Poslechněte si kulturu online! Národní divadlo spustilo podcastový kanál

Národní divadlo spustilo svůj podcastový kanál, na kterém chce divákům představovat, co se aktuálně na první české scéně děje. Přiblíží jednak chod divadla, jednak vznik jednotlivých inscenací. Všechny čtyři soubory Národního divadla – tedy činohra, opera, balet a Laterna magika – proto budou pravidelně připravovat k poslechu různorodé pořady. 

Moderátory podcastů se stali herci Lucie Juřičková a David Matásek, průvodci jednotlivých pořadů však budou různí: dramaturgové, režiséři, tanečníci, zpěváci i herci Národního divadla. Cílem je to, aby se posluchač podcastů stal svědkem celého života inscenace od jejího zrodu po derniéru. Podcast Národního divadla je k dispozici na podcastových aplikacích, tedy na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších.

Prvním pořadem, který Národní divadlo uveřejňuje, je série s titulem K jádru věci. V prvních čtyřech dílech představuje každý ze souborů vznik jedné své inscenace. Činohra uvádí titul Kouzelná země, jenž vznikl podle románu Noční práce Jáchyma Topola. Ten zpracovává události na malé pohraniční vesnici po okupaci v srpnu 1968 a rozvíjí je o fantaskní pasáže. Složitou prózu, jejíž vypravěč je nestálý a neustále se mění, nebylo snadné na divadle uvést, dramaturgyně Marta Ljubková v podcastu vysvětlí proč.

Hoří Národní divadlo! Náhody, které nastaly, jsou až neuvěřitelné

Balet představuje ikonické Labutí jezero. Emeritní první sólistka a baletní mistryně Tereza Podařilová přibližuje vztah hudby a tance na obrazu labutě jemně si čechrající peří na svých křídlech. Kromě impresí ale posluchači uslyší i taneční rozbor příběhu, fakta z dějin tohoto baletu či jak se liší v Národním divadle uváděná verze choreografa Johna Cranka od jiných.

Opera láká na „zakladatelský čin české národní opery“, jubilejní dvacáté inscenační provedení Prodané nevěsty. Dramaturg Ondřej Hučín provází posluchače historií známého titulu, rozebírá ho po příběhové, hudební, textové a scénické stránce i podle postav, vyjadřuje se k popkulturnímu přesahu díla, jež vnímá jako grotesku s rysy až montypythonovskými.

Laterna magika připravila vhled do titulu Zahrada, v němž tvůrci vysvětlují, jak se přišlo na nápad inscenovat slavný titul Jiřího Trnky. Posluchač se ale též dozví, co představuje spojení slov laterna magika, co znamená pojem syntetické divadlo i jak ho odhaluje například scéna zrození fantaskní zahrady.

adp/ČTK

Dnes, 18:03
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Dnes, 14:31
Chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost propaguje a hájí dlouhodobě organizace Pěšky městem...
Včera, 14:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:00
Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný...
Včera, 13:09
Magistrátní Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči začátkem února schválil podnět na...
26.2.2021
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
26.2.2021
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
26.2.2021
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
26.2.2021
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
25.2.2021
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Reklama