Poškrábané a špinavé sochy Nepraše a Preclíka na Barrandově jsou opravené. Za jejich zkázu mohli sprejeři a plakáty

Další fotky

Kameraman, Němý film a Obelisk. Názvy tří soch, které na Barrandově nechala zrestaurovat radnice Prahy 5. Plastiky patří mezi díla významných českých autorů, Kameramana vytvořil Karel Nepraš, Obelisk a Němý film Vladimír Preclík. Do původního stavu je uvedl kamenosochař Jiří Číhal. Plastiky byly poškrábané, počmárané sprejery a znečištěné v důsledku nelegálního výlepu plakátů.

„Nechápu, že si lidé z ojedinělých plastik našich významných autorů dělají plakátovací plochy, nepřijde mi to normální a chtělo by to osvětu,“ komentoval stav soch Jiří Číhal. „Nicméně tahle práce mě velmi potěšila. Před deseti lety jsem totiž spolupracoval s panem Preclíkem, spřátelili jsme se. A teď, když jsem se souhrou náhod dostal k čištění jeho soch, mám pocit, že jsem mu společnou práci oplatil,“ dodal.

Architekt Kaplický před 9 lety náhle zemřel. Jeho stavby ve světě budí obdiv, v Česku kontroverze. Dočká se Praha jeho knihovny?

Všechny zmíněné plastiky vznikly v 80. letech při výstavbě sídliště Barrandov. Tematicky odráží filmovou historii této čtvrti.

Sochy poničili sprejeři a černý výlep plakátů

„Když jsme v květnu 2017 zjistili stav soch, rozhodli jsme se uvolnit peníze na jejich opravu. Víme, že hodnota soch je nevyčíslitelná. Byli bychom rádi, kdyby i občané vnímali, že jde o díla významných a uznávaných autorů, která si zaslouží jejich pozornost,“ uvedl zástupce starosty Prahy 5 Lukáš Herold.

FOTO: Sochy Nepraše a Preclíka na Barrandově

Sochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 2 neprasSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 3 církevní gymn.sv.voršily prokopovo námSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 4A preclíkSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 4B václav košařSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 1A kameraman-4vv
Další fotky
Sochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 1B kameraman-2vvSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 5 bechyňskoSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 6 bechynský zámek, tip na výletSochy Nepraše a Preclíka na Barrandově - 7 artlist

Ten zcela souhlasí s Jiřím Číhalem: „Jde o umění, ne o plochu pro graffiti nebo místo pro výlep informací o mikulášské besídce. Proto se radnice Prahy 5 stará o umělecké památky a vynakládá finance i úsilí na vylepšení veřejného prostoru,“ dodal Herold.

Kameraman Karela Nepraše (1988) najdete poblíž lávky nad Lamačovou ulicí, plastiku Němý film Vladimíra Preclíka (1988) a Chaplinově náměstí u základní školy a Obelisk Vladimíra Preclíka je na Tilleho náměstí.

Když krása zrezaví… Praha 10 zachraňuje vzácné sochy

Karel Nepraš (1932–2002) byl sochařem, kreslířem, grafikem, restaurátorem, profesorem Akademie výtvarných umění v Praze. Patrně v roce 1963 spoluzaložil proslulou Křížov­nickou školu čistého humoru bez vtipu, která funguje dodnes. Na konci 90. let vyhrál soutěž na pomník Jaroslava Haška na Žižkově na Prokopově náměstí, dokončen byl až po umělcově smrti jeho dce­rou Karolínou Neprašovou.

Vladimír Preclík (1929–2008) byl sochařem, malířem, řezbářem, spisovatelem (Smírčí kříže), vysokoškolským pedagogem, předsedou uměleckého spolku Mánes a předsedou PEN klubu. Byl autorem památníku druhému odboji na Klárově (2005). Od roku 1998 má na zámku v Bechyni muzeum.

Dnes, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Včera, 17:17
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Včera, 17:06
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 17:06
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Včera, 09:39
Výpověď z nájmu, kterou od společnosti CIB RENT Písnice dostali manželé E. a L. M.,...
Včera, 09:05
Prodejna nakladatelství Naše vojsko zmizí z prostor Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy na...
Včera, 07:48
V Praze v loňském roce poklesl počet cyklistů. Sčítače zaznamenaly v celém městě zhruba 3,22...
26.5.2020
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
25.5.2020
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
25.5.2020
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
25.5.2020
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Reklama