8℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Poklidné Vánoce na šestce? Spíše ostré hádky a spory politiků

Nikoliv předvánočně pokojná, ale spíše výbušná nálada panovala na včerejším jednání zastupitelů šesté městské části. Na tom, že s něčím nesouhlasili opoziční zastupitelé, by nebylo nic zvláštního. Neshodli se však ani ty strany, které spolu na šestce „vládnou“ v koalici.

Reklama

Zastupitelé se včera neplánovaně sešli podruhé – na řádném jednání se potkali v první polovině prosince, to však bylo přerušeno a pokračovalo právě ve čtvrtek. Dá se říci, že jako poražený odcházel z včerejšího jednání radní pro školství a kulturu Jan Lacina (STAN).

Na „Kulaťáku“ měla vyrůst monstrózní věž pro komunistickou armádu. Proč tam nakonec není? 

Nový systém vnesl do rozdělování dotací spíše chaos

Kritice byl totiž podroben jeho systém rozdělování kulturních dotací. Jednotlivé projekty se totiž bodují a podle toho je pak rozhodnuto, zda radniční podporu dostanou či ne. Zatímco dříve se ještě projekty projednávaly v kulturní komisi městské části, teď jednoduše dostanou body podle dané metodiky, a kdo jich nemá dostatek, na peníze nedosáhne. Letos se to dotklo třeba oblíbeného projektu Fresh senior nebo souboru Karamelky.

Komentář Roberta Maleckého: Ceny bytů v Praze dále rostou, nyní stojí bezmála 100 tisíc za metr čtvereční. Kde se to zastaví?

Zastupitelé za systém přidělování dotací radního Lacinu kritizovali, opoziční ODS dokonce navrhla, aby zmíněné dva projekty podporu dostaly a pro byly i některé koaliční strany. Radní Lacina byl dokonce jedním z koaličních partnerů obviněn z toho, že zahájil předvolební kampaň. Ten to však odmítl. Byl nicméně vyzván, aby systém přidělování dotací pozměnil.

Prodej pozemků na kulaťáku

Radním se také včera nepovedlo schválit některé naplánované body, například prodeje pozemků, protože jim při hlasování jednoduše scházely hlasy. Jeden zásadní bod ale schválen byl, a to prodej pozemků na Vítězném náměstí, v nezastavěné proluce mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů. Kupcem je skupina Penta a Kaprain, reprezentované společností Vítězné náměstí s.r.o. Prodej před týdnem schválilo pražské zastupitelstvo, včera ho následovalo to šestkové.

Vítězné náměstí je nejslavnějším kruhovým objezdem v Česku. Jak se během dějin měnilo?

„Přes všechny porodní bolesti, které přípravu projektu provázely, si konečně troufám říci – Vítězné náměstí bude kompletní,“ komentoval to starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). „Proluka, která doteď sloužila jako nevzhledná tržnice nebo ještě nevzhlednější parkoviště, dostane dle ujednání mezi městskou částí Praha 6 a investorem smysluplné využití. Je přece škoda, aby na takto atraktivním místě, v samém centru Prahy 6, stálo na blátě pár aut,“ doplnil.

Mezi posudky o ceně byl rozdíl zhruba 80 milionů

Ani prodej pozemků na Kulaťáku se ale neobešel bez sporů, a to kvůli ceně, za niž mají být novému vlastníkovi převedeny. Vypracovány byly dva posudky, jeden si nechala zpracovat městská část, ten stanovil cenu 120,3 milionu korun, druhý, který nechala vypracovat náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ) hovořil o ceně 202,4 milionu. Šestka schválila prodej za cenu 120,3 milionu korun a součástí dohody s investorem je dále i splacení dluhu vůči radnici ve výši necelých čtyřiceti milionů korun.

Kvůli pádu lávky v Troji kontroluje Praha 6 lávky a mosty

„Vítáme zásadní přepracování projektu a jsme rádi, že nový návrh budovy odpovídá platným regulacím i charakteru území. Zároveň souhlasíme se základními parametry dohody mezi investorem a městskou částí. Detaily smluv v nás ovšem vyvolávají zásadní pochybnosti. Týká se to především ceny, za kterou by měla Praha 6 pozemky prodávat,“ uvedl Petr Píša, předseda zastupitelského klubu Strany zelených.

Který z posudků byl ten správný?

