Planetárium s nejlepším projektorem v Evropě je v Čechách. Víte kde?

Další fotky

Není sice nejstarším v České republice, ale nejmodernějším v současné době ano. Zároveň je jedním z jedenácti planetárií na světě, které mají tak výkonný projektor. Můžete ho navštívit každý den.

Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy, což je oficiální název Planetária v pražské Bubenči, byla slavnostně otevřena 20. listopadu 1960. Připomeňme si historii a zrekapitulujme si současnost nejlépe vybaveného planetária v České republice.

Pro zajímavost: Nejstarší planetárium v České republice najdete v Hradci Králové, jeho výstavba začala v roce 1947.

Budovu pražského planetária navrhl architekt Jaroslav Fragner (1898 – 1967), který během svého života navrhl např. vilu pro Ing. Havla na Barrandově, Palác pojišťovny Merkur v Revoluční ulici, loděnici ČKD v pražské Libni, rekonstruoval a dostavoval budovu Karolina nebo realizoval rekonstrukci Betlémské kaple.

Poznejte šest nejkrásnějších starých vil na Praze 6. Víte, jak vypadají dnes?

Jak šel čas s pražským Planetáriem

S investičním záměrem vybudovat v našem hlavním městě Planetárium, přišlo roku 1952 Ministerstvo kultury ČSR. O dva roky později byla zakoupena aparatura projekčního planetária od německé firmy VEB Carl Zeiss Jena, která byla ve 40 bednách uložena do depozitáře Národního technického muzea na Letné. Bedny obsahovaly vlastní projekční aparaturu, ovládací stůl, elektrické rozvaděče a kompletní soubor prvků určených pro montáž 23,5 metrové projekční kopule, i s projekční plochou, nosnými konstrukcemi s tepelnou a zvukovou izolací atd.

Tajná stanice metra. K čemu ji komunističtí papaláši chtěli použít?

V letech 1957 až 1960 došlo k výstavbě planetária. Na jaře roku 1960 lidé z firmy C. Zeiss smontovali a seřídili projekční aparaturu planetária, kterou následně předali do provozu. Během letních prázdnin byl předběžně pro návštěvníky II. celostátní spartakiády zprovozněn astronomický sál. Ke slavnostnímu zahájení provozu planetária došlo až v neděli 20. listopadu 1960. Planetárium tehdy patřilo do jednoho z odborů Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (lidově řečeno „Juldy Fuldy“).

Předvánoční Praha v 60. letech. Menší výběr zboží a auta na Karlově mostě

Nejmodernější planetárium v ČR

Z vybavení původního planetária z počátku 60. let zbylo jen velmi málo, pokud vůbec něco. K první větší rekonstrukci a modernizaci došlo necelých 30 let od zahájení provozu, v letech 1988 až 1990. Byl modernizován astronomický sál a bylo tu nainstalováno optomechanické planetárium Cosmorama. Před necelými 15 lety byl zmodernizován sál Starvid a díky instalaci digitálního planetaria Digistar 3 bylo Planetárium Praha prvním digitálním planetáriem v celé České republice.

Prohlédněte si dosud nikdy nezveřejněné fotografie ze 17.listopadu 1989. Byly teprve nedávno objeveny…

Před 9 lety, roku 2009, se pražské Planetárium dočkalo dalšího prvenství v rámci ČR, protože tu bylo nainstalováno digitální celooblohové planetárium Skyskan Definiti 4K. Ten byl v roce 2014 modernizován na verzi 8K. Planetárium v Praze proto bylo jedním z 11 planetárií na světě využívající tak vysoké rozlišení, nejlepším v rámci Evropy. Digitální systém i optomechanické planetárium nemohou z technických důvodů promítat najednou, proto se požívá buď jeden nebo druhý systém.

Unikátní svědectví o 17. listopadu 1989: Smrt nás ještě nechala být

Co v pražském planetáriu najdete?

Pražské planetárium je moderní institucí, která nadchne děti i dospělé. Jsou tu různé výstavy – stálé i dočasné. Od 1. dubna 2017 je tu k zhlédnutí výstava „Kosmická móda,“ od loňského roku ve foyer najdete maketu přistávacího modulu kosmické lodi Vostok, kterou vyrobili pracovníci planetária k 55. výročí letu prvního člověka do vesmíru (12. dubna 1961). Od roku 2011 je ve foyer, které bylo v 90. letech modernizováno, umístěna stálá astronomická výstava.

Výstava ve foyer je přístupna v otevírací době planetária. V průběhu celého měsíce v pražském planetáriu promítají dokumenty o vesmíru.

Podívejte se na neobyčejný obraz Prahy – bez aut, turistů i reklamy

Otevírací doba planetária je kromě pátku po celý týden.

pondělí  8.30 až 18 h

úterý       8.30 až 20 h

středa    8.30 až 20 h

čtvrtek   8.30 až 20 h

pátek      8.30 až 20 h

sobota    10.30 až 20 h

neděle    10.30 až 18 h

FOTO: Planetárium Praha

Planetárium Praha - Planetárium Praha – CosmoramaPlanetárium Praha - PlanetáriumPlanetárium Praha - Jaroslav Pragner, Planetárium stavbaPlanetárium Praha - PlanetáriumPlanetárium Praha - Praha,_Stromovka,_planetárium_EX
Další fotky
Planetárium Praha - planetárium2Planetárium Praha - planetárium1Planetárium Praha - Planetárium Praha – vybaveníPlanetárium Praha - Planetárium Praha – vybaveníPlanetárium Praha - Planetárium Praha – vybaveníPlanetárium Praha - Planetárium Praha – vybavení VostokPlanetárium Praha - Planetárium Praha – vybavení VostokPlanetárium Praha - Planetárium Praha – vybavení VostokPlanetárium Praha - Planetárium Praha – vybavení

 

Dnes, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama