Pan Steinitz se stal prvním kavárníkem ve Stromovce. Víte, jak se mu to podařilo?

Další fotky

Šlechtova restaurace v Královské oboře, dříve zvaná dolním letohrádkem, lusthausem nebo casinem, dílo Giacoma Antonia Canavalleho snad podle plánů Jeana Baptisty Matheye z let 1688-89, je v péči restaurátorů a dílo zdárně pokračuje kupředu.

Pojďme si však povědět něco o muži, kterého napadlo zřídit v prakticky opuštěné a nevyužité budově restauraci.
Byl jím Václav Steinitz (1761 – 1854).
Na počátku 19. století byl nájemcem malostranského domu č. 55 (Mostecká 3), který se od doby Karla IV. nazýval Saský dům (císař ho věnoval saskému kurfiřtovi Rudolfovi I.). V tomto domě byla podle některých pramenů první pražská kavárna, založená asi sto let předtím. Domu se podle nájemce a provozovatele kavárny začalo říkat U Steinitzů a tato kavárna si brzy získala proslulost mezi návštěvníky Prahy – je o ní pochvalná zmínka například v průvodci Prahou z roku 1817 a v díle Topografický nárys Prahy a jejího okolí Gustava Thormoda Legise z roku 1835.

Povaleči z kaváren, do polí a továren! Kauza pražské kavárny ožije na scéně Švandova divadla

Není však možno s jistotou prokázat, že by k návštěvníkům této kavárny patřil i Wolfgang Amadeus Mozart, i když pražský mozartolog Paul Nettl ve své knize Mozart v Praze (1937) píše: „Na Malé Straně blízko mostní věže chodil okolo tzv. Saského domu, kde si pražský měšťan jménem Steinitz zřídil kavárnu (dnešní kavárna U Štajniců). Tam Mozart pívával svou černou kávu. Stávalo se často, že musel vzbudit starého Steinitze, který mu poté vlastnoručně připravil kávu.“ Wenzel Steinitz nechal v letech 1826–28 dům klasicistně přestavět do dnešní podoby architektem Josefem Kaurou starším (kolem 1788 v Dobříši – 1840 v Praze). Renesanční štíty byly přitom sneseny a nahrazeny novým patrem.

Na dvorku Saského domu býval hostinec, k jehož návštěvníkům patřil také Jan Neruda, jak to prozrazuje zasvěcený popis lokálu a jeho návštěvníků v jeho povídce Pan Ryšánek a pan Schlégl. Neruda o hostinci napsal, že „byl to malostranský Olymp, kde scházívali se malostranští bohové…“ Chodil sem také František Palacký, který ovšem patřil k docela jiné společnosti než Neruda.

5 nejlepších kaváren pro maminky s dětmi. Kam v Praze vyrazit na kafe?

Rodina Steinitzů se později velmi povznesla – syn Wenzla Steinitze Josef byl povýšen do šlechtického stavu. Rodina Steinitzů vlastnila v polovině 19. století statek v Rybňanech u Prahy. Vnuk Wenzla Steinitze, Eduard rytíř Steinitz, byl významným vojenským historikem a oženil se se známou wagnerovskou zpěvačkou Marií von Moser-Steinitz, která poprvé v Čechách (1886) zazpívala titulní roli ve Wagnerově opeře Tristan a Isolda.

Zpátky do Stromovky!

To jsme ale setsakra předběhli. Vraťme se do roku 1807.
Tehdy předložil Steinitz pánům stavům rozklad, jak budovy lusthausu nejlépe využít.
„Kafesídr vybudoval by zde ze svého kavárenský podnik, určený pro pohodlí a k obveselení jak domácích lidí, tak cizinců, sloužící neméně k okrase městského okolí. Gubernium jistě uzná, že podnikateli tane na mysli odvážný záměr, zakotvený jedině v naději na podporu veřejnosti; přesto je Steinitz ochoten investovat značný kapitál, bude-li mu lusthaus za příznivých podmínek svěřen.

5 věcí, ve kterých jsme jako Češi nejlepší. A rozhodně na to nemůžeme být pyšní!

Jako prvý předpoklad, bez něhož pojatý záměr nedospěje k úspěchu, Steinitz požadoval, aby mu budova i s pozemky nejblíže přilehlými byla pronajata zdarma. Steinitz by celé místo řádně zplanýroval, rozestavil by zahradní, pro restaurační provoz vhodný nábytek, dále drnová sedátka, pro děti houpačky a podobně, vše ve způsobu, hovícím vkusu Pražanů v souhlase s krásou prostředí. Přibližně v onom uzpůsobení, kterého bylo užito ve vídeňském Prátru, avšak o něco vkusněji a líbezněji. Vedle kapitálu deseti tisíc zlatých kavárník je ochoten vložit do podniku všemožnou píli a ctižádost, takže Praha by nabyla letní středisko, jakého dosud a stále nemá.

Stromovku kdysi rozdělovala zeď. Na místě zůstala jen dórská studánka. Znáte její bohatou historii?