„Městská část by podle nás měla jednat jako řádný hospodář,“ řekl Pavel Weber, spolupředseda Strany zelených v Praze 6 s tím, že zbavovat se svého rodinného stříbra za cenu, která je zjevně nižší než tržní hodnota, je nehospodárné.

S cenou nesouhlasí ani Piráti Prahy 6. „Na jednání zastupitelstva hlavního města, které se k prodeji vyjadřovalo minulý týden, jsem navrhoval, aby byla minimální cena za prodej stanovena 151 milionů korun. Zastupitelstvo bohužel tento návrh neschválilo,“ uvedl k tomu Viktor Mahrik, předseda Pirátů na Praze 6 a zastupitel hlavního města Prahy.

Rozdíl mezi posudky osmdesát milionů korun ale radnice odmítá s tím, že posudek náměstkyně Kolínské byl vypracován nesprávně třeba i proto, že znalec pro srovnání použil pozemky v centru Prahy (Spálená, Národní třída), které mají naprosto odlišnou hodnotu i rozlohu. „Potom se nemůžeme divit, že se mu těmito kroky, které zpochybnil i další znalec, podařilo cenu pozemku navýšit o téměř 82 milionů korun,“ komentoval rozdíl starosta Kolář.

Mimořádné jednání zastupitelstva šestky těsně před volbami. Rada prý opozici obchází u stamilionových zakázek

„Přední odborník na oceňování nemovitostí, který pro nás magistrátní posudek analyzoval, navíc došel při hypotetickém výpočtu za použití stejných chybných metod a stejných dat, která použil znalec při zpracování posudku předloženého paní náměstkyní, k částce o celých 50 milionů korun nižší, než jakou stanovuje posudek paní náměstkyně. Z toho si každý může udělat obrázek o tom, jakou vypovídací hodnotu tento nový posudek má a že jeho výsledkem nemělo být zjištění skutečné ceny pozemků, ale spíš splnění uloženého zadání,“ doplnil.

Na „Kulaťáku“ vyroste bytový dům

V proluce na Vítězném náměstí, které vyprojektoval architekt Antonín Engel ve 20. letech 20. století, měla původně stát rozsáhlá kancelářská budova zvaná Lední medvěd, která se však nesetkala s kladným přijetím od části veřejnosti i některých zastupitelů. Soud v červnu před třemi lety rozhodl, že při vydání územního rozhodnutí došlo k protiprávnímu navýšení koeficientů zastavěnosti a projekt byl zastaven.

Kontroverze na Praze 6: Opozice odmítla rozhodovat o největší transakci na základě začerněných dokumentů

Podle současného plánu na Kulaťáku vyroste bytový dům, který doplní kružnicový půdorys této části Vítězného náměstí. Praha 6 zde dostane k dispozici přízemní část budovy, kterou využije pro potřeby radnice. Mají tady být však také obchody a služby s tím, že finance z pronájmů budou součástí rozpočtu městské části.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Před 31 minutami
Únorové číslo humoristického měsíčníku SORRY, které vydává naše vydavatelství A11, dorazilo do trafik a stánků.
Před 1 hodinou
V Galerii 9 ve vysočanské radnici můžete až do 7. března vidět výstavu Martin Frind...
Dnes, 10:29
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Dnes, 10:29
Radnice Prahy 14 vyhlásila architektonickou soutěž o návrh na revitalizaci Centrálního parku u stanice metra...
Včera, 16:29
Most v Bubenské ulici u metra C Vltavská je ve špatném stavu a musel být...
Včera, 15:29
Pražský Újezd chce postavit dům pro seniory s 127 lůžky. V této chvíli má radnice...
Včera, 14:30
Někteří odsouzení političtí aktivisté se rekrutovali z pokrokového hnutí, což byla česká politická mládežnická organizace,...
Včera, 13:34
V sobotu 23. února mezi 10. a 18. hodinou se na Smíchovské náplavce – Hořejším...
Včera, 12:28
Demolice nebo radikální přestavba starých vil a jiných zajímavých objektů vždy rozproudí diskusi, jestli radnice...
Včera, 12:00
Osobní vlak dnes ráno v pražských Strašnicích srazil a usmrtil zhruba čtyřicetiletého muže. Provoz na...
20.2.2019
Bělohorskou ulici na Břevnově čeká zásadní rekonstrukce. Ta má třídu výrazně zklidnit, přibýt mají malé...
Reklama