Polní maršál Petar Bojović – synonymum slávy a cti. Legendárního vojevůdce představuje výstava na magistrátě

Další fotky

V budově Magistrátu hl. města Prahy na Mariánském náměstí bude do 28. prosince letošního roku přístupná výstava s názvem Polní maršál Petar Bojović – synonymum slávy a cti.

Panely s fotografiemi, zejména ty z první světové války, by mohly zajímat občany Točné, Cholupic a Modřan, jejichž předkové před sto lety položili život u Bitolje a na dalších srbských frontách.

Legendární velitel srbské armády – polní maršál Petar Bojović se narodil roku 1858 v Miševići u Nové Varoši. Základní školu dokončil v Ivanjici a gymnázium v Užici a Bělehradu. Do Vojenské akademie nastoupil v roce 1875. Na počátku první světové války v roce 1914 byl velitelem 1. srbské armády. Po nezdařené německo-bulharské ofenzivě v roce 1916 velel podzimní protiofenzivě, ve které srbské vojsko porazilo Bulhary v bitvě u Gorničeva a obsadilo Kajmakčalan a Bitolj.

Chcípali v zákopech a jejich rodiny doma hlady. První světová válka očima libockého faráře

V roce 1921 byl druhým jugoslávským králem Alexandr I. Karađorđevićem (1888, Cetinje –1934, Marseille) jmenován náčelníkem generálního štábu jugoslávské armády a v roce 1922 se stáhl z aktivní služby. Na počátku druhé světové války byl Petar Bojovic jmenován mladým králem Petrem II. Karađorđevićem (1923 v Bělehradě – 1970 v Los Angeles) zástupcem vrchního velitele jugoslávských ozbrojených sil. Vzhledem k jeho stáří se však nezúčastnil událostí, které následovaly.

19. ledna 1945 vstoupili Titovi partyzáni do domu Petara Bojoviče v Trnské ulici v Bělehradě. Došlo k potyčce a maršálově zranění, kterému záhy podlehl.
Nová správa v roce 1945 po něm pojmenovala jednu z důležitých bělehradských ulic, Donjogradski bulevar, která se dnes nazývá Bulevar vojvode Bojovića.

Fotografická výstava je instalovaná v levém přízemním křídle Magistrátu. Realizuje ji sdružení srbské menšiny v ČR sv. Sávy ve spolupráci s Národním muzeem Čačak, Ministerstvem kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.

FOTO: Maršál Petar Bojović

Maršál Petar Bojović - 1 pinMaršál Petar Bojović - 2 ImageMaršál Petar Bojović - 3 twMaršál Petar Bojović - 5 twiMaršál Petar Bojović - 9 telegraf
Další fotky
Maršál Petar Bojović - 99 alex I wiMaršál Petar Bojović - 999 kurir
Dnes, 15:01
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
Včera, 12:44
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
6.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Reklama