Petřínská rozhledna přežila požár i Hitlerovo bourání

Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna. V roce 1938 odolala ničivému požáru, o rok později ji chtěl dokonce zbourat Hitler, přežila však i toto.

Petřínská rozhledna má výšku přes 65,5 metru a před 129 lety byla postavena jako napodobenina Eiffelovy věže. Byla postavena v roce 1891 pro Zemskou jubilejní výstavu v témže roce na podnět zakladatelů Klubu českých turistů dr. Viléma Kurze a Vratislava Pasovského. Práce podle plánů inženýrů Františka Prášila a Julia Součka byly započaty 16. března a dokončeny 20. srpna, kdy byla rozhledna také slavnostně otevřena.

Autem před sto lety? Provoz zpočátku řídily jen čtyři značky

Požár a první rána národu

Možná právě fakt, že ji postavili skuteční čeští vlastenci, jí vtiskl národního ducha, který ji měl chránit i v dobách nejtěžších. Rozhledna totiž přečkala veliký požár, který vypukl 5. července 1938 na jejím vrcholu. Příčinou byl pravděpodobně elektrický zkrat ve výtahové kabině. Evakuováno muselo být tehdy sto návštěvníků rozhledny. Hašení požáru však bylo vzhledem k výšce komplikované, ale po půl hodině nad ním hasiči zvítězili. Do poloviny srpna 1938 byla rozhledna opravena a zpřístupněna veřejnosti.

Přežila i Hitlerovy choutky

Požár národní chlouby jako by předznamenával temné období pro celé České země, 30. září přišla Mnichovská zrada od našich západních spojenců a postoupení Sudet Německu. O půl roku později, 15. března 1939, následovala okupace zbytku republiky Německými vojsky. S nimi přijel do Prahy vítězně i sám Hitler.

Velká pražská asanace. Zasypat Čertovku a postavit moderní čtvrť

Vůdce dal během svého krátkého pobytu na Hradě průchod i své zálibě v architektuře. Když se 16. března 1939 probudil a kochal se z jihozápadního křídla pohledem na Prahu a Petřín, nechal si zavolat druhého muže Sudetoněmecké strany a pozdějšího německého státního ministra pro Čechy a Moravu, K. H. Franka.

„Ta rozhledna na tom přilehlém kopci musí zmizet. Kazí celkový dojem z pohledu,“ nařídil vůdce v mocenské euforii.

Jeho nařízení však K. H. Frank nikdy nesplnil. Naštěstí.

Jak šel čas

Po válce měla rozhledna sloužit radiokomunikacím a nově se rozvíjejícímu televiznímu vysílání. Už 1. května 1953 byl na jejím vrcholu uveden do provozu televizní vysílač. Tehdy došlo ke zrušení výtahu, aby bylo v tubusu místo pro kabely a napáječe.

Zahájil stavbu Národního divadla, zapomenutou osobnost připomene nová výstava

V 60. letech přibyly na vrcholu další vysílací antény pro rozhlasové a televizní vysílání. V září 1979 však byla rozhledna pro veřejnost uzavřena z důvodu špatného technického stavu. Znovuotevření se dočkala až v květnu 1991, kdy se ke stému výročí Zemské jubilejní výstavy konala Všeobecná československá výstava.

23.7.2021
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama