. Několikasetmetrová stavba vznikla po sovětském záboru části parku jako důsledek okupace v roce 1968. I tyto pozemky chce městská část vrátit do užívání Pražanů.

Pozemek, okolo něhož je zeď postavena, zabrala ambasáda po sovětské okupaci Československa v roce 1968. Okupační vojska tehdy obsadila Stromovku, po jejich stažení už se její část veřejnosti nevrátila.

„Aktuálně domlouváme jednání na Ministerstvu zahraničí ČR. Shromažďujeme k dané věci podklady a chceme zjistit, jaké dokumenty k využití pozemku má ministerstvo či Diplomatický servis k dispozici. Krom jiného se budeme věnovat tomu, na základě čeho byla postavena zeď, která pozemek odděluje od Stromovky, protože stavební úřady Prahy 7 ani Prahy 6 k ní žádnou dokumentaci nemají,“ sdělil Našemu REGIONU starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

O návratu zabraného pozemku se jednalo souběžně s jednáním o odchodu okupačních vojsk v letech 1990 a 1991, nakonec však tyto snahy vyšuměly do prázdna. Pozemek s parcelním číslem 1782/1 je stále ve vlastnictví České republiky, v současné době na něm stojí pět bytových domů, částečně viditelných i přes zeď. Ihned po vypuknutí „vrbětické“ kauzy vyzvali zastupitelé Prahy 7 vládu, aby vyjednala uvedení rozlohy Velvyslanectví Ruské federace v Praze do stavu před 21. srpnem 1968 a obnovila na něm veřejně přístupnou zeleň. K výzvě Prahy 7 se připojili Magistrát hlavního města Prahy.

Praha chce od Ruska zpět část Stromovky, kterou zabralo v roce 1968

„Tohle není o zahraniční politice. Je to o více než milionu hrdých Pražanů, které zastupujeme. Mají právo chtít, aby město patřilo lidem, a ne ambasádě autoritativní země z východu, která se k nám chová nepřátelsky. Vyzýváme vládu, aby konečně ukončila okupaci tohoto při invazi obsazeného pozemku,“ prohlásil tehdy starosta Čižinský, který výzvu inicioval.

Zeď jako symbol

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století se bez stavebního povolení dalo postavit leccos, představitelé sovětské ambasády si navíc mohli být jisti, že se proti jejich počínání nikdo neohradí, o padesát let později je ale setrvávání na protiprávním stavu pobuřující. „Mně nakonec tolik nesejde na tom, jestli stavba zdi byla nebo nebyla legální, jestli ji tehdy někdo schválil nebo neschválil. Pozemek za ní ambasádě nepatří, chceme proto dosáhnout toho, aby byla zeď stržena a Pražané mohli prostorem za ní volně procházet,“ dodává starosta s tím, že betonová stavba výrazně zasahuje do vzhledu této části oblíbeného parku. „Samozřejmě nemáme nic proti tomu, aby ambasáda oplotila pozemky a budovy, které jí patří.“

Zeď táhnoucí se kolem protiprávně zabraného pozemku navíc vyvolává stále nepříjemné reminiscence. „Myslím, že je i v zájmu velvyslanectví tu zeď odstranit. Ohraničuje území, které přímo vymezila invaze z roku 1968. Je tak symbolem něčeho, co naše vzájemné vztahy zatěžuje už desetiletí. Odstraňme tu zeď!“ prohlašuje Jan Čižinský. S nadsázkou tak odkazuje na slavný výrok amerického prezidenta Ronalda Reagana před berlínskou zdí v roce 1987: „Pane Gorbačove, strhněte tu zeď!“ Berlínská zeď padla o dva roky později.

Dnes, 12:13
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
Dnes, 07:50
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
Dnes, 06:40
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:40
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Dnes, 06:30
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
Včera, 07:52
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
Reklama