Pět osobností převzalo čestná občanství Prahy 5, mezi nimi biskup Malý

Další fotky

Prostory Švandova divadla zažily 7. března výjimečnou událost – udílení Čestných občanství Prahy 5. Slavnostní udílení Čestných občanství za rok 2018 proběhlo v Praze 5 již počtvrté a Čestnými občany se stali malířka Helena Slavíková – Hrušková, basketbalista Dušan Krásný, biskup Václav Malý, in memoriam František Pecháček, který se aktivně podílel na protinacistickém odboji a Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace Dobrý Anděl.

„Udílením čestných občanství chceme oceňovat osobnosti, které se zvlášť významným způsobem zasloužily jak o celospolečenský přínos, tak o rozvoj, prospěch a dobré jméno páté městské části. Jde o projev úcty za celoživotní dílo,“ řekl starosta Prahy 5 Daniel Mazur s tím, že ho těší, že tato tradice se v Praze 5 ujala.
Čestné občanství městské části Praha 5 uděluje Zastupitelstvo městské části jako projev úcty a ocenění za hrdinství, osobní statečnost, celoživotní zásluhy a mimořádné umělecké výkony.

Noví čestní občané Prahy 5

Helena Slavíková – Hrušková (*1924 v Praze)
Akademická malířka Helena Slavíková – Hrušková vystudovala Státní grafickou školu, poté absolvovala Akademii výtvarných umění v ateliéru u prof. K. Mináře, prof. J. Želibského a prof. Pukla. Jejím manželem byl akademický sochař Miloš Hruška. Je členkou Svazu výtvarných umělců, Jednoty umělců výtvarných a Výtvarné skupiny Femina. Nejoblíbenější technikou akademické malířky Heleny Slavíkové – Hruškové je akvarel, který mistrně ovládá a pomocí pestré palety barev emotivně zachycuje přírodní scenérie, krajinu, zahrady, lesy, rybníky i moře. Kromě vlastní celoživotní tvorby začala před více než padesáti lety vyučovat děti ve výtvarném kroužku, založila Výtvarný spolek Hruška.

Dobrý den, pane Gauguine! Už jen pár dní se můžete díky mistrovským obrazům přenést do Bretaně

Dušan Krásný (*1929 v Praze)
Československý basketbalista, mistr Československa 1960 je zařazen na čestné listině mistrů sportu. V československé basketbalové lize odehrál celkem 12 sezón v letech (1954– 1966). Hrál za tým Spartak Sokolovo / Sparta Praha, s nímž získal 8 medailí. Jednu zlatou za titul mistra Československa 1960, tři stříbrné za druhá místa (1956, 1959, 1961) a čtyři bronzové za třetí místa (1957, 1962, 1964, 1966). V československé basketbalové lize po zavedení podrobných statistik zápasů (od sezóny 1962/63) zaznamenal 122 bodů. S týmem Spartak Sokolovo / Sparta Praha se zúčastnil Poháru evropských mistrů v basketbale 1961, v šesti zápasech zaznamenal 36 bodů. Po skončení sportovní kariéry byl uznávaným architektem. Zpočátku pracovní kariéry se věnoval ochraně a revitalizaci památkově chráněných objektů zámku Kačerov a Kladruby u Stříbra. Jeho citlivé návrhy na rekonstrukci bytů v domech na Františku patřily k nejlepším v Praze té doby. Jako zaměstnanec projektové a inženýrské organizace Ministerstva kultury ČR se podílel na obnově vyhořelého Veletržního paláce. Je spoluautorem Generelu tělovýchovných zařízení v Praze.

Václav Malý (*1950 v Praze)
Římskokatolický duchovní a pomocný biskup pražský. Po maturitě na pražském Gymnáziu Na Zatlance studoval v letech 1969 – 1976 na CMBF v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen v 26. června 1976. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a o rok později byl jedním ze 17 zakladatelů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V lednu 1979 byl zbaven státního souhlasu, od 22. května do 22. prosince 1979 byl bez soudu vězněn (obviněn z podvracení republiky). V letech 1980–1989 pracoval jako topič a zeměměřičský figurant, zároveň však působil tajně jako kněz a podílel se na tvorbě katolického samizdatu. Rok byl mluvčím Charty 77 (13. ledna 1981 – 7. ledna 1982). Od roku 1988 byl členem Československého helsinského výboru. V širokou veřejnou známost vešel za Sametové revoluce v roce 1989, kdy moderoval velká lidová shromáždění, například shromáždění tři čtvrtě milionu lidí na Letenské pláni 25. listopadu nebo několik shromáždění na Václavském náměstí. Byl spoluzakladatelem a prvním mluvčím Občanského fóra. V letech 1990 – 1996 působil jako kněz v Praze. 1. prosince 1996 byl jmenován kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Víta, 3. prosince jej papež Jan Pavel II. jmenoval titulárním biskupem marcelliánským a pomocným biskupem pražským. Vysvěcen byl 11. ledna 1997. Václav Malý zakládajícím členem a členem správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.

