Podpořte životní prostředí. Pražští lesníci vypěstovali jedle, které lze po Vánocích zasadit

Lesy hlavního města nabízí k prodeji sazenice jedlí v květináčích, které je po vánočních svátcích možné zasadit. Letos poprvé mnohé sazenice do čtvrtého ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností vypěstovali pražští lesníci.

Zatímco loni bylo k prodeji určeno 350 jedliček, letos je jich 2000. Za týden se prodala asi stovka stromků, řekla mluvčí organizace Petra Fišerová.

„Patnáct set zhruba půlmetrových stromků pochází z lesní školky ve Staré Boleslavi, dalších 500 jsme pro projekt poprvé vypěstovali v naší lesní školce v Čimickém háji,“ uvedla Fišerová s tím, že vypěstování stromků v podmínkách totožných nebo podobných jejich budoucímu trvalému stanovišti zvyšuje jejich odolnost a životaschopnost.

Sazenice jedle bělokoré, které jsou určené pro výsadbu v krajině a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic, stojí 100 korun. Kromě stromku kupující obdrží podrobný návod, jak se o jedličku během Vánoc starat. Zájemci mohou stromky nakoupit v hájovnách spadajících pod městskou organizaci, v ekocentru Prales v Praze 19 a v Zahradnictví Ďáblice v Praze 8.

Jedle by při dodržení doporučených postupů měly přežít vánoční období i zasazení. Stromy mohou jejich majitelé vysadit na své zahradě nebo v lese. Pražští lesníci budou u výsadby asistovat při společném sázení, které letos podle mluvčí bude v neděli 28. března 2021 ve 14:00 v Kunratickém lese. V případě, že by do plánů lesníků zasáhla pandemie covidu-19, bude výsadba stejně jako letos na jaře omezená.

„Majitelům stromků pošleme informace, jak se správně strom sází a GPS souřadnice místa, kde je možné strom vysadit. V případě potřeby bude na místě k dispozici lesník. Nebude se ale jednat o hromadnou akci,“ řekla Fišerová.

Prodej vánočních stromků v minulém týdnu zahájily i sítě prodejen pro kutily, jejichž součástí jsou zahradní centra. Jde například o hobbymarkety Hornbach, prodejny řetězce OBI a Mountfield.

Češi ročně spotřebují až 1,3 milionu vánočních stromků. Jedlí je kolem 75 procent, stříbrného smrku 15 procent, klasického smrku a borovice asi deset procent. Dovozy tvoří asi polovinu prodejů, prodej umělých stromků klesá.

ČTK

Včera, 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od...
Včera, 13:13
Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící...
Včera, 10:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:20
Zbigniew Kalina získal cenu Thálie pro činoherce do 33 let i Cenu českého divadla za...
25.1.2021
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
25.1.2021
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
25.1.2021
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
25.1.2021
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
25.1.2021
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
25.1.2021
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
25.1.2021
O pětatřicet milionů méně na běžné výdaje z rozpočtu, investice do školství a oprav bytového fondu,...
Reklama