14℃
Dnes je 19. červenec , svátek má Čeněk

Poškrábané a špinavé sochy Nepraše a Preclíka na Barrandově jsou opravené. Za jejich zkázu mohli sprejeři a plakáty

Další fotky

Kameraman, Němý film a Obelisk. Názvy tří soch, které na Barrandově nechala zrestaurovat radnice Prahy 5. Plastiky patří mezi díla významných českých autorů, Kameramana vytvořil Karel Nepraš, Obelisk a Němý film Vladimír Preclík. Do původního stavu je uvedl kamenosochař Jiří Číhal. Plastiky byly poškrábané, počmárané sprejery a znečištěné v důsledku nelegálního výlepu plakátů.

Reklama

„Nechápu, že si lidé z ojedinělých plastik našich významných autorů dělají plakátovací plochy, nepřijde mi to normální a chtělo by to osvětu,“ komentoval stav soch Jiří Číhal. „Nicméně tahle práce mě velmi potěšila. Před deseti lety jsem totiž spolupracoval s panem Preclíkem, spřátelili jsme se. A teď, když jsem se souhrou náhod dostal k čištění jeho soch, mám pocit, že jsem mu společnou práci oplatil,“ dodal.

Architekt Kaplický před 9 lety náhle zemřel. Jeho stavby ve světě budí obdiv, v Česku kontroverze. Dočká se Praha jeho knihovny?

Všechny zmíněné plastiky vznikly v 80. letech při výstavbě sídliště Barrandov. Tematicky odráží filmovou historii této čtvrti.

Sochy poničili sprejeři a černý výlep plakátů

„Když jsme v květnu 2017 zjistili stav soch, rozhodli jsme se uvolnit peníze na jejich opravu. Víme, že hodnota soch je nevyčíslitelná. Byli bychom rádi, kdyby i občané vnímali, že jde o díla významných a uznávaných autorů, která si zaslouží jejich pozornost,“ uvedl zástupce starosty Prahy 5 Lukáš Herold.

FOTO: Sochy Nepraše a Preclíka na Barrandově

Sochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 2 neprasSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 3 církevní gymn.sv.voršily prokopovo námSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 4A preclíkSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 4B václav košařSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 1A kameraman-4vv
Další fotky
Sochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 1B kameraman-2vvSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 5 bechyňskoSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 6 bechynský zámek, tip na výletSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 7 artlist

Ten zcela souhlasí s Jiřím Číhalem: „Jde o umění, ne o plochu pro graffiti nebo místo pro výlep informací o mikulášské besídce. Proto se radnice Prahy 5 stará o umělecké památky a vynakládá finance i úsilí na vylepšení veřejného prostoru,“ dodal Herold.

Kameraman Karela Nepraše (1988) najdete poblíž lávky nad Lamačovou ulicí, plastiku Němý film Vladimíra Preclíka (1988) a Chaplinově náměstí u základní školy a Obelisk Vladimíra Preclíka je na Tilleho náměstí.

Když krása zrezaví… Praha 10 zachraňuje vzácné sochy

Karel Nepraš (1932–2002) byl sochařem, kreslířem, grafikem, restaurátorem, profesorem Akademie výtvarných umění v Praze. Patrně v roce 1963 spoluzaložil proslulou Křížov­nickou školu čistého humoru bez vtipu, která funguje dodnes. Na konci 90. let vyhrál soutěž na pomník Jaroslava Haška na Žižkově na Prokopově náměstí, dokončen byl až po umělcově smrti jeho dce­rou Karolínou Neprašovou.

Vladimír Preclík (1929–2008) byl sochařem, malířem, řezbářem, spisovatelem (Smírčí kříže), vysokoškolským pedagogem, předsedou uměleckého spolku Mánes a předsedou PEN klubu. Byl autorem památníku druhému odboji na Klárově (2005). Od roku 1998 má na zámku v Bechyni muzeum.

Dnes, 14:33
Motolská skládka, jejíž sanace se připravuje, se stává častým terčem lidí, kteří nerespektují její zabezpečení...
Dnes, 13:28
Skoro 100 000 lidí v hlavním městě žije v oblastech zatěžovaných hlukem z tramvajové a...
Dnes, 12:27
Hlavní město plánuje modernizovat osvětlení památek tak, aby bylo možné je nasvítit více barvami jako...
Dnes, 11:08
Pražští celníci objevili v polském kamionu tisíce padělků stavebnic a plastových postaviček s logem Lego...
Dnes, 10:33
Stanice metra Vltavská a její bezprostřední okolí prochází rozsáhlými úpravami. Praha 7 a Dopravní podnik...
Dnes, 09:26
K odstranění graffiti z pilíře Karlova mostu, kterým památku poškodili v pondělí večer dva sprejeři,...
Včera, 17:03
Hlášení o střelbě přijala policie ve středu před půl osmou večer, přičemž k ní mělo...
Včera, 16:31
V parku za severní hranicí Krčského lesa nedaleko stanice metra Roztyly bylo zpřístupněno nové workoutové...
Včera, 15:29
Pražská Technická správa komunikací (TSK) vykázala za loňský rok zisk 45,8 milionu korun, což je...
Včera, 14:32
Již zítra, v pátek 19. července, zahájí provoz dočasný pop-up Manifesto Market Smíchov a oživí...
Reklama