Pomozte Terezce. Komplikovaný porod jí poškodil mozek, léčba je ale finančně náročná

Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z obyvatelek Uhříněvsi. Holčička její kamarádky prodělala složitý porod, po kterém má poškozený mozek a potřebuje terapii.

„Ráda bych se s vámi touto cestou podělila o velmi silný příběh mé kamarádky Veroniky P. Bydlíme s manželem v Uhříněvsi 10 let, máme rok a půl starou dcerku. Za naším domem je dětské hřiště odkud se ozývá smích spokojených a zdravých dětí. Proto se mě dotýká osud Terezky, která neměla bohužel při narození takové štěstí jako jiné děti a její rodina musí překonávat řadu nelehkých překážek,“ napsala S. Vinšová.

Autenticitu pisatelky ověřila radnice, malá Terezka je vedena jako klientka u nadačního fondu Český mozek, který pomáhá rodinám s hendikepovanými dětmi.

„Bezproblémové těhotenství a pak najednou chaos v porodnici, akutní císařský řez. Ani jsem si Terezku nepochovala. Hned ji začali resuscitovat a odvezli do nemocnice do Prahy. Až pak mi sdělili, že musí podstoupit 72 hodin hypotermie, což je chlazení mozečku, který je poškozený tím, že ji resuscitovali víc než 15 minut. Jsem vyučená zdravotní sestra, a tak jsem věděla, že tak dlouhé resuscitování je průšvih,“ popisuje Terezčina maminka Veronika.

Rodina zemřelého Miroslava se obrací na veřejnost s poděkováním

„Další tři dny jsem strávila v nemocnici, byla bolavá po císaři a na oddělení, kde všechny maminky měly svá zdravá miminka a já to svoje neměla. Smutek, brekot, beznaděj. Ale pořád jsem doufala, že bude v pořádku. Když jsem ji poprvé viděla. Bezvládné tělíčko připojené na přístroje. Hypotermie nepomohla a lékaři nám sdělili, že má nenávratně poškozený mozek a když to přežije, tak to bude navždy ležák, který nebude sedět ani mluvit,“ popisuje Veronika.

Podle Veroniky má Terezka za sebou 40 ponorů v hyperbarické komoře, začala od měsíce rehabilitační léčbu a 5x denně cvičí. Terezce hrozí dětská mozková obrna, podle lékařů budou rádi, když si jednou sedne.

„Musela jsem se s tím naučit žít. Není večer, kdy bych neuronila slzy. Ale nelituji sebe. Lituji ji, že jí není přáno žít v klasickém dětském světě. Miluju ji takovou, jaká je, ale často mě přepadají myšlenky, jaká by byla, kdyby… Celou situaci se snažím brát jako poslání. Budu dělat vše pro to, abych jí usnadnila život, budu hledat cesty, jak jí pomoct. Už nevěřím na zázrak. Místo hraní na hřišti, kde jsem byla se svými zdravými dětmi, chodíme po doktorech, rehabilitacích… Je to kolotoč. Vše přizpůsobujeme Terezce. První půlrok jsme se nedostali ani z domu, vadil jí kočárek, každý pohyb nebo cesta autem.

Česko slaví lékařský úspěch. Porodila již třetí žena s transplantovanou dělohou

Pro Terezku je teď důležitá rehabilitace, návštěvy hyperbarické komory kvůli obnovení odumřelých buněk v mozku, lázně, podstoupit terapii, aby se zmírnily již tak obrovské následky špatného porodu.

„Chci, aby ostatní maminky věděly, že i když to někdy vypadá na konec světa, tak jsme od přírody bojovnice a musíme se prát za své děti… Chtěla bych být taky jednou z těch, které podpoří maminku v podobné situaci, jako jsem já, a třeba je na začátku své cesty. Bojujte, nevzdávejte se, život někdy není fér a pro mě je úsměv Terezky největší odměna. Celé je to velice finančně náročné a přestáváme to zvládat. Je smutné, že i v takových případech jde o peníze a stát vám nepomůže,“ dodává Veronika.

S tím mohou lidé pomoci příspěvkem na transparentní účet: 111 00 33/5500, variabilní symbol Terezky je: 2020015.

Účet Terezky i další podrobnosti jsou uvedeny na stránkách nadačního fondu Český mozek. Cílová částka je 100 tisíc korun, lidé Terezce zatím poslali zhruba polovinu.

Včera, 08:19
Světelná instalace, která připomíná proměny životního prostředí na planetě Zemi, bude od dnešních 12:00 vidět...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
21.4.2021
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
21.4.2021
Nedávné uzavření okresů jasně ukázalo, jak důležitou roli v životě Pražanů hraje veřejná zeleň. Mezi...
20.4.2021
Radnice Prahy 10 se stejně jako další pražské městské části tento týdne připojí k testování...
20.4.2021
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh si za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu odpyká...
20.4.2021
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na dnešek objevil na budově Pražského hradu, se...
19.4.2021
Zhruba padesátka lidí se dnes odpoledne sešla před ruským velvyslanectvím v Praze na protest proti...
19.4.2021
Vedení Prahy vyzvalo vládu, aby vyjednala s Ruskem navrácení části Stromovky, kterou zabralo v roce...
19.4.2021
Úspěšné inscenace, které jistě pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo...
19.4.2021
Radnice Prahy 5 plánuje franšízu s Českou poštou na provoz pobočky pošty Partner+ ve Voskovcově...
Reklama