Památník ticha připomene tragickou událost na lodi Patria

Židovští uprchlíci a loď Patria. Je tomu 80 let, co se tato loď potopila v haifském přístavu, a to plně naložena účastníky vystěhovaleckého transportu. 25. listopadu roku 1940 při explozi, jež měla lodi Patria zabránit v odplutí s běženci, kteří žádali vládu Palestiny o azyl, zemřelo 270 lidí. Ostatní vystoupili na břeh jako trosečníci. Nádraží Bubny se rozhodlo pro konání vzpomínkové akce, a dokonce i umístění sochy v areálu nádraží. Akce proběhne bez veřejnosti, ale bude vysílána on-line.

Tragickou událost, při níž přišlo o život na 270 mužů, žen i dětí z necelých dvou tisíc běženců z okupované Evropy, kteří na lodi byli, připomene Památních Ticha v Bubnech 25. listopadu od 15 hodin. Na místě bude také dočasně umístěná socha ve tvaru lodi s názvem Wooden Cloud od německého sochaře Martina Steinera. Jde o skulpturu ze dvou tisíc dřevěných latí. Socha váží asi jednu tunu a byla vytvořena na Smetanově nábřeží letos v srpnu při konání festivalu Sculpture line. Socha by měla na místě před nádražím zůstat až do léta příštího roku.

Přesně po osmdesáti letech se tato událost připomene pietním aktem nazvaným Vzpomínka na Patrii. Akci bude moderovat Hanuš Bor, syn jednoho z pamětníků Patrie ve společném dialogu s Pavlem Štinglem, režisérem dokumentárního snímku Příběh trosečníků Patrie. Modlitbu pronese vrchní zemský rabín Karol Sidon. Vystoupí zde ale také kapela Trombenik, která nabízí repertoár inspirovaný právě vzpomínkami pamětníků v podání od žánru swing až po klezmer. Akce bude streamovaná on-line na webových stránkách Památníku ticha nebo na jeho Facebooku.

„Osmdesáté výročí události, kdy se bývalí Čechoslováci objeví na podivných lodích bez přístavu, zápolí s mořskými bouřemi, překonávají mořskou nemoc, to má v sobě mnoho podobenství se současností. Na palubách se odehrávaly svatby, pohřby, někdo se narodil, někdo se zamiloval. K tomu hrála hudba nejrůznějších žánrů, protože mezi uprchlíky byl menší filharmonický orchestr, klezmeři, swingová uskupení, skvělí sólisté a herci. A to vše se plaví Středozemním mořem a všem jde v patách válka. Válka měla bezpočet epizod, které se dají připomínat stále dokola. Málokteré však mají tolik nadčasových motivů jako události spojené s Patrií a odysseovskou plavbou, která jim předcházela,“ uvedl Pavel Štingl z Památníku ticha.

Čechy a Morava, Slovensko, Rakousko, Podkarpatská Rus a Polsko. Židé dali veškeré své úspory, aby se mohli v roce 1940 vydat na cestu z těchto okupovaných zemí. Putovali po Dunaji na výletních parnících, které praskaly ve švech a po Středozemním moři na lodích, které našli ve šrotu. Plavili se ve vodách, ve kterých se dnes snaží utíkat běženci novodobých dějin, ale opačným směrem. Dostali se do Haify, ale britská koloniální samospráva tehdejší Palestiny je nepřijala a chtěla je deportovat na Madagaskar na lodi Patria. Uprchlíci se ale chtěli vyhnout dalšímu vyhnanství, a tak vyhodili loď Patria do povětří. Zemřelo zde 270 lidí, ostatní využili mezinárodní právo a vstoupili na břeh Svaté země jako trosečníci. Někteří narukovali do armády, bojovali v bitvách u Tobruku nebo u Dunkerqueu.

Tuto vzpomínku na loď Patria organizuje Památník ticha ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze, Židovskou obcí Praha, Terezínskou iniciativou a společností Sculpture Line za podpory Goethe-Institutu Česká republika. Záštitu převzali starosta Prahy 7 Jan Čižinský a radní pro kulturu Prahy 7 Hana Třeštíková.

Dnes, 06:08
V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená...
Včera, 14:40
Chystaný čtrnáctipatrový kolos by vedle rodinných domků a polikliniky na Budějovické vypadal hodně předimenzovaně. Za...
Včera, 13:51
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:51
Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev získalo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Dostalo...
Včera, 10:57
Kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Některá ze sledovaných...
Včera, 09:06
Rekordní počet účastníků se zapojil do lednové Ptačí hodinky, celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách. Předběžné...
Včera, 06:08
Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny...
Včera, 06:00
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes spouští příjem žádostí do nového programu COVID gastro uzavřené...
17.1.2021
První letošní výstava v bubenečské Galerii Skleňák je věnována dvacítce nejznámějších Čechů, kteří se svým...
17.1.2021
Neobsazených pražských kanceláří přibývá. I když situace podle odborníků ještě není dramatická, jde o viditelný...
17.1.2021
Ačkoliv se nedá moc přesně odhadnout, co nám koronavirová epidemie ještě přinese, radnice Čtyřky představila...
Reklama