Pomoc pro nezaměstnané. Jaký program Praha připravila?

Pražský magistrát spustí program vzdělávání, který umožní zvýšit šanci získat nové zaměstnání. Kurzy město spustí na začátku roku 2021.

„Nabídka bude zaměřena zejména na digitální dovednosti a na podporu rozvoje inovací využitelných v zaměstnání i podnikání. Tedy to, co nelze tak jednoduše najít jinde a co by mělo posílit ekonomickou a sociální odolnost proti takovým mimořádným situacím, jako je covidová krize,“ uvedl pražský radní Vít Šimral.

Program má pomoci uplatnit se například lidem dosud pracujícím v gastronomii nebo turismu, které patří mezi nejzasaženější odvětví. Cílem je podle Šimrala zajistit vyšší míru ekonomické přidané hodnoty a pomoci transformovat takto pražskou ekonomikou.

Podpora živnostníkům. Některá města snižují nájem nebytových prostor

Náklady na kurzy nejsou zatím přesně známy. „Provoz PIC přijde ročně na nižší miliony korun, nicméně v té částce je zahrnuto mnohem více než pořádání kurzů,“ uvedl ředitel PII Bohumil Kartous. Záležet bude také na počtu zájemců. „Nepochybně budou existovat programy, které budou dostupné zdarma, typicky pro sociálně slabé, někde by to ale bylo kontraproduktivní. Část nákladů navíc ponesou partneři programů. Nemluvil bych v tomto případě ale o nákladech, nýbrž o investici,“ sdělil Šimral.

PIC by mělo začít fungovat od ledna či února roku 2021. Jednotlivé programy město plánuje spouštět zároveň s otevřením centra. Lidé se budou moci hlásit on-line a kapacita se bude lišit. „Prostor PIC pojme až 100 lidí, ale při on-line či hybridních řešeních nejsme omezeni,“ uvedl Kartous.

Farní charita Beroun pomáhá dlouhodobě nezaměstnaným

Magistrát již zřídil komisi pro restrukturalizaci pražské ekonomiky. Ta se bude zabývat dopady koronavirové krize a právě změnou fungování ekonomiky. Skupina bude usilovat o to, aby kroky ke znalostní ekonomice a produkci s vysokou přidanou hodnotou byly efektivní. Město zřídilo i další ekonomickou skupinu, která řeší aktuální dopad pandemie.

V rámci podpory podnikatelům město mimo jiné dalo slevy na nájemném nebo spustilo program turistických voucherů, které mají podpořit turistický ruch. Restauracím magistrát odpustil nájemné za předzahrádky a spustil vlastní program garance výhodných půjček, kam vložil peníze z evropských fondů. Z rozpočtu Prahy šla část peněz také na podporu kultury.

V důsledku pandemie očekává vedení hlavního města propad příjmů přes deset miliard korun. Z toho propad daňových příjmů zřejmě dosáhne přes šest miliard.

adp/ČTK

Dnes, 09:25
Rok po zrušení lékařské pohotovosti v malešické poliklinice jsme se ptali v okolí metra Strašnická...
Včera, 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od...
Včera, 13:13
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:13
Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící...
Včera, 10:20
Zbigniew Kalina získal cenu Thálie pro činoherce do 33 let i Cenu českého divadla za...
25.1.2021
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
25.1.2021
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
25.1.2021
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
25.1.2021
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
25.1.2021
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
25.1.2021
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
Reklama