Petynka se odsouvá. Radnice na ni nemá územní rozhodnutí

Je už to taková tradice všech, kdo chtějí do šestkového zastupitelstva. Kryté koupaliště Petynka! Obyvatelé Šestky pravidelně slýchávají zprávy o tom, jak se dočkají krytého bazénu, který městské části schází. Ani po mnoha letech slibů si však v bazénu pod střechou zaplavat nemohou.

FOTO: Kauza Petynka

Kauza Petynka - DSCF4293Kauza Petynka - DSCF4288Kauza Petynka - DSCF4305

A teď se „sen“ o krytém koupališti zase odsouvá. Společnosti SNEO, kterou však ze sta procent vlastní městská část, totiž propadlo územní rozhodnutí na stavbu bazénu, které získala před více než dvěma lety. A bez územního rozhodnutí se nemůže dít nic, to totiž zjednodušeně říká: „V tomto území můžete postavit to a to, bude to vypadat tak a tak a bude to tak a tak velké.“

Málokdo ví, že lidé ze Šestky byli krytému bazénu už velmi blízko, letos nebo příští rok mohl být otevřen. Projekt byl dotažen až do klíčového vydání územního rozhodnutí, proběhla veřejná diskuse, připraveny byly finanční prostředky, dohodnuta koordinace se sousedním projektem společnosti Geosan, včetně možnosti podzemního parkování pro návštěvníky Petynky.

Magistrát vydal stopku

Proč se tak nestalo a petynkové „územko“ propadlo? Tehdy v roce 2018 ho SNEO získalo těsně před Vánocemi, na konci ledna však společnost Geosan podává proti němu odvolání a magistrát (po mnohem delším čase, než měl) požaduje doplnění projektu. To SNEO dodá, ze strany magistrátu bylo však později žádáno o další doplnění, jenže mezitím se ve SNEO vyměnilo vedení, které dodal STAN, a další doplnění už nikdo nedodal. Magistrát proto odvolání Geosanu vyhověl a zrušil územní rozhodnutí vydané stavebním úřadem Prahy 6.

Koupaliště Petynka přejde do vlastnictví Prahy 6

Jaká roli ve stavbě Petynky hraje zmíněná společnost Geosan? Ta chtěla vedle Petynky původně vystavět hotel, ukázalo se však, že ten by nemohl z řady důvodů stát hned u krytého bazénu, a proto společnost záměr změnila na výstavbu bytového domu. Geosan se už kdysi zavázal, že poskytne radnici 60 parkovacích míst pro koupaliště zdarma, a i když se později ukázalo, že závazek je nevymahatelný, Geosan přistoupil v roce 2018 na dohodu a k závazku se přihlásil.

Byla zároveň uzavřena smlouva se SNEO na odkup dalších 140 míst za zvýhodněnou cenu. Jenže Praha 6 vyměnila po volbách vedení a někteří radní projekt bytového domu odmítli. A Geosan kontroval – podal odvolání proti územnímu řízení. Tím se nestalo pravomocným, nebylo možné získat stavební povolení a projekt skončil u ledu. A padla i domluvená parkovací místa v hodnotě asi 30 milionů korun

Radnice s bazénem počítá

„Odvolací správní orgán, tedy stavební odbor na pražském magistrátu, územní rozhodnutí ve věci dostavby areálu Petynka zrušil a tuto záležitost vrátil k novému projednání. Odbor výstavby Prahy 6 v této souvislosti vyzval žadatele SNEO, aby v rámci své žádosti o územní rozhodnutí doplnil údaje a podklady, které vyplynuly z rozhodnutí magistrátního stavebního odboru. Společnost SNEO postupuje dle rozhodnutí a výzev příslušných orgánů s cílem získat ,původní´ pravomocné územní rozhodnutí,“ říká mluvčí šestkové radnice Jiří Hannich.

„Praha 6, respektive její akciovka SNEO, má nyní pozemek, na kterém nemůže nic postavit. Takto skvěle hospodařila ODS s naším majetkem… Že nyní SNEO blokuje výstavbu objektu Geosanu, a ten na oplátku blokuje výstavbu krytého bazénu Petynka, je výsledek těchto minulých rozhodnutí,“ míní opoziční zastupitel za hnutí ANO Martin Polách.

Koupaliště na Petynce je po rozsáhlé rekonstrukci. Bohužel ale ještě neotvírá

Jenže získat územní rozhodnutí není zrovna laciné ani rychlé – podle informací magazínu Vaše 6 šlo při prvním proinvestování o minimálně deset milionů korun – zaplatit se musela stavební dokumentace, ta je nutná k tomu, aby bylo vydáno zmíněné územní rozhodnutí – musí se oslovit celá řada orgánů státu, v případě kryté Petynky bylo potřeba vyjádření zhruba dvaceti z nich a pro ně projektant musel vytvořit dokumentaci – každý orgán státní správy musí vydat souhlasné stanovisko a tato dokumentace putuje na stavební úřad. A každé vyjádření stojí peníze a čas. V souvislosti s krytou Petynkou se navíc musela nechat udělat studie, která měla odpovědět na důležité otázky o její podobě.

Šance, že by se začala stavět Petynka, je tak nyní opět mizivá, byť na ní dokonce v rozpočtu na letošní rok byly vyčleněny finance. „V letošním roce se počítá pouze s výdaji na přípravu podkladů, které jsou potřeba pro obdržení pravomocného územního rozhodnutí, případně stavebního povolení. Na tyto aktivity je v letošním roce vyčleněno přibližně 200 tisíc korun, veškeré prostředky budou čerpány výhradně z rozpočtu společnosti SNEO,“ doplňuje mluvčí radnice s tím, že příprava výstavby krytého bazénu na Petynce stále pokračuje a jeho otevření je předpokládáno ve volebním období 2022 až 2026. Což tedy znamená, že Petynka se opět může dostat jako slib na předvolební billboardy…

Dnes, 06:25
Ačkoliv bylo muzeum založeno už v roce 1818 jako Vlastenecké muzeum, jeho pozdější symbol, budova...
Včera, 15:24
Letecké muzeum Kbely otevřelo své brány pro veřejnost v sobotu 15. května, Vojenské technické muzeum...
Včera, 14:52
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:52
Policisté pátrají po neznámém muži, který rozbil skleněnou výplň předních dveří linkového autobusu. Neznáte ho? 
Včera, 10:42
Výstava u Generálního štábu v Praze 6 přibližuje kritický rok 1941 na válečných frontách i...
Včera, 07:00
Novorenesanční budovu někdejšího benediktského kláštera nedaleko zahrady Kinských čeká velkolepá budoucnost. Ze zanedbaného bývalého poštovního...
Včera, 06:30
Slavný chirurg Jan Pirk koncem června letošního roku odchází z funkce přednosty kardiocentra pražského IKEM....
16.5.2021
Velkou atrakcí jubilejní výstavy se stala Česká chalupa. Odpovídala dobovému zájmu o „lidové umění“, i...
16.5.2021
S Václavem Štětinou, šéfem firemního bankovnictví Raiffeisenbank, jsme mluvili o tom, jak se změnilo fungování...
rozvodněný Botič
15.5.2021
Dobrodruh na kánoii se ve večerních hodinách plavil na pražské říčce Botič.
přívoz
15.5.2021
V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina...
Reklama