Piráti se často chovali jako opozice, říká nová starostka Prahy 5

Za vedení odvolaného starosty Daniela Mazura (Piráti) panovaly v radě Prahy 5 spory, které paralyzovaly chod městské části. Piráti se ve vedení radnice často chovali jako opozice a nepřicházeli s řešením problémů a strategickou vizí rozvoje městské části.

V rozhovoru to před dnešní tiskovou konferencí, na níž bude představeno nové vedení městské části, řekla Renáta Zajíčková (za ODS), která minulý týden Mazura v čele Prahy 5 nahradila. Dodala, že nové vedení se chce zaměřit na investice a zlepšit fungování úřadu.

Vedení Prahy 5 se obměnilo poté, co ANO a SNOP 5 odmítly nadále spolupracovat s Piráty, k čemuž se poté připojila i čtvrtá koaliční strana ODS. Na zastupitelstvu následně Piráty v koalici nahradily TOP 09 a STAN a starostkou byla zvolena Zajíčková. Podle zástupců ostatních stran starosta nezvládal vedení radnice, Piráti to označili za zástupný důvod. Tím skutečným podle nich bylo, že začali řešit problémy s veřejnými zakázkami.

Zajíčková ČTK řekla, že problémy v koalici začaly už brzy po jejím ustanovení, kdy se stupňovaly spory mezi zástupci Pirátů a SNOP 5, kteří kandidovali na společné kandidátce. Neshody v dubnu vyústily v rozpad jejich koalice na dva samostatné kluby, konflikty však podle starostky pokračovaly. „Naopak to začalo ještě více eskalovat. V podstatě cokoliv přinesla jedna nebo druhá strana, tak to bylo shozeno protistranou, a vznikaly tam hluboké osobní konflikty,“ uvedla.

Piráti ve vedení radnice se podle ní navíc chovali často jako opoziční strana. „Místo aby hledali, jak věci řešit, tak přicházeli s tím, jak je nelze řešit,“ řekla. To se podle ní týkalo například přípravy plánu strategického rozvoje, kterou měl na starosti starosta Mazur. „Vůbec nás neinformoval o tom, jak to probíhá,“ doplnila starostka.

Sami Piráti za skutečný důvod změny ve vedení radnice považují fakt, že starosta zadal zpracování auditu zakázky na dětské hřiště, která spadala do gesce tehdejšího radního a dnešního místostarosty Martina Slabého (ANO). Audit podle Mazura ukázal, že byla zakázka dvojnásobně předražená. „Ano, jsou tu určité pochybnosti nad provedením veřejné zakázky. My se k tomu ale také stavíme kriticky a jsme ve fázi, kdy chceme prověřit, zda zakázka nebyla předražená. Nová rada již přijala usnesení, kterým zadává vypracovat nezávislý znalecký posudek na cenu veřejné zakázky,“ uvedla k tomu Zajíčková. Na základě toho potom zváží další kroky, dodala.

Změny podle starostky čeká fungování úřadu, který má rezervy zejména v komunikaci. „Po mém nástupu do čela radnice jsem se s panem tajemníkem (Josefem Žeberou) dohodla, že ukončí k 30. září pracovní poměr a již se připravuje výběrové řízení na nového,“ uvedla. Radnice se chce dále soustředit na investice, jako je budování domů pro seniory či nové školy v rámci projektu firmy Sekyra Group na smíchovském brownfieldu.

Zajíčková je od roku 2007 majitelkou soukromého Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů Praha, kde je do konce září ředitelkou. Na radnici Prahy 5 dosud působila v pozici první místostarostky s gescí školství. Jejím manželem je předseda ODS na Praze 5 a člen zastupitelstva hlavního města Zdeněk Zajíček.

OMH, ČTK

Dnes, 14:33
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
Dnes, 04:00
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
Včera, 14:37
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Včera, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Včera, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
19.4.2021
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
Reklama