Potkany čekají těžké časy. Praha začala deratizovat

V dubnu začala celoplošná deratizace pražské sítě stok a potrvá až do konce října. Potkani, kterých žije v Praze na pět milionů, však nebydlí jen v kanálech. Na ty současná akce Pražských vodovodů a kanalizací však nedosáhne.

Každoroční hubení pražských potkanů začalo v centru Prahy. „Tradičně začínáme na území Městské části Praha 1. Deratizátoři se nejdříve objeví na Novém Městě, na Těšnově, v Rytířské ulici a v okolí Národní třídy. Následně se přesunou do další lokalit vytipovaných jako rizikové,“ informoval tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek s tím, že celý červenec a druhá polovina října jsou věnované kontrolám lokalit se zvýšeným výskytem a ošetření míst podle dodatečných požadavků Hygienické stanice a Odboru životního prostředí magistrátu.

Návnady přímo do kanálu

Deratizátoři PVK mají v plánu letos ošetřit 13,5 tisíce kanalizačních vstupů. Na každý z nich připadne zhruba jeden kilogram návnady. „Naprosto bez obav o své mazlíčky mohou být pejskaři. Naši pracovníci totiž ukládají návnady přímo do kanalizační stoky nikoli na povrch,“ zdůraznil Mrázek.

Pražská kanalizační síť je domovem několika miliónů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. To znamená, že jich viditelně neubývá, ale ani nepřibývá. Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Z kanalizace na povrch vyhání potkany rovněž zvýšený stavební ruch. „V Praze lze jako rizikové lokality obecně zmínit černé skládky nebo místa, kde přežívají bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ sdělil Našemu REGIONU Mrázek. „Také se hojně vyskytují v okolí Rokytky či Botiče,“ dodal.

Potkani, třeste se! Praha bude i letos deratizovat ve svých objektech, plochách a kanálech

K hubení potkanů PVK používají přípravek Hubex – požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant neboli látku na ředění krve. Po sežrání návnady se potkanovi zhruba do dvou dnů udělá špatně, začne mu řídnout krev a postupně pojde na vnitřní krvácení. Jejich mrtvoly se rozloží v jejich norách, případně je voda ze stok odplaví do čističky. Kdyby jed účinkoval příliš rychle, hlodavci, kteří mají ve svých řadách i takzvané ochutnávače, by si to pamatovali, a příště už by si nic podobného nedali.

Potkan není krysa

Ačkoliv lidé si často pletou potkany s krysami, ty jsou u nás poměrně vzácné. Krysy jsou menší než potkani, mají štíhlejší tělo a delší ocas, kdežto potkani jsou mnohem robustnější. Krysy mají také špičatější čumák, větší uši v poměru k hlavě než potkan, větší oči a jsou zbarveny víc do černa, zatímco potkani do šedohněda až hněda. A nemají, na rozdíl od potkanů, rády mokrá místa, právě například kanály. Potkani obvykle žijí v koloniích o několika desítkách jedinců. V jejich čele stojí alfa-zvířata. Na opačném konci hierarchie jsou potomci ne-alfa párů nebo naopak staří potkani, kteří jsou neustále terorizováni zbytkem kolonie. Potkani si tak na nich vybíjejí stres. Tito „podřadní“ členové skupiny jsou právě oni výše zmiňovaní ochutnávači. Samice potkana může vrhnout mláďata až pětkrát do roka, při čtyřech až sedmi potomcích v jednom vrhu.

(Ne)obyčejná morčata aneb Co jste možná nevěděli o těchto malých hlodavcích

Krysy si získaly v Čechách špatnou pověst už ve středověku, kdy byly považovány za nositelky moru, který se do Evropy dostal ve 14. století z Asie. Poprvé se nákaza objevila roku 1347 v Konstantinopoli a odtud se pomocí lodí dostala do dalších přístavů, až byla roku 1349 morem zasažena už polovina Evropy. Hlavními přenašeči nákazy měly být blechy v jejich kožíšcích, která na sobě měly morové bakterie. Za oběť moru v letech 1347 až 1351 padlo zhruba 25 milionů lidí, což byla třetina evropských obyvatel té doby. Podle výzkumů vědců z univerzit v Oslu a ve Ferraře z roku 2018 jsou v tom ale krysy prý nevinně a přenos způsobily spíš vši a blechy lidské.

Dnes, 23:09
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
Dnes, 20:28
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
Včera, 16:56
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:56
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
Včera, 14:07
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Reklama