Po kom se jmenují místa na Jedničce? Po umělcích i měšťanech

Mikoláš Aleš a jeho nábřeží, most Svatopluka Čecha, Husova ulice nebo třeba Klárov. Desítky míst po první městské části nesou jména českých velikánů, některých více a jiných méně známých. Jak ale ulice, mosty nebo náměstí svá jména získávají?

Původně nesly cesty názvy podle toho, kam vedly, nebo kdo je postavil. Ve 13. století se začal používat důmyslnější orientační sytém, v době osvícenského absolutismu už byla prostranství povinně označena, v Praze po sloučení čtyř pražských měst po roce 1780. V první městské části tak najdeme třeba Alšovo nábřeží, odkazující na malíře, kreslíře a ilustrátora, další pražské nábřeží „patří“ Antonínu Dvořákovi, toho snad není ani třeba představovat. A své nábřeží má i malíř a krajinář Adolf Kosárek a zapomenout nesmíme na politika Edvarda Beneše.

Měšťan Pavel Kapr

Na jedničce nesou jména významných osob i mosty – jeden se jmenuje po Svatoplukovi Čechovi, jeden po Josefu Mánesovi, další připomíná Milana Rastislava Štefánika a Karlův most, to je jedno z hlavních pražských turistických lákadel.

Tušíte však, že když jdete „Kaprovkou“, procházíte místem, které připomíná Pavla Kapra, měšťana, který v letech 1565 až 1571 působil coby staroměstský primátor, a když „zabloudíte“ do Křemencovy, měli byste si vzpomenout na Velíka Křemence? Bohatého pražského měšťana, který měl v ulici právovárečný dům, dnes známý jako U Fleků? Jsou ale ulice na Jedničce, u nichž netřeba vzpomínat nebo pátrat, po kom že jméno nesou. Třeba Purkyňova, Valdštejnská nebo Washingtonova.

Mariánské náměstí se promění. Budou zde stromy a vodní prvky

Tycho Ganzneb z Kampu

Věděli jste třeba, po kom se jmenuje Kampa nebo U Sovových mlýnů? Tak popořadě… Název Na Kampě připomíná jistého Tycha Ganzneba z Kampu, pravděpodobně příbuzného Tycha Brahe, který na ostrově měl vlastnit dům. A Václav Sova z Liboslavě a „jeho“ Sovovy mlýny? Sova byl měšťan a majitel mlýna na Kampě.

Češi to neměli s pojmenováváním prostranství jednoduché, zažili totiž několik vln přejmenovávání, například když bylo třeba odstranit symboly Rakouska, potom s počátkem a koncem nacismu a komunismu…

Pojmenovat ulici, náměstí, most nebo nábřeží není jen tak. Podmínky jsou totiž jasně dané – městské části si mohou název navrhnout, rozhoduje pražský magistrát a nutné je, aby byl zvolen název po nežijící osobnosti.

Dnes, 14:33
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
Dnes, 04:00
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
Včera, 14:37
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:37
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
Včera, 12:06
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
Včera, 11:13
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
19.4.2021
Sofijské náměstí v Modřanech, dříve zanedbané místo připomínající jen nudný širší chodník, se loni v...
Reklama