Pěkně drazí služebníci. Valdštejnové – lvi ve službách císařů

Další fotky

Nejvýznamnější příslušníky rodu Valdštejnů představuje výstava ve Valdštejnské zahradě.

Letošní rok vyhlásil Národní památkový ústav v rámci dlouhodobého programu Po stopách šlechtických rodů rokem Valdštejnů, tedy rokem jednoho z nejstarších šlechtických rodů na území Čech. Ve Valdštejnské zahradě, která je součástí sídla senátu a kterou nechal zbudovat společně s Valdštejnským palácem vévoda Albrecht z Valdštejna, si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu o nejvýznamnějších příslušnících rodu.

Valdštejnové své jméno odvozují od hradu Valdštejn u Turnova, který v druhé polovině 13. století založil některý člen starobylého rodu Markvarticů užívající erbovní znamení lva či lvice. Větvení rodu Valdštejnů a s tím spojené drobení majetku dlouho bránilo vzestupu rodiny mezi vyšší šlechtu.

Konírnu na hradě Valdštejn ovládly erbovní bestie

„Od 16. století se postupně některým příslušníkům rodu dařilo prosadit se ve službách císařů a zaujmout významné zemské úřady i pozice v armádě. Mezi širokou veřejností je dobře znám císařský generalissimus Albrecht z Valdštejna, v jehož době došlo k povýšení katolických Valdštejnů do hraběcího stavu. Jeho vzdálený strýc a poručník Adam mladší z Valdštejna, od roku 1627 nejvyšší purkrabí Českého království, sice neshromáždil tak rozsáhlý pozemkový majetek, ale podařilo se mu ho udržet pro své potomky i po Albrechtově pádu roku 1634,“ uvádí autor výstavy, historik a kastelán státního zámku Benešov nad Ploučnicí Zdeněk Henig.

Výstava ve Valdštejnské zahradě na 11 venkovních panelech představí významné představitele z rodu Valdštejnů, kteří se nezapomenutelně zapsali do české historie. Již zmiňovaného vévodu Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna, který se proslavil nejen jako vynikají vojevůdce a generalissimus císařské armády, ale byl zároveň významným stavitelem mnoha staveb jak soukromých, tak církevních. Jednou z jeho nejznámějších staveb je Valdštejnský palác, který je společně s Valdštejnskou zahradou součástí sídla Senátu.

Cestou z Točné na Závist si můžete zahrát na archeologa nebo přírodovědce

Mezi další z rodu Valdštejnů představených na výstavě patří Maxmilián z Valdštejna, císařský generál a univerzální dědic vévody Albrechta z Valdštejna.
Expozice představí i Karla Ferdinanda z Valdštejna, významného diplomata ve službách císaře Leopolda I., který jménem císaře zajistil vojenskou podporu polského krále Jana III. Sobieského ve válce s Tureckem, která byla završena v roce 1683 porážkou Turků u Vídně.

Příchozí se mohou také těšit na příběhy Valdštejnů, kteří se kromě vojenství a diplomacie věnovali církevní dráze. Nejvýznamnějšího postavení v církevní hierarchii dosáhl Jan Bedřich z Valdštejna, který se stal pražským arcibiskupem.
Expozici ve Valdštejnské zahradě si mohou návštěvníci prohlédnout až do 17. srpna každý den od 7.30 do 17.30 hodin.

FOTO: Valdštejnové a jejich panství

Valdštejnové a jejich panství - 1 frýdlant koupil albr 1622 lesvValdštejnové a jejich panství - 2 press_2983Valdštejnové a jejich panství - 3b hrad valdštejn smiřickýchValdštejnové a jejich panství - 2b azv portrét z třebíčského zámku ev a34Valdštejnové a jejich panství - 4 bezděz konfiskát albr
Další fotky
Valdštejnové a jejich panství - 3c kumburk po smiřickýchValdštejnové a jejich panství - 5 dymokury získal v konfiskacích albrechtValdštejnové a jejich panství - 6 valtické kartouzy zač budování 1630 lesvěValdštejnové a jejich panství - 7 svtzValdštejnové a jejich panství - 7c letem svValdštejnové a jejich panství - 7b dceru Marii Alžbětu (1625 – 1662), pr.za hraběte Rudolfa Kounice eva 34Valdštejnové a jejich panství - 9 karel ferdinand wikiValdštejnové a jejich panství - 8 valdštejns palác svtzValdštejnové a jejich panství - 0 jičín konfiskát po smiřických pet41 f bučina
Dnes, 15:01
Ve Slaném na Kladensku postaví město sběrný dvůr vybavený moderními technologiemi. Dosud jej provozovalo na...
Dnes, 09:02
Chrášťanský zemědělský podnik Lupofyt postupně na Rakovnicku obnovuje chmelnice a modernizuje i zařízení pro zvýšení...
Včera, 18:35
V automobilce Škoda Auto dnes končí čtrnáctidenní celozávodní dovolená. Ve 14.00 hodin nastoupili na směnu...
Včera, 16:55
Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka...
Včera, 15:02
Dnem D bude 8. srpen. Zavedeno bude 9 nových linek (689 – 697), změněny budou...
Včera, 09:04
Náš REGION již informoval o tom, že jeden z členů družstva AKORN (Asociace za komunitní...
8.8.2020
Zajímavý doklad o historii vydala stavba kanalizace ve Stříbrné Skalici u Prahy. Dělníci tam při...
8.8.2020
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
8.8.2020
Jubilejní, sté představení poberounského muzikálu Noc na Karlštejně se odehraje v pátek 4. září na...
7.8.2020
České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci...
Reklama