Prvním, kdo se upálil na protest proti okupaci Československa, nebyl Palach, ale polský účetní Ryszard Siwiec

František Pecháček – in memoriam (*1896 Záhornice – 1944 koncentrační tábor Mauthausen)
Většinu svého mládí prožil František Pecháček v Nové Pace, kde se také stal členem Sokola. Po vzniku Československa v roce 1918 se připojil k formující se armádě, kde získal hodnost poddůstojníka a zastával roli velitele školy pro výcvik tělesné zdatnosti. Ještě během působení v armádě se stal aktivním cvičitelem Sokola. Po odchodu z armády přijal funkci vedoucího stálých škol České obce sokolské v Tyršově domě, vytvářel hromadné skladby pro družstva cvičenců. Jedna z těchto skladeb zvítězila v mezinárodní gymnastické soutěži v Paříži v roce 1937. K jeho hlavním dílům patří také skladba Přísaha republice předvedená 30.000 cvičenci na X. Všesokolském sletu v roce 1938. Po vypuknutí druhé světové války se Pecháček spolu s mnoha jinými Sokoly připojuje k odbojové organizaci Obec sokolská v odboji (a její nástupnické organizaci Jindra). Zde zastával funkci zemského velitele. V rámci ilegální činnosti se v jeho bytě konaly schůzky odbojářů, včetně schůzky se členem výsadku Operace Anthropoid Janem Kubišem, který zde byl prověřován vedoucím Jindry Ladislavem Vaňkem. Po atentátu na Heydricha byl František Pecháček zatčen spolu se svou ženou Emílií a rodinou svého bratra. Po výsleších ve vyšetřovacím zařízení na Karlově náměstí byli Pecháček se ženou (která byla krátkodobě propuštěna) nezávisle odesláni do koncentračního tábora Mauthausen – Gusen. Emílie Pecháčková byla 26. ledna 1943 popravena v plynové komoře. František Pecháček byl nejprve vězněn v malé pevnosti v Terezíně, odkud byl později převezen do Mauthausenu. Zde byl 3. února 1944 zavražděn.

Před 75 lety, v noci z 8. na 9. března 1944, byla spáchána největší hromadná vražda českých občanů v historii

Petr Sýkora (*1974)
Vystudoval mezinárodní vztahy na Vysoké škole ekonomické, poté získal titul MBA na Thunderbird School of Global Management v Arizoně. Ještě v době studia v roce 1993 založil s Janem Černým společnost Papirius, která se postupně stala největším dodavatelem kancelářských potřeb ve střední a východní Evropě. V roce 2006 ji prodali americké firmě Office Depot, pro kterou pak ještě několik let pracovali. O pět let později, v roce 2011, společně se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou založili nadaci Dobrý anděl podporující rodiny s dětmi, které se vlivem vážné nemoci dítěte nebo rodiče, dostaly do těžké situace. Současně Petr Sýkora a Jan Černý věnovali společně 25 milionů korun na provoz nadace. V roce 2015 získal za zásluhy o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot Cenu Arnošta Lustiga.

Zdroj: web Prahy 5

FOTO: Noví čestní občané Prahy 5

Noví čestní občané Prahy 5 - 1 p5+ malý, krásný, slavíková hrušková, šárka procházková převzala cenu za petra sýkoru, ilja pecháček prasynovecNoví čestní občané Prahy 5 - 2 dušan krásný s radním janem panenkouNoví čestní občané Prahy 5 - 3 ilja pecháček s místi renátou zajíčkovouNoví čestní občané Prahy 5 - 4 malý s radním luk heroldemNoví čestní občané Prahy 5 - 5 slavíjhru místo martin slabý
Další fotky
Noví čestní občané Prahy 5 - 6 šárka procházková s dmazNoví čestní občané Prahy 5 - 7 p5
Dnes, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Dnes, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Dnes, 09:25
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Dnes, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Dnes, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
Včera, 14:12
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
Včera, 11:20
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
Včera, 10:20
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
22.2.2021
Na pražském Spořilově neznámý psychicky narušený člověk rozházel pečivo, které v sobě ukrývalo hřebíky. Po...
Reklama