Petřín se letos barevně rozsvítí hned několikrát. Poprvé už v úterý

Petřínská rozhledna svítí každý den po setmění v bílé barvě. K připomenutí významných dní a událostí ji městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) pravidelně nasvěcuje do různých barevných odstínů. Letos se poprvé rozzáří v barvách už v úterý 17. března při příležitosti Dne svatého Patrika.

„Pro speciální nasvícení je Petřínská rozhledna vybavena moderní soustavou čtyřiceti LED svítidel. Díky ní můžeme tuto pražskou dominantu na Malé Straně využívat jako světelný symbol a upozorňovat tak na významná výročí nebo světové události. Loni jsme ji například rozsvítili do státních barev České republiky v době oslav třicetiletého výročí sametové revoluce nebo do francouzské trikolory k vyjádření solidarity s Francií po požáru katedrály Notre-Dame,“ uvedl důvody osvětlování rozhledny radní hlavního města Jan Chabr.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka se Petřínská rozhledna letos poprvé barevně rozzáří 17. března na Den svatého Patrika.
„Lidé v tento sváteční den pijí zelené pivo, jedí zelené jídlo nebo nosí zelené oblečení. My se k celosvětovým oslavám irského patrona svatého Patrika připojujeme zeleným nasvícením rozhledny,“ vysvětlil Tomáš Jílek, s tím, že v letošním roce bude Petřín svítit barevně například i na Světový den porozumění autismu (2. dubna), Mezinárodní den světla (16. května) nebo na Den roztroušené sklerózy (27. května).

Kdysi jsme rozorali meze. Teď to bude naopak

Každé LED svítidlo na Petřínské rozhledně má dvě části. V jedné polovině jsou bílé zdroje a v té druhé RGB diody. To umožňuje barvy plynule měnit a nastavovat jejich intenzitu.
„V první polovině letošního roku plánujeme rozhlednu doplnit i o komunikaci s naším dispečinkem. Budeme tak schopni dálkově diagnostikovat jednotlivá svítidla a v případě jejich závady operativně reagovat. Našim technikům to navíc umožní měnit barevnou kompozici rozhledny přímo od stolu,“ popsal plány THMP Tomáš Jílek.

Petřínská rozhledna navíc jako jediná z pražských památek svítí celou noc.
„Vzhledem k tomu, že je umístěna mimo obytnou zástavbu, její nasvícení nikoho neruší. Klademe důraz i na to, aby osvětlení rozhledny nezpůsobovalo nadměrný světelný smog. Proto se při slavnostním osvětlování příliš nepoužívají blikající světla nebo různé složitější efekty, i když to technologie umožňuje,“ uzavřel Jan Chabr.

FOTO: Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna - 1 petřínská rozhlednaPetřínská rozhledna - 2 P1180437Petřínská rozhledna - 3 petřínská rozhledPetřínská rozhledna - 4 petřínská rozhlednaPetřínská rozhledna - 5 AK-Prag-Praha-Petrin-Rozhledna-na-Petrine
Další fotky
Petřínská rozhledna - 6 hohl rozhledna
hejtmanka
Dnes, 15:28
Středočeský kraj koupil resuscitační komplety pro 149 základních a středních škol za téměř 10 milionů...
Včera, 17:46
Fanoušci klavírních melodií se mohou těšit na koncert teprve 22letého klavíristy Pavla Vondráčka s názvem...
Včera, 17:00
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 17:00
Jednou z investičních akcí je obnova komunikací v ulicích Malinovského, Rubínova, Rejčkova a Burianova včetně...
Včera, 09:40
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
Včera, 07:35
Hlasování o podpoře říčanských projektů z participativního rozpočtu, bude už v první polovině října. Lidé...
21.9.2020
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
21.9.2020
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
21.9.2020
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
19.9.2020
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
Reklama