Palackého most prozkoumali potápěči, chystá se oprava

Palackého most mezi Smíchovem a Podskalím v posledních týdnech prozkoumávali potápěči v rámci celkové diagnostiky, kterou si zadala Technická správa komunikací (TSK). Most je ve špatném stavu a plánuje se jeho rekonstrukce, ke které je nejprve nutné zhodnocení jeho stavu. Průzkum zatím ukázal, že pilíře nejsou podemlety. Informovali o tom zástupci TSK a firmy Inset, která průzkum zajišťuje. V květnu a červnu jsou na mostě v plánu zátěžové zkoušky. Diagnostiku TSK nechává dělat i u dalších pražských mostů.

V březnu potápěči zkoumali dno v okolí pilířů mostu, zjišťovali, zda nejsou podemlety vodou, což by mohlo ohrozit statiku konstrukce. Podle ředitele TSK Petra Smolky v březnu v okolí mostu pracovalo několik potápěčských jednotek. Samotný průzkum trvá už od začátku roku, uvedl. Dodal, že pracovníci už na konstrukci umístili tepelná čidla, která kontrolují změny materiálu v závislosti na teplotě. S pomocí geodetických bodů zároveň společnost Inset monitoruje rozpínání mostu v řádu setin milimetrů. Výsledky měření podobně jako u jiných diagnostik vyhodnotí Kloknerův ústav ČVUT.
V rámci celkové diagnostiky jsou v plánu mimo jiné i hloubkové vrty, které mají za úkol zmapovat podloží pilířů. Podle Ludvíka Hegrlíka z firmy Inset budou některé vrty dlouhé až 30 metrů, protože Palackého most je na rozdíl od mostu Legií a Hlávkova mostu, kde nyní také TSK nechává dělat diagnostiku, postaven na štěrkovém podkladu. Vrty však podle zadání musí jít až na skálu, proto se předpokládá jejich větší hloubka.
Základní kámen mostu byl položen v roce 1876, konstrukce byla poškozena bombardováním za druhé světové války a v 50. letech byla původní kamenná stavba rozšířena betonem. Most je památkově chráněn, podle zástupců TSK funguje spolupráce s památkáři bezproblémově. „Most měl složitou historii, ty šrámy, které případně odhalíme, budou sloužit pro projekt rekonstrukce, který připravuje TSK,“ uvedl Hegrlík.
Součástí diagnostiky budou zátěžové zkoušky s pomocí naložených kamionů, které mají odhalit pohyby konstrukce při extrémní zátěži. Budou se odehrávat o dvou víkendech v květnu a červnu za omezení tramvajové a automobilové dopravy, podle mluvčí TSK Barbory Liškové vždy v noci.
Výsledky diagnostiky by podle mluvčí měly být známy v listopadu, následovat bude soutěž na projektanta rekonstrukce, která začne nejdříve za dva roky. Problémy se stavem mostů se v Praze řeší dlouhodobě, předloni se zřítila lávka v Troji. Kromě Palackého se nyní provádí diagnostika Hlávkova mostu a mostu Legií, které jsou rovněž ve špatném stavu. Diagnostika a dopravní omezení čekají i Barrandovský most a Lanový most na Jižní spojce. Špatně je na tom také Libeňský most, kde město připravuje rekonstrukci.
Zdroj: čtk

Mystik a samotář František Bílek. Jeho hradčanská vila je místem tichého rozjímání a úžasu

Včera, 17:20
Jablonec nad Nisou podpoří milionem korun tři obce v Jihomoravském kraji, které v červnu poničilo...
Včera, 17:00
Na řadě míst spojených s vodou, v zahradnictví či pivovaru se odehraje v hlavním městě...
Včera, 15:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:20
 Někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta (ODS), firma JCDecaux i její technický ředitel Tomáš Tenzer...
Včera, 15:00
Proti covidu-19 bylo zatím v terénu v Praze naočkováno asi 300 osob bez domova. Další...
Včera, 14:20
Činoherní klub na začátku sezony uvede tři premiéry, které nazkoušel během pandemie. Na jaro pak...
Včera, 10:48
Běžně nepřístupné prostory pražské Staroměstské radnice se v neděli 19. září otevřou veřejnosti. Akce zvaná...
Včera, 10:27
Nedožité 90. narozeniny Miloně Novotného, klasika české humanistické fotografie, připomíná výstava v pražské Leica Gallery....
15.9.2021
Mimořádná divadelní lahůdka čeká hned v úvodu sezóny diváky pražského Švandova divadla: 18. září bude mít...
15.9.2021
Pohledy architektů z celého světa směřují ještě výrazněji na Prahu. Hlavní město společně se svým...
15.9.2021
Pětadvacetiletý muž, kterého dopadli pražští kriminalisté, prodával na internetu auta, která ovšem nevlastnil. Tato vozidla...
Reklama