Podle policie lidé nová omezení dodržují. Nikdo nedostal pokutu

Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali pokutu, ničí případ nepředali do správního řízení. Na příjezdech do hlavního města otočili a poslali zpět zhruba desítku aut.

S kontrolami omezení volného pohybu lidí mezi okresy započali pražští policisté podobně jako v ostatních regionech o nedělní půlnoci. Prověřují lidi nejen na silnicích vedoucích do města, ale i na dopravních uzlech uvnitř metropole, na vlakových a autobusových nádražích. Po celé Praze také dělají namátkové kontroly chodců. Hranice okresů lze ode dneška překročit jen kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad.

„Všichni občané respektují tato nařízení. Nesetkali jsme se s žádným zásadním prohřeškem,“ prohlásil Lerch. Policisté podle něj dnes pouze vysvětlují, jaká opatření se zavedla a jaká potvrzení musí mít lidé pro překročení hranice okresu u sebe. „Žádné sankce dosud nepadly,“ dodal. I do budoucna budou podle něj policisté řešit porušení krizových opatření spíše domluvou, pouze pokud to nepůjde, přistoupí k pokutám.

Většina lidí dnes cestovala podle šéfa pražské policie do hlavního města odůvodněně. Lerch připomenul, že Praha je cílovou destinací většiny lidí ze Středočeského kraje kvůli zaměstnání, návštěvám úřadů či zdravotních zařízení.

Autoservisy fungují, ale klienti dovnitř nesmí. Komunikují s nimi venku

Při cestě do práce mimo okres bydliště je třeba se prokázat potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. Alternativou je pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz, pokud je z nich jasné, že pracovník potřebuje cestovat do jiného okresu. Pro cestu k lékaři či na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty.

Policejní prezidium už dřív uvedlo, že policisté budou v souvislosti s omezením volného pohybu lidí hlídkovat v ČR na 500 vybraných stanovištích na významných dopravních tepnách. Vedle toho budou pohyb lidí kontrolovat mobilní hlídky podle vyhodnocení místních policejních velitelů.

Celkově má policii s kontrolou dodržování nových restrikcí proti šíření koronaviru pomáhat přes 3 800 vojáků a 270 celníků. Zpřísněná vládní opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu a uzavření dalších obchodů a služeb platí ode dneška tři týdny a na kontrolu jejich dodržování bude podle policie nasazeno přes 30 tisíc lidí.

adp/ČTK

Včera, 08:19
Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, bude od dnešních 12:00 vidět...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
21.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.4.2021
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Reklama