Na jedno nebudiž zapomenuto. Budova, postavená pod oborní strání, není pro hostinský provoz zrovna vhodná, pročež pp. stavové museli by ji vybavit například kuchyní, sklepem a studní. Potom by zde pod Steinitzovým vedením zavládla jedinečná čistota a příkladná obsluha, roznášející občerstvení všeho druhu, neboť na skladě bude, co jen hrdlo ráčí. Všechno co kavárník navrhuje, je uskutečnitelné, základní podmínkou však je, že Steinitz nebude nucen platit nájemné.“ Tak píše o prvním oborním kavárníkovi kdysi velmi populární historik Antonín Novotný (1891 v Praze –1978, Rochester, Minnesota, USA) ve své knize Královská obora, vydané až po revoluci (2000, Bystrov a synové).

Nejvyšší purkrabí Josef hrabě Wallis nechal stav budovy vyšetřit a zjistily se v ní závažné nedostatky. Sál budovy užíval nájemce oborního dvora Bernard Novák jako sýpku, takže se pod velkou nástropní freskou proháněly myši, které prožraly nábytek. Páchlo to tam a v podlaze byly díry.
V srpnu 1807 poslal dvorský stavební úřad Steinitzovi dobrozdání. Ale panstvo bylo tehdá rovněž pomalé, dnešního čtenáře nijak nepřekvapí, že podnik byl mu bezplatně pronajat – 26.července 1809!

Praha věří, že snad příští rok bude konečně ukončena rekonstrukce Šlechtovky ve Stromovce

A bylo třeba, aby vedle lusthausu vyrostly dvě vedlejší budovy, poblíž toalety, sál dostal novou dubovou podlahu, byl vyhlouben sklep a studna. Profesor inženýrské stavovské školy Georg Fischer (1768 ve Vídni – 1828 v Praze) za to požadoval 35.600 zlatých, pro vnitřní zařizování sálu 3.600 zlatých, rovněž opatřil dva kulečníky se souborem tág s ebenovými čepičkami a koule po 785 zlatých a nadto šest stolů pro třináct osob a 144 židlí.

Stromovka prošla největší rekonstrukcí za poslední desítky let. Podívejte se, jak nyní vypadá

Hostiský se domáhal ještě u Rudolfínské štoly stojícího vodovodního domku, kde by umístil stáj, a také stavby pro čekající kočáry, což mu stavy odmítly. A to mu, chudákovi, truhlář Ignác Wolf ještě pořádně zdražil kulečníky…
Steinitz chtěl vybudovat ještě tři kuželníky, což mu stavové rovněž zamítli, protože do jeho restaurace bude chodit lepší společnost a kuželník je zábava pro sprostý lid.

Konečně otevřeno!

Taktér zahájil provoz s jarem roku 1811, 5. října zavřel.
Ani druhá sezona ho neuspokojila, proto požádal o zrušení nájmu.
S říjnem roku 1812 začala podniku vládnout Anna Musilová, žena magistrátního úředníka, znamenitá kuchařka a pořadatelka maškarní zábav, ale jaki to nestačilo a ani ona tady žádné terno neudělala.

Historie psaná vekou. Čím se lahodné chlebíčky zapsaly do českých dějin?

Václav Steinitz dnes odpočívá na Malostranském hřbitově, ale ani tady nenašel dostatek klidu.
Původně byl pochován v dnes již zrušené části hřbitova u severní zdi, jeho hrob padl za oběť rozšíření Plzeňské třídy. Náhrobní deska je nyní druhotně umístěna na dělicí zeď mezi starou a novou částí hřbitova napravo od hlavní cesty.

Na scénu přicházejí Šlechtovi

Aby to nebylo líto Šlechtovým, kteří dali restauraci proslulost a jméno, povězme ještě pár slov o nich.
V lednu 1883 dostal dolní letohrádek ve Stromovce nového nájemce, Václava Šlechtu (1843 ve Lstiboři, okr. Český Brod – 1909 v Bubenči), do té doby působícího v hotelu v Terezíně.
Když rakovina ukončila jeho pozemskou pouť, vedení restaurace se chopil syn Antonín (1878 ve Lstiboři – 1950 v Praze). Šlechtovka nese jeho jméno právem, vždyť ve Stromovce přečkal až do komunistů. Jejich snaha (nakonec úspěšná) podnik ukrást ho dovedla až na hřbitov – skolil ho infarkt.

Tak uvidíme, jaká bude další kapitola podniku v nových časech. Zda bude vzkvétat, nebo dovede své nájemce na krchov…

FOTO: Šlechtova restaurace ve Stromovce

Šlechtova restaurace ve Stromovce - OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠlechtova restaurace ve Stromovce - 2 P1260205Šlechtova restaurace ve Stromovce - OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠlechtova restaurace ve Stromovce - 4 královská obora, šlechtovŠlechtova restaurace ve Stromovce - 5 Šlechtovka, 2001
Další fotky
Šlechtova restaurace ve Stromovce - OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠlechtova restaurace ve Stromovce - 7 steinitz p5Šlechtova restaurace ve Stromovce - 8 šlechta (2)Šlechtova restaurace ve Stromovce - OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠlechtova restaurace ve Stromovce - OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠlechtova restaurace ve Stromovce - OLYMPUS DIGITAL CAMERAŠlechtova restaurace ve Stromovce - 0 královská obora šlechtovka 14
Včera, 19:19
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
Včera, 18:29
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
Včera, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Včera, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
2.7.2020
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
2.7.2020
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
2.7.2020
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
2.7.2020
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
2.7.2020
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Reklama