Pět otázek pro starostku Prahy 2 Janu Černochovou. Do čeho chce letos investovat?

Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky priority a jaké největší problémy ve své čtvrti vidí? A jak je spokojená s průběhem očkování ve své městské části?

Jak řešíte rozpočtové problémy spojené s výpadkem příjmů způsobených covidem i daňovými změnami?

Výpadek příjmů jsme samozřejmě pocítili, ale finanční ztrátu jsme schopni pokrýt úsporami z minulých let. Vzhledem k tomu, že rozpočet Prahy 2 je sestavován dlouhodobě s vyrovnaným hospodařením a disponuje dostatečnou rezervou, nebudou plánované aktivity, investice a opravy městské části nijak omezeny.

 

Budete muset zrušit / omezit /odložit některé investiční akce či podporu veřejnému životu v městské části?

S žádným omezováním plánovaných investic nepočítáme. Každoročně investujeme zejména do školství, proto i letos do této oblasti půjde odhadem 70 milionů. Největší investiční akcí bude výměna oken a oprava střechy v ZŠ Vratislavova, která si vyžádá 20 milionů korun. Plánujeme také zahájení další etapy rekonstrukce parku Folimanka, kdy by pod Nuselským mostem měl vzniknout volnočasový areál, do kterého investujeme 11,5 milionů korun. I letos budeme pokračovat  v rekonstrukci chodníků v Praze 2. Tam, kde to jde, vrátíme dlažbu z pražské mozaiky. Počítáme i s dalšími rekonstrukcemi bytů a bytových domů. Každoročně věnujeme velkou pozornost veřejným prostranstvím. Letos připravujeme revitalizaci Riegrových sadů nad ulicí Vozová ve výši 17 milionů korun, další z úprav se chystá na náměstí Míru, do revitalizace okolí kostela svaté Ludmily se plánuje investice ve výši 12,8 milionů korun. Kromě těchto větších investičních akcí připravujeme také ozelenění některých domů nebo zavedení systému chytrého zavlažování v parcích Prahy 2. To se stane součástí dlouhodobého projektu Udržitelná dvojka, jehož jednotlivé etapy budou zlepšovat životní prostředí pro naše dvojkové obyvatele.

Pět otázek pro starostku Prahy 4 Irenu Michalcovou. Co je v její čtvrti největší problém?

Co je největším problémem vaší čtvrti?

Aktuálně řešíme, stejně jako i jiné městské části, očkování nejzranitelnější kategorie obyvatel. Vzhledem k chaotické situaci ohledně centrálního registru jsme museli rychle řešit situaci ohledně očkování seniorů 80+. Vzhledem k naší vlastní iniciativě a ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze se nám podařilo zprostředkovat očkování této neohroženější skupiny po vlastní ose. V tuto chvíli řešíme očkování dalších seniorů a to ve věkové kategorii 70 – 79 let a také učitelů a dalších nepedagogických pracovníků našich škol. Naši žáci se musí do škol vrátit co nejdříve, protože distanční výuka není rozhodně pro žáky dlouhodobě vyhovující. Na tuto situaci se opět připravujeme jako městská část sami, na pomoc ze strany státu nebo magistrátu nečekáme.

 

Vaše priorita pro letošní rok?

Jelikož mám jako starostka ve své gesci školství, tak je to samozřejmě brzký a bezpečný návrat dětí do škol. Většina z nich je doma už skoro rok a situace se tak stává neúnosná nejen pro děti, ale i jejich rodiče a samotné pedagogy. Snažíme se proto s kolegy z odboru školství připravit bezpečný scénář znovuotevření škol spočívající mimo jiné i v pravidelném antigenním testování dětí. Toto testování však musí být v první řadě bezpečné a spolehlivé, pro děti i rodiče co možná nejméně traumatizující.

Pět otázek pro starostu Prahy 8 Ondřeje Grose. Jak covid ovlivnil jeho čtvrť?

Jak jste spokojeni s postupem očkování občanů vaší čtvrti proti covidu?

Díky spolupráci s VFN se nám podařilo naočkovat téměř polovinu seniorů 80+ v Praze 2, takže spokojeni jsme. Udělali jsme vše, co bylo v našich silách. Podařilo se nám naočkovat klienty a zaměstnance našeho Centra sociálních služeb, abychom tyto ohrožené osoby co možná nejvíce ochránili. Aktuálně se připravujeme na očkování seniorů ve věkové kategorii 75 – 79 let. Budeme opakovat již vyzkoušenou praxi a seniorům rozesílat dopisy s informacemi o zřízení bezplatné infolinky 800 600 604, přes kterou se budou moci zájemci zaregistrovat do našeho seznamu.

Včera, 08:19
Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, bude od dnešních 12:00 vidět...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Reklama