Pět otázek pro starostku Prahy 10 Renatu Chmelovou. Co je její priorita v tomto roce?

Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky priority a jaké největší problémy ve své čtvrti vidí? A jak je spokojená s průběhem očkování ve své městské části? Situaci jim podle ní výrazně komplikuje chaos na vládní úrovni a jako příklad uvádí nepřipravený a zmatečný systém očkování. Navzdory stávající krizi budou čtvrtinu výdajů Prahy 10 tvořit investice a hlavní prioritou je návrat do normálního života.

Jak řešíte rozpočtové problémy spojené s výpadkem příjmů způsobených covidem i daňovými změnami?

Rozpočet na tento rok jsme se sestavovali už s ohledem na aktuální situaci. Hlavními příjmy rozpočtu jsou dotace z hlavního města a daň z nemovitých věcí, které naštěstí zůstaly na stejně úrovni jako vloni. Dopad na městskou část je tak řádově nižší než u obcí.

 

Budete muset zrušit / omezit /odložit některé investiční akce či podporu veřejnému životu v městské části?

Velmi pečlivě jsme vážili, které investice a velké opravy můžeme zařadit do rozpočtu již v roce 2021. V případě plánovaných veřejných akcí samozřejmě bude záležet na aktuální epidemické situaci, část aktivit se snažíme už nyní přesunout na online platformy. 16. února například proběhlo první Desítkové fórum, diskuze podnikatelů na téma, co jim koronakrize dala a vzala. Ptali jsme se jich na inspirativní tipy z praxe i na to, jakou pomoc by od nás uvítali. Veřejný život budeme i nadále podporovat prostřednictvím dotačních programů a diskuze s jednotlivými aktéry – kulturními, sportovními či organizacemi zaměřujícími se na ochranu životního prostředí.

Pět otázek pro starostku Prahy 4 Irenu Michalcovou. Co je v její čtvrti největší problém?

Co  je největším problémem vaší čtvrti.

Dlouhodobě nám výrazně ztěžuje situaci velký chaos na vládní úrovni. Nejnověji se ukazuje na příkladu naprosto nepřipraveného a zmatečného systému očkování. Na několika jednáních jsme s ostatními starosty jen kroutili hlavou a nechápali, co od nás stát přesně chce. To, co můžeme, však řešíme po vlastní linii. Aktuálně jsme se dohodli na přípravě dalšího očkovacího centra na našem území, na poliklinice v Malešicích.

 

Vaše priorita pro letošní rok?

Návrat do „normálního“ života, na který se snažíme maximálně připravit. Jsme v úzkém kontaktu zejména s mateřskými a základními školami, kterých zřizujeme celkem 43. Snažíme se předvídat problémy, které nastanou po návratu dětí, a jsme připraveni jim poskytnout velkou metodickou podporu. Největšími investicemi pak jsou opravy a rekonstrukce školních budov (120 mil. Kč) a druhá etapa rekonstrukce Polikliniky Malešice (118 mil. Kč), připravujeme kompletní rekonstrukci radnice, stavební práce by měly začít na počátku příštího roku. I přes epidemickou, a související finanční krizi, tvoří investice čtvrtinu celkových.

Pět otázek pro starostu Prahy 8 Ondřeje Grose. Jak covid ovlivnil jeho čtvrť?

Jak jste spokojeni s postupem očkování občanů vaší čtvrti proti covidu?

Tak jako všichni, i my trpíme nedostatkem vakcín, který znemožnil naočkovat v první vlně mnohem víc seniorů. Logistiky jsme přitom připraveni. Osobním dopisem jsme oslovili všechny občany, kterým už bylo nebo v nejbližší době bude osmdesát let, tedy celkem kolem osmi tisíc lidí. Poskytli jsme jim základní informace a návod, jak se zaregistrovat. Zároveň apelujeme na mezigenerační solidaritu, technickou podporu ze strany mladších příbuzných či sousedů. Další aktivity připravujeme a budeme reagovat na aktuální situaci.

 

Renata Chmelová

je starostkou Prahy 10 od roku 2018, kdy kandidovala za koalici VLASTA – koalice občanů Prahy 10, KDU-ČSL, STAN a Desítka pro domácí. S 5 572 hlasy byla nejúspěšnější kandidátkou posledních komunálních voleb. Zastupitelkou na Praze 10 je od roku 2014 a v roce 2016 byla zvolena do Senátu. Její volební heslo do Senátu znělo: „Z vaší podpory, kmotrům navzdory“ a v komunálních volbách: „Stop miliardové radnici“. Opozice starostce vyčítá, že rekonstrukce stávající budovy, kde radnice sídlí, nakonec vyjde dráž, než právě výstavba nové, vůči níž se Chmelová ve volebním programu vymezovala.

Včera, 08:19
Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, bude od dnešních 12:00 vidět...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Reklama