23℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Policejní zásahy posledních pěti let. Fotografická výstava ukazuje negativní záběry i humornější situace

Při příležitosti Mezinárodního dne proti policejní brutalitě, který připadl na 15. března, byla v pivním baru Once upon a beer (v pražské Budečské ulici) zahájena výstava fotografií Petra Zewlakka Vrabce, která mapuje policejní zásahy posledních let.

Reklama

„Jedná se o fotky z asi posledních pěti let,“ řekl autor. Všechny jsou černobílé, a to proto, aby pasovaly do designu baru. Rozprostírají se ve dvou místnostech, kde sedávají hosté, a v chodbě. Některé jsou z klimakempů konaných v České republice, jiné z Ende Gelände v německé Lužici, kde lidé z různých zemí každoročně protestují proti těžbě uhlí. Na jedné z nich je vidět voda stříkaná z vodního děla. „Policisté do ní dávají pepřák,“ uvedl Petr Zewlakk Vrabec.

Brazilští policisté založili instagramový účet na podporu gayů, leseb či transgender lidí, proti násilí a předsudkům

Další fotografie pocházejí z nejrůznějších demonstrací konaných v České republice. Ať již se jedná o protesty proti xenofobii, proti návštěvě čínského prezidenta a další. Na jedné z fotografií jsou zachyceny detailnější záběry jelit, způsobených policejními obušky. Autor ji na sociální síti použil u příležitosti Mezinárodního dne žen jako symbol rovnosti – stejné jelito slízli muž i žena.

Policejní helmy jako hrozny

Autor ze 103 fotek vybral třicet tak, aby spolu navzájem korespondovaly. Aby výstava neukazovala jen negativní záběry, na některých jsou policisté zobrazeni v humornějších situacích. „Je to pestré. Je tam třeba policista ve školce, kde ukazoval jak mají pevné štíty a dítka na nich skákala jak na trampolíně. Nebo policejní helmy jako hrozny,“ uvedl.

FOTO: Z vernisáže Petra Zewlakka Vrabce

Z vernisáže Petra Zewlakka Vrabce - Petr Zewlakk Vrabec – foto ACZ vernisáže Petra Zewlakka Vrabce - Petr Zewlakk Vrabec – foto AC 2Z vernisáže Petra Zewlakka Vrabce - výstava Zewlakka – foto AC

Výstava, která je prodejní, potrvá tři týdny. Je první výstavou, která je v baru instalována, od této chvíle by se tam výstavy měly střídat právě asi po třech týdnech. Každá by měla mít nějaký společenský přesah. Mezinárodní den proti policejní brutalitě se poprvé konal ve Švýcarsku, coby reakce na zmlácení dvou dětí švýcarskou policií. Den má posílit mezinárodní solidaritu proti stupňujícímu se násilí obecně a i proti spolupráci mezinárodních policejních složek.

Před 21 minutami
Na dodržování povinností cyklistů na pražských cyklostezkách se během prázdnin zaměří městská policie. Strážníci spolu...
Před 52 minutami
Hlavní město a pražský dopravní podnik (DPP) podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků...
Před 3 hodinami
V městské části Praha-Nedvězí podali registračnímu úřadu pro nové volby do zastupitelstva jednu kandidátní listinu....
Dnes, 11:05
Výstavba obecních bytů v metropoli byla poměrně velká v 90. letech, od roku 2010 se...
Dnes, 10:26
Praha 2 je v rámci hlavního města Prahy územím s nejvyšším indexem stárnutí. Očekává se,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:28
Také střecha Centra Černý Most se během léta proměnila ve velkokapacitní letní kino.
Včera, 18:35
V Tursku u Prahy hoří bývalé zemědělské haly, které nyní slouží jako sklady různých firem....
Včera, 18:00
Policie zadržela dva cizince ve věku 23 a 30 let, kteří podle oznámení v pondělí...
Včera, 16:57
Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1) hostí snímky jubilujícího Jiřího Hankeho. Kurátorem výstavy je Josef...
Reklama