8℃
Dnes je 15. říjen , svátek má Tereza

Piráti brzdí privatizaci bytů. Je to nefér, tvrdí nájemníci

Část nájemníků městských bytů ze sídliště Černý Most dosáhla svého. Jejich domovy jim magistrát v rámci privatizace odprodá. Týkat se to bude 582 obydlených jednotek, prázdné zůstanou městu. Další části obyvatel byly byty slíbeny k prodeji minulými vládami, od čehož ale ta současná upouští.

Reklama

„Jako Pražané jsme věřili, že s Piráty a Prahou sobě přijde změna a začnou se dělat podložená rozhodnutí, ale opak je pravdou,“ postěžoval si na předminulém zastupitelstvu zástupce nájemníků Miroslav Jungwirth. Bouřlivé demonstrování zhruba pěti desítek dlouhodobých nájemníků z městských bytů na Černém Mostě mělo tehdy úspěch. Lidi s transparenty a interpelacemi vyzývali pražské radní, aby pokračovali v započaté privatizaci bytů. Piráti a Praha sobě ji totiž původně plánovali zastavit s tím, že je vzhledem k prodeji pod tržní cenou nefér vůči ostatním Pražanům. Narazili ale u třetího koaličního partnera Spojených sil – TOP 09 a STAN – které se postavily na stranu nájemníků a spolu s opozicí dokončení prodeje již započatých bytů protlačili.

Karlovo náměstí dnes.

Karlovo náměstí čeká omlazení. Na revitalizaci dohlédne manažer

Předseda klubu zastupitelů za Spojené síly Jiří Pospíšil (TOP 09) sice souhlasí s útlumem privatizace veřejného majetku, na druhou stranu si ale myslí, že co bylo slíbeno, má být dodrženo. „Ctíme závazky, a pokud se to dříve občanům slíbilo, tak nám připadá nefér slib nesplnit. Nic na tom nemění, že jim ho dali jiní politici,“ řekl.

Město podle schváleného materiálu v roce 2012 rozhodlo o privatizaci celkem 3918 bytů ve čtyřech vlnách. Z tohoto počtu již bylo nájemníkům prodáno 2532 bytů, nyní se řešil doprodej zbylých 1386. V případě 582 bytů, kde již byl prodej zahájen, město privatizaci dokončí, u zbytku od ní ustoupilo. Byty zůstanou podle radního pro bydlení Adama Zábranského městu.

Je to nefér

To se ale nesetkalo s pochopením u dalších nájemníků, kteří na červnovém zastupitelstvu zaplnili sál a tvrdili, že několik let čekali na privatizaci, kterou jim Praha slíbila a kvůli které například prodávali chaty nebo si tehdy nepořizovali vlastní byty. „Pokládám to za nefér jednání. Tyto dané sliby se mají dodržet. Slovo morálka mizí ze slovníků, zejména vašeho,“ řekl jeden z nájemníků Oldřich Vodička.

Týká se to 137 bytů na Černém Mostě, v Praze 9 a v Kbelích, kde již byly provedeny cenové odhady, kterých se bude město držet. U dalších pěti domů, kde zatím ceny stanoveny nebyly, se pravděpodobně vypracují posudky podle aktuální situace na trhu.

Co bude z Šatovky? Byty pro seniory, nebo luxusní rezidence

Magistrát si zároveň plánuje ponechat 78 bytů, které jsou v domech plánovaných k odprodeji neobsazené. Podle Zábranského nedává smysl, aby se město v době krize bydlení zbavovalo volných bytů.

Způsob privatizace, kdy se družstvům odprodávají domy jako celek, nicméně znamená komplikaci.

„Je to trošku právní oříšek,“ uvedl Zábranský s tím, že pokud by bylo za běžných podmínek město členem družstva jako právnická osoba, mělo by jenom jeden hlas a nemělo by možnost určovat, komu by byty pronajalo. Magistrát si proto nechává udělat právní analýzu, jak dále postupovat.

Byty v Praze stále zdražují. Nových je nedostatek. Kdo za to může?

Praha má podle aktuálních čísel magistrátu 31180 obecních bytů, což je zhruba pět procent bytového fondu v metropoli. Čtvrtinu vlastní magistrát, zbytek mají do správy svěřeny městské části.

Podle Zábranského se v minulém volebním období prodalo dvacet procent původního bytového fondu, což je trend, který chce současná koalice zastavit.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Vedení města to chce řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městských bytů. Ty by měly sloužit zejména sociálně slabším a pro město potřebným profesím, jako jsou zdravotníci či učitelé.

 

Včera, 17:11
Vivat Vlasta! zvolal v závěru svého projevu herec David Prachař. Rozloučení s herečkou Vlastou Chramostovou,...
Včera, 15:01
V pondělí v šest se v Galerii Pštrossova 23 uskuteční vernisáž výstavy Dějiny klubu Bunkr....
Včera, 13:32
Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) nechá vypracovat koncepční studii úprav veřejných prostranství v dejvickém...
Včera, 10:28
Provoz na dálnici D1 po nedělní tragické hromadné nehodě na Benešovsku by měl být ve...
13.10.2019
Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad....
13.10.2019
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
13.10.2019
Stavba vysokorychlostní železniční trati, která povede z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan, bude...
12.10.2019
V pražské zoologické zahradě se počátkem října narodilo šest mláďat mimořádně vzácného varanovce bornejského. Jednoho...
12.10.2019
Čechy byly v onom čase – po rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 – součástí Předlitavska.
12.10.2019
První výlov proběhl letos 24. září na rybníce Kančík na Milíčovském potoce a poslední 12....
Reklama