Památná lípa svobody v Praze 6 na Petřinách slaví padesátiny

Do dlouhé řady letošních významných „osmašedesátek“ patří též 50. výročí vysazení lípy svobody v parku u křižovatky ulic Na Petřinách a Ankarská u zastávky tramvají Větrník (směrem dolů).

V  roce 1968 totiž vznikla výzva k vysazování stromů svobody po celé naší vlasti k 50. výročí založení Československé republiky. A protože se stromy vysazovaly také krátce po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy (21. srpna 1968), mělo toto vysazování tehdy zároveň zřetelný podtext nesouhlasu s vojenským obsazením země. Vzhledem k tomu, že byly vysazovány jako náš národní strom převážně lípy, byly pak tyto stromy též nazývány lípy svobody.

Lípa má paralelní kmeny

Tehdy na Petřinách vysazená lípa srdčitá (Tiliacordata) se dobře ujala a vyrostla v pěkný strom, který je dnes asi 18 metrů vysoký, dobře zavětvený (nejnižší sehnuté větve sahají necelý metr nad zem), s kmenem v prsní výši 2,5 metru v objemu a s bází o průměru téměř půl metru. Pozoruhodností této lípy je, že ve výšce asi 2,5 metru vytvořila dva paralelní kmeny.

Poznejte klíčové dokumenty československých dějin

Jak se později ukázalo, chybou tehdy bylo její vysazení blízko dubu letního (Quercus robur), který se nepředvídaně mohutně rozrostl do šířky a netypicky se začal větvit již metr nad zemí! Od zastávky tramvají Větrník tak zčásti pohledově zakrývá lípu svobody a navíc ji zastiňuje proti slunečnímu svitu, takže některé její větve usychají.

Motto: „Dnes náš český národ ocítá se na úsvitě nové doby.“ Jiří Wolker, Dílo Jiřího Wolkera, díl třetí, 1948, Proslovy a essaye, s. 375, 25. 9. 1917 (!).

Před touto lípou svobody je do země zasazená žulová deska o rozměrech 80 x 75 x 35 cm, na jejíž přední vyleštěné straně je zlatým písmem napsáno 28. X. 1918–1968 SPB. Na okraji chodníku před deskou byl bohužel (možná záměrně?) před lety umístěn tramvajový přístřešek (čekárna), který zčásti zabraňuje v pohledu na pamětní desku – přitom mohl být umístěn o kus vpravo nebo vlevo, kde by v pohledu na desku nevadil.

Nevtíravá krása

Povšimněte si u příležitosti letošního 100. výročí založení Československé republiky tohoto půlstoletého živého památníku – lípy svobody v Praze 6 na Petřinách a obdivujte její nevtíravou krásu.

Jestliže můžeme tuto lípu nazvat petřinskou lípou, pak vězte, že existuje ještě petřínská lípa. K 50. výročí založení Československa byla totiž kromě mnoha jiných vysazena také pamětní lípa na Petříně v Seminářské zahradě (nad dolní stanicí lanovky), která byla pak prohlášena stromem republiky.

Národní zemědělské muzeum slaví sto let. Jako dárek dostalo poštovní známku

Ta ale měla zprvu smůlu, neboť hned po vysazení ji vandalové ulomili vrchol.  Lípa se však nevzdala, ze čtyř postranních větví vytvořila postupně pěknou korunu, takže už celé půlstoletí zdobí úbočí známého pražského vrchu Petřín, a to u kašny zvané U Žabiček (od K. Dvořáka) a naproti pomníku Jana Nerudy (od J. Simoty).

 Připravil RNDr. František Kotlaba, CSc.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 14:00
Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný...
Včera, 13:09
Magistrátní Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči začátkem února schválil podnět na...
26.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
26.2.2021
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
26.2.2021
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
26.2.2021
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
26.2.2021
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
25.2.2021
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
24.2.2021
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
24.2.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Reklama