Petr Hlaváček: V Praze chceme stavět tak, aby se na to lidé jezdili dívat, jako jezdí do Hamburku

Petr Hlaváček, architekt a náměstek primátora

Aby se i současná architektura stala objektem zájmu turistů, jako je historická část Prahy. S takovým plánem přišel do vedení magistrátu náměstek primátora pro územní rozvoj architekt Petr Hlaváček. Jako exšéf Institutu plánování a rozvoje řeší otázku nikoli zda stavět, nýbrž jak. V rozhovoru pro Náš REGION zároveň ujistil, že je pro starou Prahu a moderní mrakodrap na Hanspaulce by přes něj neprošel.

Kdo vaším zvolením přichází do vedení Prahy? Někdo, kdo bude brzdit výstavbu, nebo někdo, kdo ji rozjede?

Ani jedno, ani druhé. Je to trochu složitější. Ideově to bylo v minulém období postavené víc na obavě z toho stavění a vlastně se zdálo, že soukromý sektor developmentu a stavebnictví je strašně silný a všechno převálcuje. Teď to není o tom bezhlavě něco rozjet, ale všechny projekty vzít, zvážit, jak vypadají, co přinášejí městu, najít dohodu a stavět to tak, aby se na to lidé jezdili dívat, jako se dneska jezdí dívat do Hamburku. Aby i současná výstavba se stala objektem zájmu turistů. Mně přijde, že v tom předcházejícím období byla otázka hodně postavená, jestli stavět, nebo nestavět. A že teď je spíš postavená, jak stavět. Protože jde o zodpovědný, kultivovaný rozvoj a k němu patří respekt k historii.

Takže stará Praha, nebo Praha architektonicky moderní, plná mrakodrapů a starých čtvrtí, kde se bude stavět obchodně administrativní centrum a bytové domy jak na výrobním pásu?

Já jsem pro starou Prahu. V tom smyslu, že Praha bez zachování své unikátní historické a troufám si říct nedotknutelné historické hodnoty přestane být Prahou. To je můj úhel pohledu a vždycky byl.

Zbraslavská Julie propojuje děti a staré lidi. Pomáhají si a chystají se na Vánoce!

Takže ujišťujete Pražany, že nedovolíte, aby developeři zastavěli Hanspaulku mrakodrapy?

Aby člověk mohl dělat současné, moderní věci, tak se musí stavět kultivovaně k historii. Takže určitě nezastavíme Hanspaulku, to by prostě nešlo. Ale téma současné architektury jako například v pražských Bubnech, což je také součást historického dědictví, je určitě na místě. Aby to nebyl nějaký vycucaný bonbon, aby to bylo současné, což ale neznamená futuristické. Já si osobně myslím, že město má být obyčejně praktické, a ty významné stavby v něm mají být jako koření a sůl v jídle.

Když připustíme, že by se měly stavět byty, protože jich je nedostatek, tak na zelené louce okolo Prahy, nebo nacházet místa uvnitř města? Jak vidíte poměr zeleň versus beton?

To je dobrá otázka. U brownfieldů, které dobře znám a které jsou z významné části tvořeny zpevněnými plochami, jsem přesvědčen, že kvalitní návrh obytné čtvrti může být mnohem udržitelnější jak z hlediska tepelných ostrovů, zasakování vody než ten stávající stav. Navíc je to v místě uvnitř městské struktury, nezabírá to další zelené louky nebo pole, nezabírá to další plochy okolo města. Má to násobně větší šanci, že lidé, kteří tam budou bydlet, budou využívat veřejnou dopravu. A je to osvědčená metoda ze západoevropských měst, která už na tom pracují 20 let. A samozřejmě že v takových souborech musí být nějaké parky, to je jednoznačné. Ale je to o hledání toho správného návrhu, protože to husté město je zároveň udržitelné. Těžko přitom zabránit dalšímu rozpínání metropole.

Lokalita Dlouhá míle. Pozemky pro stavbu parkovacího domu s kapacitou 1000 míst pražští zastupitelé vykoupí, zjistil Náš REGION.

