Pospolitost i výročí. Také na letošní rok mají národnostní menšiny v Praze nachystaný pestrý program

Z oslavy nového lunárního roku v Sapě

V sobotu 18. ledna od 17 do 20 hodin se v libušském areálu obchodního centra Sapa (sále restaurace DONG DO) uskutečnil Festival asijského lunárního roku a staročeského masopustu. Vstup byl zdarma. Pozvánka byla tento týden rozdávána při jednání výboru pro národnostní menšin Zastupitelstva hlavního města Prahy, kde zástupci národnostních menšin mimo jiné informovaly o akcích, které chystají.

Organizátoři, jimiž byly ministerstvo vnitra, organizace Saparia a městská část Praha 12, lákaly v rámci asijského lunárního roku a staročeského masopustu na taneční a hudební vystoupení, lví tanec, kejklíře a muzikanty, ochutnávky vietnamských novoročních pokrmů a českých masopustních specialit, průvod masopustních masek, vietnamskou kávu a její přípravu, losování o ceny a další atraktivní workshopy a ukázky.

Vietnamci oslavili Tét i v České republice. Pátého února začal nový lunární rok ve znamení vepře!

168 let od narození Jana Kollára

Akce národnostních menšin mají různý charakter, společné je to, že jejich zástupci jsou aktivní a mají entuziazmus. Ukrajinská menšina chystá kupříkladu ples a literární pásmo, slovenská mimo jiné připomene 168. výročí od narození básníka, jazykovědce, historika a evengelického duchovního Jana Kollára (1793-1852), židovská chystá akce ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, ke kterým – jak zmínil i zástupce židovské menšiny – ve světě bohužel stále dochází.

V Ústeckém kraji začínají plesy, vlastní pořádají i některá města

Časopis, vernisáž, debata o Rusínech, památník v Letech

Řecká menšina informovala o balkánské akci, ruská pracuje na vydávání časopisu a chystá se na akce, kde bude participovat vícero národnostní menšin – na Svět knihy či Muzejní noc. Zástupkyně německé menšiny hovořila o vernisáži k celoročnímu projektu Mladí malují Evropu. Zástupce rusínské menšiny hovořil o debatě o Rusínech a Juliánském plese, romská menšina chystá akce k podobě památníku v Letech u Písku, kde byl koncentrační tábor.

Žáci mluvili o vztahu k migrantům a národnostním menšinám. Ocenili reakce Romů na Miloše Zemana!

210 let od narození Frédérica F. Chopina

Zástupkyně bulharské menšiny hovořila o taneční akci a ochutnávce bulharských pokrmů. Polská menšina chystá karneval či připomene 210 let od narození skladatele vážné hudby a klavírního virtuose období romantismu Frédérica Françoise (polsky Fryderyka Francizska) Chopina (1810-1849). Hlavní město chystá pro národnostní menšiny rozdělení finančních prostředků, díky kterým budou moci některé akce uspořádat. Aktualizována má být koncepce, ke které se zástupci menšin vyjádří, a spuštěn web informující o činnosti výboru i národnostních menšin.

Dnes, 07:55
Poselství demonstrace proti vládním opatřením mediálně překrylo násilí fotbalových fanoušků, policejní dělbuchy a vodní dělo....
Včera, 18:35
Rada Prahy 12 trvá na nesouhlasu s demolicí obchodního centra Sázava, o kterou požádala společnost...
Včera, 14:30
V Libušské ulici nedaleko prodejny Lidl porušila spodní voda izolaci topného potrubí.
Včera, 12:20
Díky souhlasu památkářů Betlémské náměstí na Starém Městě do konce října získá nové vzrostlé stromy.
23.10.2020
Objekt nouzového výstupu ze stanice metra Opatov ozdobí návrh velkoformátového mural artu Flora a fauna...
23.10.2020
Vedení pražského magistrátu se rozhodlo prodloužit uzavření Smetanova nábřeží pro automobilovou dopravu ve směru ke...
23.10.2020
Zavřeno mají z důvodů pandemie koronaviru nařízením vlády restaurace v Česku. Pokud chcete svůj lokální podnik podpořit...
23.10.2020
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
23.10.2020
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
23.10.2020
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
Reklama