Petřínská rozhledna přežila požár i Hitlerovo bourání

Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna. V roce 1938 odolala ničivému požáru, o rok později ji chtěl dokonce zbourat Hitler, přežila však i toto.

Petřínská rozhledna má výšku přes 65,5 metru a před 129 lety byla postavena jako napodobenina Eiffelovy věže. Byla postavena v roce 1891 pro Zemskou jubilejní výstavu v témže roce na podnět zakladatelů Klubu českých turistů dr. Viléma Kurze a Vratislava Pasovského. Práce podle plánů inženýrů Františka Prášila a Julia Součka byly započaty 16. března a dokončeny 20. srpna, kdy byla rozhledna také slavnostně otevřena.

Autem před sto lety? Provoz zpočátku řídily jen čtyři značky

Požár a první rána národu

Možná právě fakt, že ji postavili skuteční čeští vlastenci, jí vtiskl národního ducha, který ji měl chránit i v dobách nejtěžších. Rozhledna totiž přečkala veliký požár, který vypukl 5. července 1938 na jejím vrcholu. Příčinou byl pravděpodobně elektrický zkrat ve výtahové kabině. Evakuováno muselo být tehdy sto návštěvníků rozhledny. Hašení požáru však bylo vzhledem k výšce komplikované, ale po půl hodině nad ním hasiči zvítězili. Do poloviny srpna 1938 byla rozhledna opravena a zpřístupněna veřejnosti.

Přežila i Hitlerovy choutky

Požár národní chlouby jako by předznamenával temné období pro celé České země, 30. září přišla Mnichovská zrada od našich západních spojenců a postoupení Sudet Německu. O půl roku později, 15. března 1939, následovala okupace zbytku republiky Německými vojsky. S nimi přijel do Prahy vítězně i sám Hitler.

Velká pražská asanace. Zasypat Čertovku a postavit moderní čtvrť

Vůdce dal během svého krátkého pobytu na Hradě průchod i své zálibě v architektuře. Když se 16. března 1939 probudil a kochal se z jihozápadního křídla pohledem na Prahu a Petřín, nechal si zavolat druhého muže Sudetoněmecké strany a pozdějšího německého státního ministra pro Čechy a Moravu, K. H. Franka.

„Ta rozhledna na tom přilehlém kopci musí zmizet. Kazí celkový dojem z pohledu,“ nařídil vůdce v mocenské euforii.

Jeho nařízení však K. H. Frank nikdy nesplnil. Naštěstí.

Jak šel čas

Po válce měla rozhledna sloužit radiokomunikacím a nově se rozvíjejícímu televiznímu vysílání. Už 1. května 1953 byl na jejím vrcholu uveden do provozu televizní vysílač. Tehdy došlo ke zrušení výtahu, aby bylo v tubusu místo pro kabely a napáječe.

Zahájil stavbu Národního divadla, zapomenutou osobnost připomene nová výstava

V 60. letech přibyly na vrcholu další vysílací antény pro rozhlasové a televizní vysílání. V září 1979 však byla rozhledna pro veřejnost uzavřena z důvodu špatného technického stavu. Znovuotevření se dočkala až v květnu 1991, kdy se ke stému výročí Zemské jubilejní výstavy konala Všeobecná československá výstava.

Dnes, 12:40
Neznámý vandal poničil v noci z neděle na pondělí výstavu připomínající justiční vraždu Milady Horákové...
8.8.2020
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
7.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
7.8.2020
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Reklama