VÍME PRVNÍ: Praha vykoupí pozemky pro stavbu parkovacího domu P+R v lokalitě Dlouhá míle

Tedy z Prahy už zelenou Vídeň či Frankfurt neuděláme. Místo tvorby zeleně uvnitř centra zastavíte každou proluku.

Takhle to není. Zeleň je jednou z mých priorit a ta otázka je položena zkratkovitě. Navíc Praha je úplně jiné město. Popisujete města, která mají nominálně méně zeleně, ale mají mnohem promyšlenější rozmístění té zeleně. To je poctivá práce. Praha v tomto smyslu nebude nikdy Vídeň, ale to snad ani nelze chtít. Praha je a bude jinak krásná.

V čem bude ta jinakost?

Kromě jasné historicky dané odlišnosti uvedu jeden konkrétní příklad. Máme projekt Soutoku. To je velké území, které dneska není přístupné, na kterém se zpracovává velký projekt příměstského parku jako velké rekreační oblasti. A to může být opravdu fascinující věc, hodně hektarů kombinované zeleně, zemědělství, rekreace. Praha prostě nabídne nové věci, z kterých budou obyvatelé profitovat.

Jak odolný budete vůči developerům, kteří budou mávat vysokými částkami, ukazovat přitom na mapě třeba Hanspaulku a u toho budou říkat: tady chceme stavět byty, povolte a tohle máte na revanš do kapsy.

Byty chceme stavět tam, kde to má smysl. Ne ve stabilizovaných plochách, které mají nějaký charakter. Prostě Hanspaulka má strašně silný charakter a ten je potřeba podpořit a ne narušit. Takže určitě nebudeme stavět bytové domy na Hanspaulce.

Podle mých informací je totiž naprosto běžné, že investoři přicházejí za úředníky pražských stavebních úřadů a ti jim za mrzký peníz vyhoví téměř ve všem. Můžete s tím něco dělat? Samospráva asi státní správě může těžko něco přikazovat.

Bezesporu je to státní správa, ale já se na to vymlouvat nechci. Rada nemůže ovlivňovat státní správu, ale může hledat dohody s vlastníky a investory ve prospěch obyvatel. Právě pro to, co říkáte, prosazujeme jeden stavební úřad. Jednak kvůli komunikaci, že komunikujete s jedním stavebním místem a ne s dvaadvaceti. A myslím, že kdyby jim ubyla agenda velkých staveb, tak budou spíš rádi, protože budou moct rychleji a kvalitněji procesovat ty ostatní.

Doc. Ing. Arch. Petr Hlaváček, náměstek primátora (nestr. za TOP 09)

*územní rozvoj a územní plánování

*architekt, urbanista a bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje

*dva roky tvořil Metropolitní plán, pak byl kvůli politickým neshodám odvolán

*podílel se na stavbách: Knihovna Akademie věd v Jenštejně, bytový dům u Michelského mlýna.

 

Katolická kolej učňů a jeviště mravoučných tyátrů? Neuvěříte, co pamatuje Divadlo Na zábradlí

Dnes, 15:20
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Dnes, 11:13
V bubenečské kavárně Zasekávák předvádí několik svých pěkně barevných pláten výtvarník Miloš Vacík. Pokud máte...
Dnes, 09:01
21. července tohoto roku by Milan Rastislav Štefánik oslavil 140. narozeniny. V nedávné době také...
Včera, 18:14
Na základě informace vydané Českým hydrometeorologickým ústavem skončila platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů...
Včera, 12:49
Ještě před volbami Piráti slibovali transparentní řízení města. Ačkoliv obsadili křeslo primátora, ani po roce...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Včera, 08:11
„První doklimatizované tramvaje by měly být zařazeny do provozu o letních prázdninách příštího roku,“ znělo...
Včera, 07:37
Jak už to tak bývá, stačil jeden dotaz a plán Prahy sobě na zdražení jízdného...
2.8.2020
Soutěž Pilsner Urquell Master Bartender, která letos probíhá již patnáctým rokem, je určená výčepním, barmankám...
Reklama