Počet volných kanceláří v Praze roste. Budou se předělávat na byty?

Neobsazených pražských kanceláří přibývá. I když situace podle odborníků ještě není dramatická, jde o viditelný trend. Realitní trh by mohl zareagovat předěláváním kanceláří na byty, které v Praze chybí. Kanceláře nicméně nezaniknou, spíš se promění jejich fungování.

V Praze je 7 procent neobsazených kanceláří, před rokem to bylo 5. „Nejedná se o nějaký dramatický propad, ale ten trend je viditelný. Jedná se o důsledek slabší poptávky a určité nejistoty firem ohledně toho, co bude dál,“ řekla Našemu REGIONU Barbora Maštalířová z realitní poradenské společnosti JLL. „Zatímco doteď byla řada firem v expanzivním módu, nyní se trh mírně zpomalil, firmy přehodnocují své strategie a přemýšlí nad optimalizací,“ myslí si Maštalířová. Práci z domova podle ní řada firem podporovala již před pandemií, která jen zintenzivnila její využívání. „Neznamená to však, že by kanceláře zcela zanikly. Naopak, zůstanou i do budoucna a jejich význam bude důležitější, než kdy jindy, protože společné pracovní prostory podněcují kreativní spolupráci a jsou také nezbytné pro sociální aspekt pracovního života. Očekáváme tedy spíš proměnu jejich primární funkce a podoby,“ řekla specialistka na pracovní prostor z JLL.

Kanceláře za 4 miliardy? Komplex Churchill má nového majitele

Změny v trendech

Protože realitnímu trhu s kancelářemi dominují dlouhodobé, většinou pětileté kontrakty, dá se nyní jen těžko odhadovat dopad zájmu o home office na trh kanceláří. Ale již dříve se zde začal například klást větší důraz na sdílená místa v kancelářích nebo využití společný prostor. „Je zřejmé, že na kancelářská místa se budou zvyšovat nároky. A to jak z hledisko jejich uspořádání a struktury, tak i například v oblasti technické vybavenosti či technologií,“ vysvětlil Našemu REGIONU Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů České republiky. „Jedním z takových příkladů může být například odklon od takzvaných open space do kanceláří, které bude sdílet menší počet zaměstnanců, nebo kupříkladu prostory, které bude možné modifikovat na využití dle aktuální potřeby. Předpokládáme také, že poroste zájem o doprovodné služby v kancelářských objektech,“ míní Kadeřábek.

Pražští radní rozhodli. Podpoří družstevní a spolkové bydlení

Mírnou změnu v trendech při pronajímání kanceláří potvrzuje i realitní makléř Martin Vacek z webu kancelarevpraze.cz. „Máme stále klienty, kterých se krize zatím nijak nedotkla a kteří si dál pronajímají velké kanceláře se standardně dlouhou nájemní smlouvu. Klienti ze segmentů, kterých se ale dotkla, například z cestovního ruchu, se začínají velkých prostor zbavovat. Nebo ti, kteří by si před krizí chtěli pronajmout kancelář s větší plochou a na delší dobu, se teď té dlouhodobosti bojí a chtějí mít možnost ukončit smlouvu dřív než třeba za pět let, což bylo dřív standardní.“ Výrazné zlevňování nájmů u nich ve společnosti zatím nepociťují, spíš zvýšení zájmu o malometrážní a již zařízené kanceláře s flexibilní délkou nájmu.

 

Přeměna na byty?

Při akutním nedostatku bytů v Praze se nabízí předělání neobsazených kanceláří na byty. Zvlášť když například v 90. letech se právě z mnoha bytů staly kanceláře. Přemýšlí tímto směrem i developeři? „V developmentu se plánuje dlouho dopředu – horizont pěti let je základním výhledem. Navíc některé pozemky, které developeři vlastní nelze jednoduše přeměnit například na byty, či jiný druh výstavby, s ohledem na platný územní plán, technické normy či jiné regulativy,“ prohlásil již zmiňovaný Kadeřábek. Navíc je podle něj celý trh kanceláří zatím spíše v jakémsi vyčkávání a kterým směrem se mají dát, jim napoví až rok 2021.

Ceny nájemného v Praze klesly. Jaké jsou další změny v oblasti bydlení?

„Je to jedna z cest, která by mohla pomoci. I když u velkých a moderních kancelářských budov, kde by se musel měnit územní plán nebo by tam kvůli stanovenému počtu parkovacích míst muselo dojít k rekolaudaci, to nebude tak snadné. Nicméně jenom tohle bytovou krizi v Praze nevyřeší,“ sdělil Našemu REGIONU Ondřej Prokop (ANO), zastupitel hlavního města a místostarosta Prahy 11.

Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
28.2.2021
Chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost propaguje a hájí dlouhodobě organizace Pěšky městem...
Reklama