Parníky brázdí Vltavu už 150 let. Proč původně do Prahy vůbec nesměly?

Parníky jezdí po řece v Praze už přes 150 let. V květnu uplyne přesně 120 let od největší nehody v historii pražské paroplavby. Věděli jste, že některé z parníků vyplouvají, přestože jim je už kolem 80 let?

První parník v Praze sem moc nejezdil

John Joseph Ruston, to je jméno stavitele prvního parníku v Praze, který dostal jméno Bohemia. Majitel lodi byl John Andrews. Psal se květen 1841, kdy byl představen Pražanům. Jezdil po Labi na trase Obříství u Mělníka – Drážďany, výjimečně zajížděl do Prahy, když byly dobré podmínky. Poprvé vyplul 26. května 1841. Parník Bohemia měřil 38,8 metru na délku a 4,9 metrů na šířku. Linka byla časem ukončena kvůli špatné splavnosti dolní Vltavy.

Naivní idealista i nositel pokroku. Vojta Náprstek prchal před smrtí za oceán. Jaké vynálezy nám z ciziny přivezl?

Počátky pražské paroplavby

O necelé čtvrt století později (25. dubna 1865) byla založena Pražská paroplavební společnost, český podnik, jehož vznik inicioval František Dittrich. Šlo o obchodníka s dřívím,  jednoho z nejbohatších lidí v rodném Podskalí, který se v roce 1863 stal pražským purkmistrem (primátorem). V této funkci zůstal deset let. Dalšími jmény, která jsou se společností spojena: Josef Huleš (místopředseda), L. Bondy (pokladník), Kriesche, Václavík a Starý.

První parník, který firma získala, nesl jméno Praha. Poprvé vyplul 26. srpna 1865 a od dalšího dne jezdil třikrát denně na Zbraslav. Dále to byl parník Vyšehrad (1866), který má svého jmenovce ze 30. let a ten jezdí dodnes! Ten původní jezdil do Štěchovic, jeho nástupce na Zbraslav. Po Františku Dittrichovi byl v roce 1900 pojmenován parník PRIMÁTOR DITTRICH.

Překvapivé zjištění: Praha 5 je znečištěná kvůli emisím z lodí

Největší parníky firmě dodávala většinou Rustonova loděnice sídlící v Praze, která patřila mezi největší podniky v Rakousku-Uhersku. Poslední parník společnost získala ve 40. letech minulého století.

Největší nehoda v dějinách paroplavby v Praze se stala 19. května 1898. Před osmou ráno na přístavišti poblíž Palackého mostu vybuchl parní kotel, tři osoby zahynuly a dalších 15 lidí bylo zraněno. Pro tehdejší bulvární tisk to byla událost, kterou poměrně zveličoval.

FOTO: Parníky v Praze

Parníky v Praze - Parník PrahaParníky v Praze - ParníkParníky v Praze - ParníkParníky v Praze - ParníkParníky v Praze - Parník

Rozvoj a útlum

Zpočátku se plavily v oblasti Prahy nebo směrem do Štěchovic. Časem byla trasa rozšířena např. do Mělníka na dolní Labe až do Hřenska, také na střední Labe směrem do Kostelce nad Labem i do Nymburku.

O plavbu byl poměrně velký zájem, a to zejména koncem 19. století a později i ve 20. a 40. letech minulého století. Ve 30. letech měla finanční potíže, proto v České paroplavební společnosti získal podít stát a určitou dobu spadala pod Dopravní podnik hlavního města Prahy.

zdroj: Pražská paroplavební společnost

Tajné vládní metro na Klárově a další dosud neznámé podzemní prostory

 

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama