Pospolitost i výročí. Také na letošní rok mají národnostní menšiny v Praze nachystaný pestrý program

Z oslavy nového lunárního roku v Sapě

V sobotu 18. ledna od 17 do 20 hodin se v libušském areálu obchodního centra Sapa (sále restaurace DONG DO) uskutečnil Festival asijského lunárního roku a staročeského masopustu. Vstup byl zdarma. Pozvánka byla tento týden rozdávána při jednání výboru pro národnostní menšin Zastupitelstva hlavního města Prahy, kde zástupci národnostních menšin mimo jiné informovaly o akcích, které chystají.

Organizátoři, jimiž byly ministerstvo vnitra, organizace Saparia a městská část Praha 12, lákaly v rámci asijského lunárního roku a staročeského masopustu na taneční a hudební vystoupení, lví tanec, kejklíře a muzikanty, ochutnávky vietnamských novoročních pokrmů a českých masopustních specialit, průvod masopustních masek, vietnamskou kávu a její přípravu, losování o ceny a další atraktivní workshopy a ukázky.

Vietnamci oslavili Tét i v České republice. Pátého února začal nový lunární rok ve znamení vepře!

168 let od narození Jana Kollára

Akce národnostních menšin mají různý charakter, společné je to, že jejich zástupci jsou aktivní a mají entuziazmus. Ukrajinská menšina chystá kupříkladu ples a literární pásmo, slovenská mimo jiné připomene 168. výročí od narození básníka, jazykovědce, historika a evengelického duchovního Jana Kollára (1793-1852), židovská chystá akce ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, ke kterým – jak zmínil i zástupce židovské menšiny – ve světě bohužel stále dochází.

V Ústeckém kraji začínají plesy, vlastní pořádají i některá města

Časopis, vernisáž, debata o Rusínech, památník v Letech

Řecká menšina informovala o balkánské akci, ruská pracuje na vydávání časopisu a chystá se na akce, kde bude participovat vícero národnostní menšin – na Svět knihy či Muzejní noc. Zástupkyně německé menšiny hovořila o vernisáži k celoročnímu projektu Mladí malují Evropu. Zástupce rusínské menšiny hovořil o debatě o Rusínech a Juliánském plese, romská menšina chystá akce k podobě památníku v Letech u Písku, kde byl koncentrační tábor.

Žáci mluvili o vztahu k migrantům a národnostním menšinám. Ocenili reakce Romů na Miloše Zemana!

210 let od narození Frédérica F. Chopina

Zástupkyně bulharské menšiny hovořila o taneční akci a ochutnávce bulharských pokrmů. Polská menšina chystá karneval či připomene 210 let od narození skladatele vážné hudby a klavírního virtuose období romantismu Frédérica Françoise (polsky Fryderyka Francizska) Chopina (1810-1849). Hlavní město chystá pro národnostní menšiny rozdělení finančních prostředků, díky kterým budou moci některé akce uspořádat. Aktualizována má být koncepce, ke které se zástupci menšin vyjádří, a spuštěn web informující o činnosti výboru i národnostních menšin.

Dnes, 18:35
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Dnes, 16:40
Pankrácké náměstí je jedno ze tří hlavních kandidátů, kam by chtěl pražský magistrát umístit slavnou...
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
V pilotním provozu testuje šestá městská část službu pro osoby se sluchovým handicapem. Využít ke komunikaci...
Včera, 18:35
Do veřejného prostoru se znovu vrací nápad na zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Týkat by...
Khamoro 2018
Včera, 16:40
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Včera, 14:30
Podle mimořádné otevírací doby fungují pražské pobočky městské knihovny, kterých je v metropoli více než čtyři...
Včera, 07:55
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
18.9.2020
Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. To je událost, jež obvykle zaplní tribuny, letos však bude...
18.9.2020
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
18.9.2020
K požáru v bytě v ulici Na Květnici došlo poslední srpnový večer v pražských Nuslích.
Reklama