Petřínská rozhledna se po setmění rozsvítí v národních barvách

Petřínská rozhledna se rozsvítila v národních barvách, město také v historickém centru nechalo na lampách veřejného osvětlení rozvěsit státní vlajky. Informovala o tom dnes městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP).

Rozhledna se každý den po setmění rozsvěcí bílou barvou, ale může při zvláštních příležitostech svítit i v barevných variacích. Naposledy se tak podle mluvčího THMP Martina Drozda stalo v neděli k příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí, dnes pak nasvícení připomene Mezinárodní den tolerance. V úterý 3. listopadu se věž rozsvítila k uctění obětí teroristického útoku ve Vídni.

K připomenutí výročí pádu komunismu se letos jedna z pražských dominant rozsvítí potřetí. „Oslavy výročí sametové revoluce budou letos kvůli epidemické situaci probíhat v trochu jiném duchu, ale ani tento rok nevynecháme rozsvícení Petřínské rozhledny v barvách státní trikolory. Stala se z toho už taková tradice,“ uvedl místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný. Vedle toho společnost na 65 stožárů veřejného osvětlení na Václavském náměstí a Národní třídě, kde se tradičně konají největší připomínkové akce, nechala rozvěsit státní vlajky.

Petřínská rozhledna přežila požár i Hitlerovo bourání

Oslavy 17. listopadu budou letos v důsledku pandemie koronaviru omezené. Tradiční akce na Národní třídě a Václavském náměstí se sice konat budou, ale organizátoři vyzvali lidi, aby zůstali doma a sledovali je přes internet. V rámci akce na Národní se kromě Petřínské rozhledny barvami české trikolory rozsvítí také řada dalších budov v Praze, například Pražský hrad, Kongresové centrum, Žižkovská věž, Tančící dům, Strakova akademii, budovy univerzit nebo sídla několika firem.

Památkově chráněná rozhledna disponuje technologií pro různobarevné osvětlení od roku 2015, od té doby se rozsvěcuje pravidelně například národními barvami v době státních svátků, zeleně na svátek sv. Patrika nebo k připomenutí tragických událostí. Kromě uctění nedávné vídeňské tragédie se v minulosti rozsvítila také k připomenutí teroristického útoku na redakci Charlie Hebdo nebo po požáru pařížské katedrály Notre-Dame. Letos zazářila modře také na den autistů.

Rozhledna byla slavnostně otevřena 20. srpna 1891 a spolu s ní byla dokončena i lanová dráha, která tehdy fungovala na vodní pohon. O rok později vzniklo zrcadlové bludiště. Věž je vysoká 65,5 metru a se započtením nadmořské výšky dosahuje celkové výšky 389,5 metru.

ČTK

Dnes, 12:01
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
Reklama