Podivná rekonstrukce. Místo komunitního centra byty pro magistrát

V ulici U Vršovického nádraží zrekonstruovala Praha 10 čtrnáct nových bytů, které má radnice v plánu pronajímat tzv. v zájmu obce. Třicetimilionovou dotaci na jejich vybudování poskytl pražský magistrát z Fondu rozvoje dostupného bydlení.

Na první pohled je všechno v pořádku – v plánu je využívat byty pro zaměstnance preferovaných povolání jako jsou zdravotníci, učitelé, policisté či hasiči, ale také jako dostupné sociální bydlení. V budově má fungovat také Pacientský hub.

Jenže – původním záměrem, schváleným zastupitelstvem Prahy 10 v roce 2013, byl projekt přestavby domu U Vršovického nádraží 30/30 na komunitní centrum pro občany Prahy 10. Měly tu být klubovny, zázemí různých spolků, společenský sál, tělocvična, kavárna, kde by dostali práci třeba i postižení a podobně. V dalším volebním období radní na projektu dál pracovali, byla vypsaná soutěž na dodavatele stavby přesně podle původního záměru, jednalo se i o výměně tohoto domu, o který měla zájem komerční firma, za jiný. To zastupitelstvo odmítlo, potvrdilo tak rozhodnutí, že právě v tomto domě bude komunitní centrum ve všech šesti podlažích, a začalo se s rekonstrukcí.

Šestka musí šetřit. Na jelena a vánoční kouli ale peníze zbyly

Nová koalice po volbách usoudila, že se jí projekt nelíbí, a došla k rozhodnutí, že ve dvou podlažích domu vzniknou byty a namísto části komunitního centra tu bude fungovat Pacientský hub. Zrušení projektu schváleného zastupitelstvem ale nikdy nebylo zastupitelstvem znovu projednáno, natož aby bylo schváleno. Navíc se financoval nový projekt přestavby na byty, další výdaje byly třeba na vlastní výstavbu bytů formou dodatku dodavatelské smlouvy.

Na rekonstrukci bytů požádala desítka Magistrát hlavního města Prahy o dotaci z Fondu rozvoje bydlení a získala příspěvek ve výši 30 milionů korun. Na dotacích z fondu magistrát rozdělil v říjnu téměř 170 milionů korun celkem pěti městským částem. „Tato částka výrazně pomůže zlepšit bytovou situaci v Praze. Městské části finance využily na stavbu úplně nových bytů, rekonstrukci prostor nebo vybydlených jednotek i celkovou rekonstrukci celých bytových domů,“ řekl k tomu pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Praha touží po stabilních investicích. Magistrát si chce vzít úvěr pět miliard

Tato dotace pokryla část nákladů na rekonstrukci – a zase, zdánlivě je všechno v pořádku, magistrát přidal peníze a desítka získá byty, díky kterým může podpořit mladé rodiny, seniory či sociálně slabé občany, nebo přilákat zaměstnance do škol, zdravotnických zařízení a podobně. Jenže… „Jenže podmínkou schválení dotace je, že nájemníky bude vybíratpo dobu deseti let magistrát hlavního města, nikoliv desítka,“ poznamenává k tomu Tomáš Pek (TOP09), člen zastupitelstva městské části Praha 10. „Na základě dotace si také magistrát vymínil, že městská část tento dům nesmí prodat či vyměnit za jiný. Pro připomínku – jde o dům na velmi lukrativní adrese, přímo proti vstupu do parku Grébovka.“

Celý kotrmelec s přestavbou původně bytového pavlačového domu na nebytový, který se před dokončením zčásti přebudovává zpátky na bytový, vyšel i přes

magistrátní příspěvek desítku poměrně draho, stál přes 76 milionů korun. Navíc v situaci, kdy Praha 10 vlastní jeden z největších bytových fondů ze všech pražských částí a v tuto chvíli má k dispozici přibližně 400 volných bytů. Za třicet milionů by se totiž dalo opravit nejméně šedesát bytů, tedy čtyřikrát tolik a bez podmínek města.

S bydlením je to v Praze rok od roku horší, vyplynulo z kulatého stolu

Také Pacientský hub, který má v budově nově fungovat, vyvolává řadu otázek. Je to projekt Ministerstva zdravotnictví, podpořený z Programu Zdraví financovaného z Fondů EHP a Norska po dobu čtyř let. Jeho cílem je posílení a profesionalizace pacientských organizací tak, aby mohly stabilně poskytovat služby svým členům – pacientům a aby byly v oblasti zdravotnictví schopni účastnit se procesů a přinášet podněty a zpětnou vazbu přímo od samotných uživatelů péče. Na programu mají být například diskuse s lékaři a zástupci státní správy, setkávání pacientů a mediků nebo vzdělávací semináře, konference a další osvětové akce. „Vytvořením místa pro vzdělávání napomůžeme zvýšit informovanost pacientů, jejich právní povědomí a znalost jejich práv a povinností tak, aby mohli hrát aktivní roli v péči o své zdraví. Pacientský hub ve Vršovicích bude živé místo sloužící pacientům a pacientským organizacím k práci i potkávání se. Děkuji zástupcům městské části Praha 10 za poskytnutí části budovy pro tento účel,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který spolu s radním pro oblast sociální a zdravotní městské části Praha 10 Michalem Kočím podepsal memorandum o budoucí spolupráci.

Praha zavede 6 zbytečných spojů metra bez navazujících přípojů

„Otázkou je, jestli tady vůbec může být pacientský hub ministerstva zdravotnictví,“ dodává Tomáš Pek. „Proč by městská část měla financovat něco, co využívá ministerstvo zdravotnictví a nemá žádnou přímou spojitost s městskou částí?“

Celou taškařici s rekonstrukcí domu pěkně shrnuje facebooková stránka Vršovický rošťák: „Občané Prahy 10 tak s úsměvem a grácií zaplatili miliony za dům, které nebudou moci prakticky nijak využívat. Co za dva roky dokázala koalice Vlasta, Piráti a ODS, tomu se budou divit ještě děti našich dětí.“

Dnes, 06:00
I když teď divadla do hlediště diváky zvát nemohou, Vršovické divadlo MANA díky moderním technologiím...
Včera, 13:00
Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy...
Včera, 10:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:06
Místo poprav 539 vlastenců v roce 1942 se stalo svědkem zbabělé pomsty za uskutečnění úspěšné...
21.1.2021
Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší...
20.1.2021
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
20.1.2021
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
20.1.2021
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
20.1.2021
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
20.1.2021
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
20.1.2021
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
Reklama